O spotkaniu „Porozmawiajmy w Łódzkiem” i Pikniku Województwa Łódzkiego w Żarnowie

Dodano: poniedziałek, 11 lipca 2022

W minionym okresie, nasz Żarnów był kolejnym przystankiem ogólnowojewódzkiego cyklu spotkań „Porozmawiajmy w Łódzkiem” i wielkiej imprezy plenerowej – Pikniku Województwa Łódzkiego w Żarnowie. Spotkania „Porozmawiajmy w Łódzkiem” dzielą się na dwie części. Pierwsza przeznaczona jest dla lokalnych samorządowców, w trakcie której pracownicy samorządu wojewódzkiego omawiają trzy kluczowe tematy – nowości w ofercie UMWŁ, kwestie Funduszy Europejskich dla Łódzkiego do 2027 roku oraz sposoby pomocy obywatelom Ukrainy, którzy znaleźli schronienie przed wojną na terenie naszego województwa. Nie inaczej było dziś w Żarnowie. 

W Domu Kultury w Żarnowie, wicemarszałek Zbigniew Ziemba spotkał się z mieszkańcami Gminy Żarnów, przedstawicielami wszystkich samorządów powiatu opoczyńskiego oraz miejscowych organizacji pozarządowych. Tematami były nowości w ofercie Urzędu Marszałkowskiego, Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2027 i kwestia pomocy dla obywateli Ukrainy.

Cykl spotkań „Porozmawiajmy w Łódzkiem” jest realizowany od 2020 roku. Wraz z wicemarszałkiem przyjechała do Żarnowa grupa ekspertów (najczęściej dyrektorów departamentów UM), którzy informowali o nowościach w ofercie Urzędu Marszałkowskiego i Funduszach Europejskich dla Łódzkiego `2027. Jak poinformował Jacek Kazimierski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej UMWŁ, w nowym rozdaniu alokacja dla naszego województwa wyniesie 2,636 mld euro, co jest kwotą o ok. 354 mln euro wyższą od tej, którą samorząd wojewódzki dysponował w kończącej się już unijnej perspektywie.

Zbigniew Ziemba – wicemarszałek województwa łódzkiego wraz z podległymi pod samorząd wojewódzki przedstawicielami instytucji publicznych, przedstawił zagadnienia z powyższych tematów, a zebrani samorządowcy w Domu Kultury w Żarnowie, dowiedzieli się nie tylko o bieżących sprawach, ale także o planach inwestycyjnych, m.in. planowanej przebudowie drogi wojewódzkiej nr 726 na odcinku Opoczno – Żarnów, czy planach zwiększenia sieci połączeń kolejowych na odcinku Łódź – Tomaszów Mazowiecki – Opoczno – Skarżysko- Kamienna.

Była to także okazja do wręczenia symbolicznych czeków na rozstrzygnięte w ostatnim czasie konkursy organizowane przez samorząd wojewódzki. Symboliczne czeki wręczali: Zbigniew Ziemba – Wicemarszałek oraz Ewa Wendrowska i Janusz Ciesielski – Radni Sejmiku Województwa Łódzkiego w towarzystwie Roberta Telusa – Posła na Sejm RP i Marcina Baranowskiego – Starosty Opoczyńskiego. 

Dla Gminy Żarnów była to doskonała okazja do promocji, z której skorzystał Krzysztof Nawrocki – Wójt Gminy Żarnów, przybliżając historię i osiągnięcia lokalnej społeczności, a także prezentując film promujący Gminę Żarnów. Krzysztof Nawrocki publicznie podpisał także z marszałkiem m.in. umowę na program inwestycyjny, który będzie realizowany w Szkole Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza w Żarnowie ze środków zewnętrznych, dystrybuowanych przez samorząd wojewódzki. Wójt wraz z marszałkiem złożył również podpisy na umowie na odnawialne źródła energii (OZE) w Naszej Gminie, o której wkrótce szerzej napiszemy na naszej stronie.

Ale spotkania organizowane przez UM WŁ to nie tylko poważne ekonomiczne tematy. W tym samym czasie, gdy samorządowcy rozmawiali o finansach, na placu targowym przy ul. Koneckiej w Żarnowie rozkładało się namiotowe miasteczko atrakcji – i to mimo padającego rzęsistego deszczu, niestety…

Osoby, które mimo niesprzyjającej aury przybyły na targowisko, mogły się zapoznać nie tylko z ofertą instytucji, podległych pod samorządy wojewódzki i powiatowy, które przygotowały szereg atrakcji o charakterze edukacyjnym. Budziły one wielkie zainteresowanie, szczególnie u najmłodszych uczestników pikniku. Nie brakło także stoisk wojskowych m.in. 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej czy struktur strzeleckich. Obecne były także miejscowe instytucje, m.in. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Żarnowie. Na placu targowym w Żarnowie zorganizowano także kilkanaście stoisk Kół Gospodyń Wiejskich w Gminie Żarnów.

Z kolei na scenie wspaniale zaprezentowały się lokalne zespoły dzieci, młodzieży i dorosłych (gromko oklaskiwane przez publiczność), a stoiska miejscowych KGW i stowarzyszeń, rywalizowały o nagrodę za najlepszą potrawę. Ostatecznie pierwsza nagroda przypadła KGW „Pod Diablą Górą” w Klewie. Wręczono również liczne wyróżnienia. Atrakcji było tyle, że z czasem na plac targowy przy ul. Koneckiej, Źródlanej i Targowej w Żarnowie, przybywało coraz więcej osób, a niebo zmieniło swoje plany i przestało deszczem odstraszać chętnych do zabawy.

Gmina Żarnów godnie ugościła samorządowców wojewódzkich, powiatowych i gminnych, udowadniając, że mimo niepogody jest zapotrzebowanie na takie wydarzenia po dwóch latach covidowej posuchy, która ograniczyła bezpośrednie relacje na linii samorządowcy – mieszkańcy. Teraz wszystko wraca do normy. 

Zachęcamy do oglądania fotorelacji z żarnowskich uroczystości:

  1. Konferencja „Porozmawiajmy w Łódzkiem”
  2. Piknik Województwa Łódzkiego

Kliknij, aby powiększyć…

001 002
003 004
005 006
007 008
009 010
011 012
013 014
015 016
017 018

Źródło zdjęć: https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/porozmawiajmy-w-%C5%82%C3%B3dzkiem-w-%C5%BCarnowie