Rafał Bielecki zwycięzcą powiatowej edycji Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Opocznie

Dodano: sobota, 13 kwietnia 2013

Kolejny sukces odniósł Rafał Bielecki, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Końskich. Po ubiegłorocznym zwycięstwie w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” w Opocznie (w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych), również i w 2013 roku odniósł identyczny sukces. Znakomity start w swym debiucie w turnieju powiatowym odniósł Piotr Kubiszewski, uczeń Szkoły Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza w Żarnowie. W swojej kategorii zajął prestiżowe II miejsce w powiecie.

Tegoroczne eliminacje odbyły się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie. Wzięło w nim udział 17 uczestników w trzech grupach wiekowych reprezentujących wszystkie gminy naszego powiatu. Niestety, w turnieju nie mógł uczestniczyć (z powodów zdrowotnych) najlepszy gimnazjalista z Żarnowa Marek Borończyk. Nad prawidłowym przebiegiem eliminacji czuwało jury w składzie: mł. bryg. Mariusz Jędrasik (przewodniczący), asp. Marian Kaluźny (sekretarz), dh Marian Kłobucki i dh Jerzy Łumiński. Wszyscy uczestnicy eliminacji musieli wykazać się w części pisemnej szczegółową wiedzą z zakresu ochrony przeciwpożarowej, odpowiadając na 30 pytań testowych. Na podstawie uzyskanych wyników w części pisemnej do eliminacji finałowych zostało zakwalifikowanych 12 osób z poszczególnych grup wiekowych. W finale zawodnicy losowali zestaw pięciu pytań, na które po krótkim przygotowaniu musieli jak najlepiej odpowiedzieć. W celu praktycznego sprawdzenia znajomości sprzętu i urządzeń wykorzystywanych przez strażaków w działaniach ratowniczo – gaśniczych, jedno z pytań każdego zestawu polegało na omówieniu sprzętu znajdującego się na sali. W wyniku ostrej rywalizacji kolejność zajętych miejsc w poszczególnych grupach wiekowych przedstawia się następująco:

I grupa wiekowa (szkoła podstawowe)
1. Dominika Dorożko (SP w Kamieniu) – 13 pkt

2. Piotr Kubiszewski (SP w Żarnowie) – 12 pkt
3. Karolina Szulc (SP Petrykozy) – 10,5 pkt
4. Julia Składowska (SP Idzikowice) – 9,5 pkt
5. Robert Krakowiak (SP Brudzewice) – 6,5 pkt

II grupa wiekowa (gimnazja)
1. Patrycja Żak (Gimnazjum w Poświętnem) – 12 pkt

2. Paulina Pawlak (Gimnazjum w Szadkowicach) – 11,5 pkt
3. Justyna Jędrasik (Gimnazjum w Białaczowie) – 11 pkt.
4. Mateusz Janikowski (Gimnazjum w Mniszkowie) – 9,5 pkt.
5. Mateusz Biegała (Gimnazjum w Paradyżu) – 9 pkt.

III grupa wiekowa (szkoły ponadgimnazjalne)
1. Rafał Bielecki, uczeń II LO w Końskich (reprezentujący gm. Żarnów) – 11,5 pkt.

2. Paweł Filipczak LO Tomaszów Mazowiecki reprezentujący gm. Sławno – 11 pkt.

Wręczenia dyplomów i nagród rzeczowych dla zwycięzców w poszczególnych grupach dokonał dh Józef Róg – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Opocznie (a zarazem Wicestarosta Opoczyński) oraz członkowie jury. Laureaci poszczególnych grup z powodzeniem wzięli udział w eliminacjach wojewódzkich, które odbyły się 12 kwietnia 2013 roku w Pajęcznie. Gratulujemy młodym adeptom pożarnictwa. Dziękujemy Rafałowi Bieleckiemu i Piotrowi Kubiszewskiemu za godne reprezentowanie gminy Żarnów…