„Nie ma jak Lwów”

Dodano: środa, 11 sierpnia 2010

Miasto do którego chętnie jeździmy z uwagi na wyzierającą z każdego kąta polskość było celem wycieczki zorganizowanej przez oddział PTTK w Żarnowie. Impreza odbyła się w dniach 6-8 sierpnia br. i wzięło w niej udział blisko 50 osób.

Pierwszy etap to zwiedzanie Rzeszowa, prężnego miasta stolicy Podkarpacia niegdyś podobnie jak Lwów należącego do Galicji. Po noclegu w Hotelu Sportowym udaliśmy się na granicę polsko-ukraińską w Medyce, przedtem oglądając z okien autobusu zabytkowe miasta Łańcut, Przeworsk, Jarosław i Przemyśl. Lwów zwiedzaliśmy z miejscową przewodniczką posługującą się pięknym literackim językiem polskim a do tego mającą niewyczerpaną wiedzę o tym mieście. Wielu słynnych Polaków związanych było z Lwowem, chociażby Staff, Hemar, Lem, Herbert, Konopnicka, Hanuszkiewicz, Janicki, Pyrkosz i setki innych. Historyczne nazwy „Wały Hetmańskie”, „Akademicka”, „Piekarska”, „Łyczaków”, pomnik Adama Mickiewicza w centrum miasta, Teatr Miejski zaprojektowany przez Zygmunta Gorgolewskiego, „Ossolineum” to tylko niektóre przykłady świadczące o silnych związkach Lwowa z kulturą polską. Sześć wieków należał Lwów do Rzeczypospolitej, ale w mieście żyli również Niemcy, Ormianie, Żydzi a przede wszystkim Polacy i Ukraińcy. Pięknym przykładem wielokulturowości Lwowa może być katedra ormiańska, choć Ormianie mieszkający we Lwowie przez wieki silnie się spolonizowali. Warto wspomnieć, że Lwów jest obecnie miastem liczącym ponad 830 tysięcy mieszkańców, a jego śródmieście wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Ratusz, rynek z zabytkowymi kamienicami, Baszta Prochowa, katedra rzymskokatolicka z kaplicą Boimów, teatr, katedra grekokatolicka św. Jura, pomnik Tarasa Szewczenki to kolejne punkty zwiedzania miasta.

W sobotę wieczorem delegacja naszych turystów spotkała się z członkami koła terenowego PTTK we Lwowie należącego do oddziału w Żarnowie. Obie strony wymieniły pamiątki, była okazja do bezpośrednich rozmów na różne tematy nie tylko turystyczne. Delegacji ukraińskiej przewodniczył prezes lwowskiego koła PTTK Taras Czernienko.
Niedziela zaczęła się od zwiedzania Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich- – najbardziej znanej Polakom nekropolii. Cmentarz pełni obecnie rolę muzeum, a znajduje się tu około 300 tysięcy grobów. Pomniki i grobowce stanowią świadectwo kunsztu rzeźbiarzy lwowskich z różnych epok. Odwiedziliśmy miejsca spoczynku Gabrieli Zapolskiej, Marii Konopnickiej, Juliana Konstantego Ordona, Seweryna Goszczyńskiego, Władysława Bełzy-twórcy katechizmu Polaka, Stefana Banacha- genialnego matematyka. Obrońcy Lwowa i kresów wschodnich polegli w walkach polsko-ukraińskich(1918-1920) spoczywają na cmentarzu Orląt Lwowskich. Jest tu 2859 grobów w tym 3 lotników amerykańskich i 17 francuskich piechurów. Po czasie celowej dewastacji ten fragment cmentarza zaczęto odbudowywać od 1989 roku, a od 1998 roku w ramach współpracy państwowej.

Uroczyste otwarcie cmentarza Orląt Lwowskich nastąpiło 24 czerwca 2005 roku przy udziale prezydentów Kwaśniewskiego i Juszczenki. Na płycie przed Pomnikiem Chwały znajduje się napis „Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę”. Grupie wycieczkowej z Żarnowa zrobił zdjęcie przy płycie miejscowy fotograf. Końcowym akordem wycieczki było zwiedzanie muzeum piwowarstwa i degustacja piwa lwowskiego. Wycieczka pozwoliła na poznanie nie tylko miasta i jego zabytków, ale także skomplikowanej historii stosunków polsko-ukraińskich, które obecnie są coraz lepsze.

Włodzimierz Szafiński