Rozstrzygnięcie Konkursu Piosenki Patriotycznej w Skórkowicach

Dodano: czwartek, 23 marca 2017

Ważnym składnikiem tej pamięci jest przeszłość, dzieje i losy wielu pokoleń, składające się na narodową historię. Dlatego jej pielęgnowanie jest naszym obowiązkiem i koniecznością. Już od wielu lat takiej pamięci został poświęcony kwiecień – Miesiąc Pamięci Narodowej. Z takim przesłaniem odbył się w bibliotece w Skórkowicach Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej – Skórkowice 2017 „Z pieśnią przez dzieje Polski”. Celem konkursu było wspieranie wychowania patriotycznego młodzieży poprzez formy aktywności artystycznej, popularyzacja pieśni patriotycznych, kultywowanie pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny  i ludziach, którzy walczyli o Jej suwerenność. Patronat honorowy nad konkursem objął wójt Gminy Żarnów Krzysztof Nawrocki i przewodniczący rady Wojciech Baran.

Do rywalizacji przystąpiło 30 uczestników w czterech kategoriach wiekowych: klasy 0-III, klasy IV-VI, gimnazja i ponadgimnazjalne, dorośli. W kanonie wykonywanych utworów znalazły się znane pieśni patriotyczne, jak też najnowsze kompozycje. Oceny dokonało jury w składzie: Mariusz Macias – przewodniczący i członkowie: Ewa Borończyk, Monika Kurzyk, Małgorzata Łakomska  i Przemysław Ciszewski. W przerwie obrad jury, w związku z obchodzonym niedawno Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbyła się projekcja filmu „Czy warto było tak żyć?” o Stanisławie Sojczyńskim „Warszycu”.

Po zakończonych obradach jury stwierdziło, że wszyscy artyści zaprezentowali wysoki poziom artystyczny i jury miało nie lada problem z wytypowaniem tych najlepszych. Często dziesiąte części punktów decydowały o poszczególnych miejscach. W kategorii klas  0-III pierwsze miejsce zajęły siostry Kinga  i Justyna Kazuła, uczennice SP w Klewie za interpretację piosenki „Rozkwitały pąki białych róż”, drugie miejsce otrzymał Dawid Wilk, uczeń ZSS w Żarnowie, który akompaniując sobie na akordeonie pięknie wykonał „Serce  w plecaku”, trzecie miejsce dla Angeliki Ślusarczyk za utwór „Ojczyzno ma”, wyróżnienia trafiły do Weroniki Wilk i Kacpra Jurczyka.

W kategorii klas IV – VI pierwsze miejsce przyznano Klaudii Michałowicz, uczennicy SP w Klewie za przejmującą interpretację piosenki „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, drugie miejsce przypadło Zuzannie Kołodziejczyk za utwór „Rozkwitały pąki białych róż”, a trzecie dla Oliwi Pękala, która wykonała piosenkę „Ułani, ułani”.

W Kategorii gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne wykonawcy wybrali utwory z najnowszych albumów bądź filmów  o tematyce patriotycznej. Jury przyznało pierwsze miejsce Natalii Gawryś, uczennicy ZSS  w Żarnowie za „Walczyk Lilu” z albumu „Panny Wyklęte”, drugie miejsce otrzymał duet Natalia Gawryś i Kamil Salamaga w utworze „Miasto” z filmu „Miasto 44”, trzecie miejsce dla Kingi Świerczyńskiej i wyróżnienie dla Małgorzaty Sołtys, obie z ZSZ w Żarnowie.

W kategorii osób dorosłych pierwsze miejsce zajął duet Krystian Sołtys i Krystian Jurek uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żarnowie, za interpretację piosenki „Dziewczyna z granatem” z filmu „Czas honoru”, drugie miejsce przyznano Mariuszowi Sadkowi, który świetnie  zaśpiewał a cappella znany i niezwykle trudny utwór „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Na tym lista nagrodzonych się nie zakończyła, ponieważ każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i słodki podarunek.

Nad całością czuwała bibliotekarka Krystyna Zdun, a pomagali jej Katarzyna Wilk, Małgorzata Banaszczyk i Hubert Szulc. Spotkaniu towarzyszyła bardzo interesująca wystawa zatytułowana „Polskie wiersze i pieśni patriotyczne XIX i XX wieku”, przygotowana przez pana Przemysława Ciszewskiego, znanego miejscowego regionalistę  i kolekcjonera pamiątek historycznych. Na zakończenie członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich „18 Plus” ze Skórkowic zaprosiły wszystkich obecnych na kawę, herbatę i pyszne domowe ciasto.