Z PTTK po Europie

Dodano: wtorek, 10 sierpnia 2010

Od wielu lat żarnowski oddział PTTK organizuje grupy turystów zainteresowanych zwiedzaniem naszego kontynentu.

W okresie od 2001 do 2010 roku zwiedziliśmy Czechy, Węgry, Litwę, Łotwę, Słowację, Włochy, Słowenię i Chorwację, Bułgarię, Ukrainę, Grecję, Czarnogórę i Albanię, Rumunię, Danię i Szwecję, Norwegię, Niemcy, kraje Benelux a ostatnio Serbię. Wycieczka do Serbii przygotowana wspólnie z rzeszowskim oddziałem PTTK odbyła się w dniach 10-15 lipca b.r. Po długiej jeździe autokarem zostaliśmy zakwaterowani w motelu „ Melika Plana” 90 km od Belgradu. Stąd codziennie mieliśmy wyjazdy do ciekawych krajoznawczo miejsc i miejscowości Serbii. Rzymska osada cesarza Galeriusza Viminacjum, a następnie twierdza Golubac nad Dunajem to pierwsze zwiedzane obiekty. Warto wspomnieć, że Golubac to najładniejsza ruina średniowiecznego zamku w Serbii, na stromym brzegu rzeki gdzie Dunaj, przedziera się przez góry. Wcześniej istniała tu umocniona osada rzymska w której bywał cesarz Dioklecjan. W czasie walk o odbicie zamku z rąk Turków zginął w tym miejscu słynny rycerz polski Zawisza Czarny z Garbowa. Jest tu źródełko poświęcone Zawiszy i pamiątkowa płyta w języku serbskim i polskim.

W następnym dniu zwiedzaliśmy stolicę Serbii- Belgrad leżący przy ujściu rzeki Sawy do Dunaju. Docenili to miejsce najpierw Rzymianie stawiając w 1 w nowej ery fort. Nowe fortyfikacje wzniesiono gdy Belgrad stał się stolicą państwa serbskiego, a od1521 do 19wieku twierdzę okupowali Turcy. Twierdza nosi nazwę Kalemegdan co po turecku oznacza pole walki. Za pierwszym pierścieniem murów urządzono muzeum wojskowe, a w fosie stoją czołgi i działa z I i II wojny światowej. Na najbardziej wyeksponowanym miejscu twierdzy stoi posąg Zwycięstwa, upamiętniający żołnierzy serbskich poległych w I wojnie światowej. Oprócz umocnień oglądać można cerkiew Ružica i cerkiew św. Petki z cudownym źródełkiem. Z okien autokaru widzieliśmy parlament, reprezentacyjne ulice stolicy, grobowiec marszałka Tito, pomniki m.in. Nikole Tesli- dzięki któremu powstały takie urządzenia jak radio, telefon czy telewizja. Nikole Tesla- najsłynniejszy Serb wyjechał w1884 r. do USA, gdzie pracował przy budowie hydroelektrowni na Niagarze. Zmarł w 1943r. w Nowym Jorku. Zwiedzaliśmy trzecią co do wielkości świątynię prawosławną świata- cerkiew św. Sawy w której wnętrzu może pomieścić się do 8 tys. wiernych. Tuż obok znajduję się serbska Biblioteka Narodowa. Podczas wędrówki po Belgradzie mieliśmy okazję widzieć przejazd premiera Turcji, który przyjechał do Serbii z wizytą dyplomatyczną. Katedra prawosławna, pałac patriarchy, dwór księżnej Ljubicy i kawiarnia w stylu bałkańskim” Znak zapytania” to następne zabytki na które zwróciła uwagę nasza przewodniczka. Jeszcze dzisiaj w centrum widać skutki bombardowań miasta przez wojska NATO w 1999 r. W drodze powrotnej zawitaliśmy na wzgórza Avala, gdzie usytuowano grób nieznanego żołnierza. Avala leży 20 km od Belgradu, a pomnik ma przypominać mauzoleum Cyrusa perskiego. Jeden z dni poświęcony był m.in. zwiedzaniu królewskiej siedziby dynastii rodu Karadżjordziewiczów w Topoli, odwiedziliśmy cerkiew z mauzoleum członków dynastii, muzeum pamiątek po królach Serbii i zabytkowy park. Wizyta w Kragujewacu to przede wszystkim zwiedzanie parku Szumanice miejsca zastrzelonych przez Niemców uczniów i profesorów w czasie II wojny światowej.

Dużą grupę zabytków zwiedzanych w Serbii były monastyry- klasztory prawosławne. Często zakładano je w głębokich górach, aby trudno było je odnaleźć, w latach gdy ziemię serbskie zajęte były przez Turków. Stanowiły one ośrodki kultu religijnego i kultury, pełniąc ogromna rolę dla serbskiej tożsamości narodowej. Jeden z nich monastyr Manasija, uważany za najatrakcyjniejszy wśród serbskich klasztorów otaczają potężne mury obronne, powstałe z obawy przed tureckim atakiem. Klasztor powstał 20 lat po bitwie na Kosowym Polu [XV w.] i stał się ośrodkiem kultury i sztuki serbskiej, znanym również poza granicami kraju. W trakcie wycieczki zwiedziliśmy monastyry: Pokajnica, Resavska Pečina, Kruszedol, Velika Remeta i wcześniej wymieniony Manasija a także jedną z jaskiń udostępnionych turystom.
Degustacja win serbskich i wieczór bałkański, spożywanie dań kuchni serbskiej dały też możliwość bliższego poznania tego kraju. W trakcie imprezy wręczono odznaki „Znam kraje Europy” : Tatianie Kosylak, Bożenie Buczko, Renacie Leśniewskiej, Annie Szcześniak i Grzegorzowi Juszczykowi. Aby ją zdobyć w/w musieli zwiedzić z PTTK w Żarnowie co najmniej pięć krajów europejskich. A za rok planowana jest następna dłuższa wycieczka zagraniczna do Paryża i zamków nad Loarą.

Włodzimierz Szafiński