Sprawozdanie z działalności KS „Kasztelan” Żarnów w latach 2011 – 2015

Dodano: poniedziałek, 19 stycznia 2015

Podczas walnego zebrania sprawozdawczo – wyborczego Klubu Sportowego „Kasztelan” Żarnów, które odbyło się w niedzielę, 18 stycznia 2015 roku, zostało wygłoszone sprawozdanie z działalności KS Kasztelan za okres sprawozdawczy 2011 – 2015. Oto jego wybrane i najważniejsze fragmenty:

W 2011 roku prezesem został piłkarz klubu Michał Papiernik, natomiast od 2012 roku funkcję prezesa pełnił Adam Kmiecik. Wiceprezesem był Waldemar Nowakowski, sekretarzem – Krzysztof Stańczyk, a skarbnikiem – Konrad Zwierzyński. Funkcję kierownika drużyny powierzono Franciszkowi Brzozowiczowi. Członkami zarządu zostali ponadto: były prezes Marcin Sieroń, Marek Sieroń, Marcin Baranowski (do 2012 roku), Wiesław Rataj i Maria Morawska. Przewodniczącym komisji rewizyjnej był Paweł Głuszek, a członkami – Karol Brzozowicz i Michał Lorek.

Drużyna seniorów z powodzeniem występowała w piotrkowskiej klasie „A”. Budżet na 2011 rok wynosił 45 tys. zł. W czerwcu zakończył się sezon 2010/2011 z udziałem LKS Żarnów. Pomimo czwartego miejsca po rundzie jesiennej klub wywalczył awans do ligi okręgowej, ostatecznie plasując się na drugim miejscu tuż za LKS Lubochnia, ze stratą 3 punktów. Spośród wszystkich 22 spotkań, rozegranych w klasie „A” w sezonie 2010/2011, 15 z nich zakończyło się zwycięstwem, 3 – remisami, a 4 – porażkami. Zdobyto 49 punktów. Bilans bramek wyniósł 52-29, a najlepszym strzelcem był Artur Sołtys, który zdobył 12 bramek. Od czerwca 2011 roku nasz klub piłkarski ma nową nazwę – Klub Sportowy Kasztelan Żarnów. Do tej pory funkcjonował jako LKS Żarnów. Zresztą takie były oczekiwania znacznej części społeczeństwa. Tę zmianę poprzedziły liczne konsultacje w gronie piłkarzy, kibiców i działaczy, ale także szeroka kampania informacyjna. LKS Żarnów zmienił nazwę na Kasztelan. Nowa nazwa zwyciężyła w wewnątrzklubowym plebiscycie, w rozpoczętym jesienią 2011 roku sezonie piłkarskim 2011/2012, klub występował już pod nową nazwą. Dodać należy, iż zostało wybrane nowe logo klubu, prowadzony jest serwis internetowy klubu www.kasztelanzarnow.eu. Drużyna po raz trzeci w historii awansowała do ligi okręgowej. Rada Gminy w Żarnowie na wniosek wójta gminy Żarnów, przyjęła stosowną uchwałę fundując stypendia sportowe w wysokości 24 tysięcy złotych. Klub aktywnie prowadzi szkolenie młodzieży. W 2011 roku zarejestrowane były dwie grupy młodzieżowe, prowadzone przez Adama Boćka i Konrada Zwierzyńskiego. Na stadionie – z inicjatywy władz gminy i samego klubu – wykonano prace modernizacyjne, po to, aby sprostać stale rosnącym wymaganiom Okręgowego Związku Piłki Nożnej i zapewnić wszystkim bezpieczeństwo.

Trenerem drużyny seniorów do końca 2011 roku był Maciej Szamburski. Od stycznia 2012 roku zespół prowadzi grający trener Robert Baran. Kolejny debiut żarnowian w lidzie okręgowej okazał się dość trudny, drużyna toczyła swe mecze ze zmiennym szczęściem. Podczas meczu z LKS Lubochnia miały miejsce dramatyczne wydarzenia, które odbiły się cieniem na dobrym dotychczas imieniu klubu. Przy stanie 2:0 dla żarnowian, doszło do zamieszek na trybunach i na płycie boiska, wywołanych przez kibiców drużyny przyjezdnej. Mecz został natychmiast przerwany, a klub został ukarany przez OZPN w Piotrkowie Tryb. pozbawieniem 3 punktów oraz zakazem rozgrywania meczów u siebie. Ciężka sytuacja w jakiej został postawiony klub, odbiła się na zawodnikach, działaczach i kibicach. Wyniki pozostawiały wiele do życzenia. Liderami klasyfikacji strzelców po rundzie jesiennej byli Krzysztof Wojdała i Przemysław Stępień – zdobywcy 6 bramek.

