O pokazie filmu „Złączyć się z narodem” w bibliotece w Skórkowicach

Dodano: piątek, 06 marca 2020

Zapowiadany wcześniej, profesjonalny pokaz filmu „Złączyć się z narodem”, który odbył się w niedzielę, 23 lutego 2020 roku o godz. 15.00 w bibliotece w Skórkowicach. Było to bardzo ważne wydarzenie artystyczne, które zapewne będzie długo wspominane przez uczestników. Na specjalnie przygotowanym, profesjonalnym kinowym ekranie, zaprezentowano film, nad którym prace trwały kilkanaście miesięcy.

Przypomnijmy, od października 2017 roku w Skórkowicach mieszka rodzina repatriantów z Kazachstanu. Zamieszkanie polskiej rodziny repatriantów z Kazachstanu było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Naszej Gminy i do tej pory stanowi powód do dumy nie tylko dla władz samorządowych, ale i mieszkańców Skórkowic. Ta wyjątkowa uroczystość spowodowała, iż przybyli do nas m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP i innych władz państwowych. Partnerami tego przedsięwzięcia była „Fundacja 12 gwiazd”, która na potrzeby kampanii społecznej „Pomóżmy Polakom powrócić do Ojczyzny”, zrealizowała film „Złączyć się z narodem”. Twórcy filmu w wielu miejscach naszego kraju i poza jego granicami stale zachęcają, by obejrzeć wyjątkowy film o potomkach polskich zesłańców mieszkających do dziś w Kazachstanie.

70-minutowy film opowiada o prawdziwym życiu Polaków zesłanych w latach 1936 – 1938 do Kazachstanu. Posiada również wątek religijny, ponieważ to dzięki wierze Polacy przetrwali ponad 80 lat deportacji. Po projekcji filmu odbyła się bardzo emocjonująca, bardzo długa dyskusja na temat repatriacji i prezentowanych w filmie treści.

Wszyscy zgodnie podkreślali, iż liczne, wzruszające sceny o historii polskich zesłańców, wywoływały wiele emocji i wprawiały w nastrój refleksji. Na spotkanie przybyło około 50 osób. W niedługim czasie planowana jest premiera telewizyjna tego dokumentu, a w przygotowaniu są kolejne filmy o podobnej tematyce.

Po zakończeniu pokazu, wójt Krzysztof Nawrocki oraz starosta Marcin Baranowski wręczyli kosze z podarunkami dla przedstawicieli fundacji, a także dla rodziny Pukas (repatriantów) zamieszkałych od 2017 r. w Skórkowicach.

Spotkanie w Skórkowicach zostało zorganizowane przez Wójta Gminy Żarnów – Krzysztofa Nawrockiego oraz „Fundację 12 gwiazd”, którą reprezentowali reżyser Jerzy Szkamruk – reżyser, Marta Zawiślańska i Mirosław Śnigurowicz.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego bardzo ciekawego spotkania.

kliknij, aby powiększyć…