Mieszkańcy Gminy Żarnów po raz kolejny w Krakowie – Łagiewnikach

Dodano: poniedziałek, 01 lipca 2013

Od 2010 roku w miesiącach wiosennych organizowana jest pielgrzymka mieszkańców Ziemi Opoczyńskiej do Krakowa – Łagiewnik. W bieżącym roku odbyła się ona w dniu 23 czerwca 2013 roku. Wzięło w niej udział kilkuset mieszkańców naszego powiatu, w tym liczna delegacja mieszkańców Naszej Gminy. Uroczystość była bardzo okazała, bowiem brali w niej udział wszyscy polscy biskupi, uczestnicy kolejnej konferencji plenarnej Episkopatu Polski.

W uroczystej eucharystii w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie uczestniczyli starosta Marek Ksyta, przewodniczący Rady Andrzej Kopania, burmistrz Opoczna Jan Wieruszewski wraz z wójtami Januszem Ciesielskim z Mniszkowa, Krzysztofem Nawrockim z Żarnowa, wicewójt Barbarą Goworek z Białaczowa, sekretarzami Sławna i Mniszkowa – Zbigniewem Wilkiem i Jerzym Milczarkiem, a także radnymi powiatu opoczyńskiego. Nie zawiedli mieszkańcy Naszej Gminy – radni, sołtysi i członkowie lokalnych stowarzyszeń w naszym regionie. W pielgrzymce wzięli udział m.in. członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Miejscowości Trojanowice, Stowarzyszania Przyjaciół Miejscowości Soczówki, Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Miejscowości Malków, Stowarzyszenia Miłośników Tradycji i Kultury w Miedznej Murowanej, Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich 18 plus w Skórkowicach i Klubu Aktywnego Seniora w Żarnowie. Podczas uroczystości został pobłogosławiony kościół pod wezwaniem bł. Jana Pawła II. Całości Mszy Św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz – m.in. honorowy Obywatel Opoczna.

Myślą przewodnią stworzenia centrum było podjęcie dziedzictwa jakie nam zostawił Jan Paweł II. Ma ono je rozwijać i dbać o to aby następne pokolenia identyfikowały się jego wartościami przekazywanymi wiernym oraz o to aby pamięć po nim nie zaginęła. Jak to pięknie podkreślił kardynał „tu będą rozbrzmiewać jego słowa z inauguracji – nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi”. – Tu będziemy zawsze wolni od lęku, tu będziemy starać się uwalniać ludzi od lęków i zagrożeń współczesnego świata – przekonywał kard. Dziwisz. Wyraził on również nadzieję, że Centrum wpisze się na stałe w duchowy pejzaż Krakowa i Polski, a zarazem podkreślił, że jest ono owocem życzliwości i ofiarności wielu naszych rodaków z kraju i zagranicy.

Otwarcie tej wspaniałej świątyni zbiegło się z wieloma ważnymi jubileuszami, tj. 50-lecie kapłaństwa świętowali m.in. kard. Stanisław Dziwisz oraz biskupi Jan Zając i Tadeusz Rakoczy, 25-lecia sakry biskupiej obchodzili kard. Kazimierz Nycz i bp Jan Szkodoń, 25 i 20-lecie kapłaństwa obchodzili biskupi Grzegorz Ryś i Damian Muskus. Zakończeniem tej pięknej uroczystości było otwarcie w sąsiednim budynku Caritas wystawy czasowej Muzeum bł. Jana Pawła II. Po uroczystościach religijnych, żarnowianie zwiedzili Stare Miasto w Krakowie. Wyjazd był bardzo udany i jest mile wspominany przez wszystkich uczestników…