Mieszkańcy gminy Żarnów w wojewódzkich obchodach Święta Ludowego `2012

Dodano: czwartek, 14 czerwca 2012

Tegoroczne obchody Święta Ludowego w województwie łódzkim były organizowane w Paradyżu. W naszej tradycji Święto Ludowe to Zielone Świątki, kultywowane w Polsce od niepamiętnych czasów. Zielone Świątki to polska ludowa nazwa święta majowego, według wielu badaczy pierwotnie związanego z przedchrześcijańskimi obchodami święta wiosny (z siłą drzew, zielonych gałęzi i wszelkiej płodności). Obecnie jest potoczna nazwa święta kościelnego Zesłania Ducha Świętego. W Polsce jest obchodzone 50 dni po Wielkanocy. Ludowe obyczaje związane z Zielonymi Świątkami mają swe źródła w obrzędowości pogańskiej. Wpisane są w rytm przyrody, oczekiwanie nadejścia lata. Ich symbolem były praktyki, które miały oczyścić ziemię z wszelkiego zła, przeszkadzającego wiosną w procesiewegetacji. Działania te miały zapewnić obfite plony. W tym celu palono ognie, domy przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem, kwiatami (przystrajanie domostw zielonymi gałęziami miało zapewnić urodzaj, a także ochronić przed urokami). Niektórzy wycinali młode brzózki i stawiali je w obejściu. Bydło okadzano dymem ze spalonych święconych ziół, przystrajano wieńcami i kwiatami, a po grzbietach i bokach toczono jajka. W okresie późniejszym zasiane pola obchodziły procesje, niesiono chorągwie i obrazy święte, często śpiewano przy tym pieśni nabożne.

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą, odprawioną w kościele Przemienienia Pańskiego w Paradyżu, celebrowaną przez dziekana żarnowskiego, proboszcza parafii – ks. prał. Adama Myszkowskiego. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt pocztów sztandarowych i delegacji z całego województwa, a także rzesze wiernych z całego powiatu. Po uroczystej mszy zebrani przemaszerowali na stadion Ceramiki Paradyż w Wielkiej Woli. Tam rozpoczęła się część oficjalna. Uroczystość otworzył Członek Rady Naczelnej PSL, wicemarszałek województwa – Artur Bagieński, który powitał przybyłych gości, wśród których byli m.in. parlamentarzyści i samorządowcy z terenu całego województwa łódzkiego, a także duchowni z terenu powiatu opoczyńskiego. Podczas uroczystości wręczono najwyższe odznaczenia Ruchu Ludowego – Medal za Zasługi im. Wincentego Witosa. Ponadto przyznano również tytuły „Kobiety Wyjątkowej PSL `2012”.

Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości, zgromadzeni bawili się przy występach artystycznych zespołu folklorystycznego „Kuniczanka” (gmina Sławno) i zespołu Pieśni i Tańca „Tramblanka” z Opoczna. Podziwiać można było także występ powszechnie znanego śpiewaka operowego Kazimierza Kowalskiego. Występom artystycznym towarzyszyła prezentacja stoisk wszystkich gmin z terenu powiatu opoczyńskiego oraz Starostwa Powiatowego w Opocznie.

Gminę Żarnów podczas uroczystości reprezentowało Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich 18 Plus w Skórkowicach, wspierane przez druhów z jednostki OSP Skórkowice. Na święto przybyli przedstawiciele naszych władz samorządowych z przewodniczącym rady Krzysztofem Gawrysiem i wójtem Krzysztofem Nawrockim na czele. W centralnej części stadionu w Wielkie Woli znajdował się wspaniale przystrojony rękodziełami artystycznymi gminny namiot, w którym zorganizowano poczęstunek dla przybyłych na święto mieszkańców Naszej Gminy i licznych gości, odwiedzających stoisko. A było co podziwiać. Artystyczne wytwory rękodzieła ludowego (origami, robótki ręczne, ozdoby świąteczne i inne), wykonane przez utalentowane kobiety ze Skórkowic, były podziwiane przez wszystkich i wzbudzały powszechne uznanie. Cieszymy się, że mamy tak uzdolnione mieszkanki, które pod przewodnictwem Krystyny Zdun – w ramach pracy lokalnego stowarzyszenia – ciągle starają się doskonalić swe umiejętności…

W namiocie zorganizowano również wystawę prac artystycznych z piaskowca, wykonanych przez Zbigniewa, Adama i Jarosława Koszowskich (PPHU Pajdex – zakład w Paszkowicach k. Żarnowa). Wszyscy zachwycali się zwłaszcza piaskowcowymi płaskorzeźbami Jana Pawła II i Benedykta XVI. Żywe zainteresowanie wzbudziły też liczne dekory z piaskowca, stosowane jako ozdoby w budownictwie mieszkaniowym. Unikalne prace, znajdowały się pod tablicą „Gmina Żarnów zagłębiem surowców mineralnych”. Promocja naszych lokalnych wyrobów była bardzo udana i cieszyła się zainteresowaniem odwiedzających nasze stoisko. Konieczne jest podejmowanie takich działań w przyszłości, po to, by nieustannie promować Ziemię Żarnowską – naszą „małą Ojczyznę”.