„Badać się to nie wstyd” – pod takim hasłem tomaszowski szpital onkologiczny realizuje program profilaktyczny w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Z programu mogą skorzystać m.in. mieszkańcy powiatu opoczyńskiego, w tym mieszkańcy Naszej Gminy. W ramach programu, oprócz bezpłatnych badań, zaplanowano też warsztaty edukacyjne. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców Gminy Żarnów do zapoznania się z poniższym tekstem.
Program profilaktyczny w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego
Głównym celem projektu jest poprawa stanu zdrowia mieszkańców kilku powiatów w woj. łódzkim. Z programu mogą skorzystać mieszkańcy powiatu tomaszowskiego, opoczyńskiego, skierniewickiego oraz Skierniewic – w wieku 25-65 lat. W sumie, udział w przesiewowych badaniach kolonoskopowych może wziąć 650 osób (325 kobiet i 325 mężczyzn). Program będzie realizowany do 30 czerwca 2023 roku. – Projekt jest realizowany na obszarze tzw. „białych plam” – powiatów o bardzo niskim odsetku zgłaszalności pacjentów do przesiewowych badań kolonoskopowych – informuje tomaszowski NU-MED. – Co ważne – także same badania są wykonywane w lokalizacji wskazanej jako „biała plama”(w Tomaszowie Mazowieckim – Tomaszowskie Centrum Zdrowia, ul. Jana Pawła II 35). Wsparcie kierowane jest do osób w wieku aktywności zawodowej (w szczególności do osób pow. 50 roku życia), które mieszkają, uczą się lub pracują w ww. powiatach.
Oprócz badań przesiewowych w ramach projektu zaplanowane zostały także działania o charakterze edukacyjnym – warsztaty edukacyjne oraz kampanie edukacyjne w lokalnych mediach. – Obecnie problemem jest niski poziom wiedzy na temat rozwoju chorób nowotworowych – mówią specjaliści. – Pacjenci nie mają świadomości, że rak jelita grubego wykryty we wczesnej fazie może nie dawać żadnych objawów, a jego rozwój może zaczynać się np. od polipów diagnozowanych podczas prostego badania kolonoskopowego. Część polipów nigdy nie przekształci się w raka, ale wiadomo, że wykonywanie badań w celu wykrycia i usunięcia polipów bardzo znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy jelita grubego.
Kolonoskopia umożliwia również wykrycie początkowego stadium rozwoju nowotworu złośliwego, co daje szanse na całkowity powrót do zdrowia.
W ramach projektu nawiązana zostanie współpraca z 40 placówkami Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które realizują świadczenia dla grupy osób, do której adresowana jest oferta badań profilaktycznych. Personel medyczny POZ będzie miał możliwość kwalifikowania pacjentów spełniających kryteria udziału w projekcie.
W związku z realizacją projektu, osoby które znajdują się w grupie docelowej (osoby w wieku 25-65 lat, które mieszkają, uczą się lub pracują w powiecie tomaszowskim, opoczyńskim, skierniewickim, Skierniewice) mają zagwarantowany szereg udogodnień w dostępie do badań, tj.:
- zapewnienie dojazdu na badanie z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania badania i z powrotem
- zwrot kosztów dojazdu na badanie – za przejazd z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania badania i z powrotem (transport publiczny)
- zwrot kosztów dojazdu na badanie – za przejazd z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania badania i z powrotem (samochód prywatny)
- realizacja badania przesiewowego raka jelita grubego ze znieczuleniem miejscowym
- realizacja badania przesiewowego raka jelita grubego ze znieczuleniem anestezjologicznym
Projekt jest realizowany w ramach partnerstwa zawartego pomiędzy Specjalistycznym Szpitalem Onkologicznym NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim oraz Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Dofinansowanie projektu z UE: 733 375 zł. Łączna wartość projektu: 806 375 zł
Projekt realizowany jest w okresie od 1 października 2021 r. do 30 czerwca 2023 roku. Informacje o programie: tel. (44) 786 81 49 lub 730 993 874.
Kliknij, aby powiększyć…