Żarnowianie po raz kolejny na pielgrzymce w Krakowie – Łagiewnikach

Dodano: piątek, 15 czerwca 2012

Mieszkańcy gminy Żarnów po raz kolejny wzięli udział w powiatowej pielgrzymce Kół Gospodyń Wiejskich do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach. Pielgrzymkę – z inicjatywy starosty Jana Wieruszewskiego i prezesa Stowarzyszenia Autorów Polskich Zbigniewa Gretki – zorganizowano już po raz trzeci. Zaproszono do niej mieszkańców wszystkich gmin Ziemi Opoczyńskiej, a w szczególności kobiety z lokalnych stowarzyszeń wiejskich. Wzięło w niej udział ok. 600 mieszkanek i mieszkańców powiatu, w większości w regionalnych strojach ludowych. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gmin – przewodniczący rad, starostowie, burmistrzowie i wójtowie gmin miejsko-wiejskich i wiejskich. W pielgrzymce wziął udział poseł Robert Telus z całą rodziną. Żarnowskiej delegacji przewodniczyli wójt Krzysztof Nawrocki i wicestarosta Marcin Baranowski. Wraz z nimi do Krakowa wyruszyli członkowie lokalnych stowarzyszeń i mieszkańcy z następujących miejscowości gminy: Straszowa Wola, Trojanowice, Antoniów, Soczówki, Malków, Skórkowice, Miedzna Murowana, Sielec, Budków i Żarnów.

W Krakowie pielgrzymi podziwiali budowę Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II, powstające na terenie byłych kamieniołomów Fabryki Solvay, gdzie podczas II wojny światowej pracował młody Karol Wojtyła. Ze wzruszeniem ucałowali relikwie krwi błogosławionego Jana Pawła II i płytę nagrobną z Grot Watykańskich. Pięknym duchowym akcentem był czynny udział pielgrzymów w uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Bożego Miłosierdzia, której przewodniczył Metropolita Krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz i który również wygłosił homilię. We Mszy Świętej uczestniczyli biskupi z kraju i z zagranicy, na czele z Sekretarzem Episkopatu Polski Bp Wojciechem Polakiem. Podczas uroczystości kardynał Stanisław Dziwisz wielokrotnie okazał radość z przybycia pielgrzymów z Ziemi Opoczyńskiej, podkreślając intencje, wśród których była wdzięczność za życie Błogosławionego Jana Pawła II i prośby o Jego rychłą Kanonizację.

Podczas uroczystej Mszy Świętej modlono się także w intencji Ojczyzny i naszej Diecezji Radomskiej. Wspominano biskupów radomskich, obecnego Bp Henryka Tomasika (od 2009 roku) i poprzedniego – Abp Zygmunta Zimowskiego (2002-2009), obecnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa służby Zdrowia. Przypomniano, iż Abp Zimowski w 2012 roku obchodzi rocznicę 10 lat sakry biskupiej, którą w maju 2002 roku w Radomiu otrzymał ją z rąk ówczesnego kardynała Józefa Ratzingera, a dziś Ojca św. Benedykta XVI. Ponadto wspólnie modlono się o Dary Miłosiernego Boga dla Sióstr Dominikanek, które obchodziły 150-lecie utworzenia swojej formacji zakonnej. Podczas Mszy Świętej w darach ołtarza przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich oraz reprezentanci władz samorządowych przekazali Metropolicie Krakowskiemu bogato zdobione ornaty papieskie z wizerunkiem Jana Pawła II oraz stułę papieską.

W darach ołtarza przedstawiciele poszczególnych gmin nieśli winogrona, regionalne wyroby, opoczyński drożdżowy placek z kruszonką, kwiaty i świeżo wypieczony wiejski chleb. Należy podkreślić, iż wójt Krzysztof Nawrocki wraz z delegacją mieszkańców wręczył kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi kosz z miodami z żarnowskich pasiek „Bartnik Żarnowski” Państwa Brzozowiczów z Tomaszowa k. Żarnowa. W imieniu wszystkich opoczyńskich pielgrzymów życzenia imieninowe kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi złożył ks. inf. Józef Wójcik z Suchedniowa, były wieloletni proboszcz parafii św. Andrzeja w Suchedniowie. Po Mszy Świętej wszyscy udali się na Wawel, by pomodlić się przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich, składając wiązankę z biało-czerwonych róż. Pielgrzymi zwiedzili również wawelską bazylikę archikatedralną św. Stanisława, gdzie znajdują się groby licznych królów Polski.

Duchową opiekę nad pielgrzymką sprawowali kapłani – ks. superior Jerzy Cedrowski z Bazyliki Matki Bożej Świętorodzinnej ze Studzianny, ks. Wojciech Solecki z Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Św. i ks. Sylwester Jończyk z Kolegiaty św. Bartłomieja w Opocznie. Tradycją stało się, iż pielgrzymka kończy się poczęstunkiem, a potem modlitwami w jednym z kościołów Naszego Powiatu. W 2010 roku był to Żarnów, a w 2011 roku – Paradyż. W 2012 roku nadszedł czas na Drzewicę. I właśnie tam, w XIV-wiecznej historycznej kolegiacie św. Łukasza Ewangelisty, pielgrzymi odśpiewali Apel Jasnogórski, który poprowadził proboszcz – ks. kan. Adam Płuciennik. Z Drzewicy pątnicy powrócili do swych domów, wyrażając chęć kontynuowania takich modlitewnych, pielgrzymich spotkań w przyszłości.