Skutki wielkiego pożaru lasu w gminie Żarnów i relacja z działań gaśniczych

Dodano: wtorek, 30 kwietnia 2019

Poniżej prezentujemy opis skutków pożaru i relację z działań jednostek gaśniczych w oparciu o informacje Nadleśnictwa Opoczno i relację OSP KSRG Skórkowice.

Rozmiar pożarzyska w lasach Siedlowa, Młynka i Ławek w gminie Żarnów szacowany jest na koło 80 ha. W dniu 23 kwietnia 2019 r. ogień pojawił się nagle przy trakcji kolejowej w Siedlowie i błyskawicznie rozprzestrzeniał swój zasięg. W kulminacyjnym momencie w akcji gaśniczej brało udział 36 zastępów straży pożarnej, 3 samoloty gaśnicze typu Dromader oraz pracownicy służby leśnej. Żywioł zniszczył około 10 ha użytków zielonych i 70 ha lasów, w tym ponad 50 ha administrowanych przez Nadleśnictwo Opoczno, które poinformowało na portalu Facebook, iż ich straty będą mierzone w setkach tysięcy złotych.

Kilka dni trwała akcja dogaszania tlącej się ścioły i dopalających pni. Ogień kilka razy pojawiał się na nowo na skrajach pożarzyska, lecz był gaszony przez stacjonujące jednostki gaśnicze. Strażacy i leśnicy przez kilka dni całodobowo w trybie zmianowym monitorowali powierzchnie pożarzyska do czasu nastania intensywnego deszczu, który niedawno zakończył działania patrolowe.
Informujemy, iż Nadleśnictwo Opoczno wprowadziło okresowy zakaz wstępu do lasu – na całym obszarze nadleśnictwa – w terminie do 31 maja bieżącego roku.

Źródła fotografii:

  1. https://www.facebook.com/Nadlesnictwo.Opoczno/
    (fot.: A. Kulis, D. Kosylak, M. Staciwa)
  2. OSP KSRG Skórkowice
    (fot.: H. Szulc)

kliknij fotografię, aby powiększyć