Spotkanie z Jackiem Cyganem i debiut sceniczny zespołu „Bluesky” ze Skórkowic

Dodano: wtorek, 29 maja 2012

W maju w Miejskim Domu Kultury w Opocznie z udziałem naszej młodzieży odbyło się zorganizowane przez Stowarzyszenie Efektywnych Metod Umuzykalniania spotkanie z Jackiem Cyganem – znanym autorem tekstów, poetą i scenarzystą, jurorem i organizatorem festiwali muzycznych.

Jacek Cygan to wybitna osobowość telewizyjna. Jest znany w całym kraju i za granicą. Napisał ponad 1000 utworów, z czego wiele stało się znanymi przebojami. W programie wystąpiły dzieci ze szkół powiatu opoczyńskiego, przygotowane przez Jana Czerskiego, koordynatora tego koncertu. Zaprezentowano znane utwory Jacka Cygana, a sam autor poprowadził ten koncert zapowiadając kolejnych uczestników i jednocześnie komentując każde wystąpienie.

Naszą gminę reprezentował od niedawna działający zespół wokalny przy Wiejskim Domu Kultury w Skórkowicach w składzie: Klaudia Ciach, Sylwia Michałowicz, Martyna Rabęda, Kinga Świerczyńska oraz Magdalena Bugała z Żarnowa, która oprócz umiejętności wokalnych zaprezentowała też popis gry na skrzypcach. Dziewczęta wykonały utwór „Szkolny blues” (słowa: Jacek Cygan, muzyka: Rafał Paczkowski). Pan Jacek był zachwycony interpretacją utworu, jaką stworzyły nasze dziewczęta i dodał, że pierwszy raz spotkał się z wykonaniem tej piosenki przez grupę wokalną. Bluesa śpiewa się z reguły solo, bo tak jest łatwiej. Zapytał, czy zespół ma nazwę, a kiedy się okazało, że jeszcze nie ma, to zaproponował z humorem, że skoro tak pięknie śpiewały bluesa to może będą nazywać się „Bluesky”.  Wszystkim spodobał się ten pomysł i od tej chwili zespół ma już swoją nazwę.

Trzeba dodać, że dziewczęta mają już swoje osiągnięcia wokalne, a był nim udział w IX Diecezjalnym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę”, gdzie w etapie regionalnym w Opocznie zajęły II miejsce. Opiekę muzyczną nad zespołem sprawuje Jan Czerski, który prowadzi zajęcia wokalno – instrumentalne w Domu Kultury w Żarnowie i Wiejskim Domu Kultury w Skórkowicach.