Rafał Bielecki zwycięzcą powiatowego turnieju pożarniczego

Dodano: poniedziałek, 02 kwietnia 2012

29 marca 2012 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W eliminacjach powiatowych brało udział ogółem 18 uczestników w trzech grupach wiekowych reprezentujących wszystkie gminy naszego powiatu. Nad prawidłowym przebiegiem eliminacji czuwało jury w składzie: przewodniczący – st. kpt. Mariusz Jędrasik, st. kpt. Andrzej Urbańczyk i dh Marian Kłobucki. Wszyscy uczestnicy w części pisemnej eliminacji musieli wykazać się szczegółową wiedzą z zakresu ochrony przeciwpożarowej, odpowiadając na 30 pytań testowych. Na podstawie uzyskanych wyników w części pisemnej do eliminacji ustnych zostało zakwalifikowanych 12 osób z poszczególnych grup wiekowych. W części ustnej zawodnicy losowali zestaw pięciu pytań, na które po krótkim przygotowaniu musieli jak najlepiej odpowiedzieć. W celu praktycznego sprawdzenia znajomości sprzętu i urządzeń wykorzystywanych w działaniach ratowniczo – gaśniczych, jedno z pytań każdego zestawu polegało na omówieniu wylosowanego sprzętu znajdującego się na sali.

W klasyfikacji szkół podstawowych (I grupa wiekowa) zwyciężył Piotr Duperas (SP Wójcin), który pokonał Karinę Szulc (SP Petrykozy) i Aleksandrę Wojewódzką (SP Celestynów). W tej grupie dobrze zaprezentował się uczeń SP Żarnów – Piotr Kubiszewski. W klasyfikacji gimnazjów (II grupa wiekowa) najlepszym był Adam Snochowski (Paradyż), a kolejne miejsca zajęli – Klaudia Socha (Szadkowice) i Mateusz Janikowski (Mniszków). W tej kategorii również dobrze zaprezentował się uczeń Gimnazjum w Żarnowie – Mateusz Celczyński. Jednak dla żarnowian najbardziej pomyślna okazała się klasyfikacja szkół ponadgimnazjalnych. W tej grupie bezapelacyjne zwycięstwo odniósł reprezentujący Naszą Gminę – Rafał Bielecki, uczeń II LO im. M. Skłodowskiej – Curie w Końskich. Pokonał on Macieja Domańskiego z Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego w Opocznie. Dodać należy, iż Rafał Bielecki już kilkukrotnie brał udział w powiatowych edycjach tego turnieju, osiągając również znaczące sukcesy – zarówno w szkole podstawowej, jak i w gimnazjum. Zajmował wówczas drugie lub trzecie miejsca w eliminacjach powiatowych. Ten rok dla Rafała okazał się jednak przełomowy – został mistrzem powiatu!

Eliminacje zakończyły się uroczystym wręczeniem dyplomów dla zwycięzców oraz gratulacjami dla wszystkich uczestników. Wszyscy finaliści ponadto wkrótce otrzymają nagrody rzeczowe. Laureaci poszczególnych grup wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich, które w tym roku odbędą się 12 kwietnia w Uniejowie (w powiecie poddębickim) .Wszystkim zwycięzcom – a szczególnie żarnowianinowi Rafałowi Bieleckimu – gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych etapach tego prestiżowego turnieju.