Ślubowanie pierwszoklasistów w żarnowskich szkołach

Dodano: czwartek, 20 października 2011

Rozpoczął się nowy rok szkolny 2011/2012. We wrześniu we wszystkich żarnowskich szkołach odbyły się uroczystości ślubowania pierwszoklasistów. Ten wyjątkowy ceremoniał ma już u nas długoletnią tradycję i jest godny odnotowania. Z uwagi na to, iż jest to tak naprawdę nieoficjalna inauguracja nowego roku szkolnego, uczestniczą w nich zawsze przedstawiciele władz samorządowych gminy. Uroczystości ślubowania klas pierwszych są prowadzone przez przewodniczących szkolnych samorządów.

 

W Szkole Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza w Żarnowie tradycyjnie stało się to 15 września – w 30 rocznicę nadania tej placówce sztandaru w 1981 roku. Ten dzień zwany jest tam Świętem Sztandaru Szkoły i jest obchodzony niezwykle uroczyście. Od wielu lat, w sali gimnastycznej zgromadzi się wówczas cała szkolna społeczność po to, by przyjąć w poczet uczniów pierwszoklasistów, którzy ślubują na sztandar. Jak zwykle, w uroczystościach uczestniczyło też bardzo dużo rodziców.

 

Na zakończenie odbyła się akademia, w której główne role odegrali siedmiolatkowie, przygotowywani przez swoje wychowawczynie Iwonę Szwed i Elżbietę Szczepocką. Wierszom i piosenkom nie było końca, a wszystko to działo się ku wielkiej uciesze licznie zgromadzonych rodziców. W błyskach fleszy pierwszoklasiści czuli się jak prawdziwi artyści. Na widowni zasiedli również księża parafii św. Mikołaja w Żarnowie, honorowi przyjaciele szkoły, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i liczne grono nauczycieli.

 

Następnie dyrektor szkoły Maria Grzybowska dokonała pasowania pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza w Żarnowie. Oto Ci, którzy uroczyście zostali przyjęci do społeczności szkolnej: klasa Ia (wychowawczyni Iwona Szwed) – Baranowska Marta, Fidelus Julia, Głuszek Krzysztof, Gołąb Filip, Jabłońska Julia, Kamińska Nikola, Kowalski Kacper, Kuleta Julia, Kupis Ewa, Madej Mateusz, Mastalerz Izabela, Matusiak Mikołaj, Nowak Mateusz, Opatowicz Aleksandra, Opatowicz Malwina, Pacan Łukasz, Pisiałek Aleksandra, Pol Bartosz, Pytlos Dominika, Sykus Michał, Tomaszkiewicz Paweł, Witkowska Maria, Wronkowski Jan; klasa Ib (wychowawczyni Elżbieta Szczepocka) – Cieślik Dagmara, Cukrowski Kacper, Dorofiejew Wiktor, Grzybowska Julia, Gwiazda Judyta, Jędrzejczyk Łukasz, Kaczor Kinga, Kresa Wiktor, Lichota Julita, Mieszczankowska Izabela, Moskalczyk Jakub, Noga Szymon, Rupniewski Jakub, Sarna Dawid, Słodkowska Kinga,  Sokołowska Justyna, Sołtys Arkadiusz, Stańczyk Julia, Ślązak Kacper, Świąder Weronika, Twardowska, Ubysz Magdalena, Więckowicz Wiktoria.

 

Jako pełnoprawni już uczniowie, pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar Szkoły Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza w Żarnowie. Ślubowali, że będą pilnymi uczniami dbającymi o dobre imię swojej szkoły. Teraz nie pozostało im nic innego, jak sumiennie wypełniać złożoną przysięgę.

W piątek, 30 września 2011 roku podobna uroczystość odbyła się w Gimnazjum im. 25 pułku piechoty Armii Krajowej. Podczas obchodzonego nieprzerwanie od 1999 roku Dnia Gimnazjalisty, odbyło się ślubowanie na sztandar wszystkich uczniów czterech pierwszych klas, którym wręczono okolicznościowe certyfikaty. W bieżącym roku ich wychowawczyniami są nauczycielki Ewa Pacyniak, Joanna Grodzicka, Izabela Wesołowska i Małgorzata Ostalec. Później pierwszoklasiści dali popis swoich umiejętności artystycznych, gromko oklaskiwany prze starszych kolegów, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości.