W dniu 26 marca 2011 roku w Paradyżu odbyła się Inscenizacja Historyczna Zrzutu „Cichociemnych”, który miał miejsce w marcu 1943 roku. Było to bardzo udane przedsięwzięcie organizacyjne, promujące nieznaną historię II wojny światowej. W drugiej części widowiska plenerowego zaprezentowano fragment bitwy jednego z pododdziałów 25 pułku piechoty Armii Krajowej z Niemcami. Widowisko, w którym uczestniczyło około 130 rekonstruktorów, komentował Krzysztof Wiączek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Wydarzenia obserwowało około 1500 widzów.
Już w godzinach porannych przybyły pierwsze Grupy Rekonstrukcji Historycznej, które wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców Paradyża i przybyłych gości, prezentując swoja broń, umundurowanie i sprzęt. O 14.00 odbyła się próba generalna. Inscenizacja zrzutu skoczków „Cichociemnych” rozpoczęła się o 15:40. Skoczkowie z grupy „Spadochroniarze 1939-1945” wylądowali efektownie z wysokości 200 m zrzucając wcześniej trzy zasobniki. Zostali natychmiast odebrani przez żołnierzy AK z placówki Paradyż, których grali strzelcy z JS 2036 z Paradyża. O godzinie 16:00 rozpoczęła się inscenizacja walki jednego z pododdziałów 25 pułku piechoty AK z hitlerowcami. Znakomita narracja i gra grup rekonstrukcji historycznych oraz młodych aktorów bardzo podobała się widowni. Można było zobaczyć żywą dioramę leśnego bytowania partyzantów, energiczne patrole kawalerii AK, pacyfikację ludności dokonaną przez zmotoryzowane jednostki niemieckie pod dowództwem ks. Donata Neski, wreszcie ponad 20-minutową walkę ogniową i walkę wręcz miedzy 52 żołnierzami AK i 54 żołnierzami Wermachtu oraz SS, wspartymi 4 motocyklami, ciężką bronią maszynową, pojazdami i artylerią. O godzinie 16:40 nastąpiło zakończenie inscenizacji, a po niej odbyła się ekspozycja grup rekonstrukcji historycznych i militariów. Po zakończeniu wszyscy widzowie mieli chwilę na porozmawianie z aktorami i zrobienie sobie pamiątkowych zdjęć. Około godziny 17:00 goście mogli udać się do budynku szkolnego Zespołu szkół Samorządowych w Paradyżu na obiad strzelecki.
Widowisko historyczne w Paradyżu bardzo się wszystkim podobało, mimo, iż podobne zorganizowano przed dwoma laty. Wielu widzów wspominało rekonstrukcję historyczną pacyfikacji wsi Klew i bitwy pod Diablą Górą, którą Starostwo Powiatowe w Opocznie wraz z gminą Żarnów zorganizowało w sierpniu 2009 roku na zboczach Sieleckiej Góry nieopodal Żarnowa (w 65 rocznicę bitwy). Dodać należy, iż strzelcy z JS 2036 wraz ze swoim dowódcą Markiem Polinceuszem, od lat wspierają organizację różnorodnych przedsięwzięć historycznych w Żarnowie. Wszyscy jesteśmy pod wielki wrażeniem ich zaangażowania. Warto podkreślić, iż w szeregach jednostki strzeleckiej znajdują się młodzi ludzie z gminy Żarnów (m.in. Przemysław Sieroń i Arkadiusz Lenart).
Do Paradyża przybyło około 120-150 mieszkańców gminy Żarnów, w tym młodzież szkolna. Na przejazd zostały zabezpieczone dwa autokary (dla uczniów Gimnazjum im. 25 pułku piechoty Armii Krajowej w Żarnowie i członków Klubu Aktywnego Seniora). Dodać jeszcze należy, iż gmina Żarnów partycypowała w kosztach tego wyjątkowo udanego przedsięwzięcia historycznego.
Dziękujemy za wspaniałą żywą lekcję historii…