W 2012 r. klub ponownie wygrał konkurs ogłoszony przez Urząd Gminy w Żarnowie na zadanie publiczne w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu. Była to kwota 45 tysięcy złotych. Na wniosek klubu sportowego do Wójta Gminy Żarnów, ponownie otrzymaliśmy 22 tysiące złotych na stypendia sportowe. Klub przystąpił do rozgrywek rundy rewanżowej klasy okręgowej w sezonie 2011/2012. Na stanowisku trenera pozostał Robert Baran. Na zakończenie sezonu piłkarskiego Kasztelan zajął 15 miejsce z 18 punktami na koncie (5 zwycięstw, 3 remisy i 22 porażki). Runda wiosenna okazała się bardzo nieudana, klub zdobył zaledwie 7 punktów. Klub został zdegradowany do piotrkowskiej klasy „A”. Po długich rozmowach z trenerem Robertem Baranem mieliśmy kolejne ambitne plany na przyszłość. Zdecydowanie chcieliśmy postawić na wychowanków Kasztelana, a lista debiutantów na piotrkowską klasę „A” była bardzo długa. Przez sezon rozgrywkowy klub prowadził również szkolenie młodzieży w rocznikach 1997 i młodsi, których trenerem był Adam Bociek oraz rocznik 2000 i młodsi, szkoleniem zajmował się Konrad Zwierzyński.

Po inauguracji sezonu 2012/2013 Kasztelan Żarnów po 3 kolejkach z dorobkiem 6 punktów zajmował trzecie miejsce w piotrkowskiej klasie „A”. Na inaugurację zawodnicy Żarnowa pokonali na wyjeździe Relax Czerniewice 3:1. Z drużyną nadal pracował trener Robert Baran, a po 6 spotkaniach Kasztelan wskoczył na fotel lidera. 4 listopada 2012 roku Kasztelan Żarnów rozgromił aż 6:0 LKS Białaczów i zakończył rundę na 2 miejscu w piotrkowskiej klasie „A”. Podopiecznych Roberta Barana wyprzedzała tylko Tęcza Janków, która z takim samym dorobkiem 21 punktów zajmowała 1 miejsce. Niestety bezpośrednie spotkanie zakończyło się wynikiem 1:0 dla Tęczy, dlatego jesienny fotel lidera powędrował do Jankowa. Należy nadmienić, iż żarnowska defensywa była najpewniejszą w lidze, ponieważ straciła 7 bramek a kadra Kasztelana składała się w 90% z zawodników Gminy Żarnów. W 2013 roku dopiero 5 kolejka przyniosła inaugurację Kasztelana Żarnów w rewanżowej rundzie wiosennej piotrkowskiej klasie „A”. Kasztelan do sezonu przystąpił z 45-tysięcznym budżetem oraz kwotą 15 tys. zł na stypendia sportowe. Zima 2013 roku zaskoczyła wszystkie klasy rozgrywkowe w Polsce. Większość spotkań, które miały odbyć się do połowy kwietnia, zostały przełożone na inne terminy. Nawet Święta Wielkanocne nie przyniosły oczekiwanej rywalizacji piłkarskiej a w prasie żartowano, że cała runda została odwołana. Na rozpoczęcie rundy Kasztelan zremisował 1:1 z Syrenką Zakościele. W dwóch ostatnich spotkaniach Kasztelan Żarnów zdobył 3 punkty i zakończył zmagania ligowe na 5 miejscu. Do wyższej klasy rozgrywkowej awansował LKS Mniszków oraz Woy Bukowiec Opoczyński, natomiast z piotrkowską klasą „A” pożegnała się Syrenka Zakościele. W drużynie Kasztelana najwięcej bramek (10) zdobył Krzysztof Wojdała. Warto przypomnieć, że po ostatniej porażce Kasztelana Żarnów z LKS Białaczów dotychczasowy trener żarnowian Robert Baran postanowił zrezygnować z pełnionej funkcji.

Na miejsce trenera Roberta Barana został zatrudniony bardzo dobrze znany w żarnowskim środowisku sportowym Adam Bociek, który 17 sierpnia 2013 r. zadebiutował na ławce trenerskiej z Pionierem Baby. W klubie zatrudniono również dwóch nowych trenerów w grupach juniorskich, był to Arkadiusz Ściubeł – były gracz LKSu Żarnów oraz zawodnik Kasztelana – Wojciech Antos, którzy prowadzili grupy młodzieżowe „Junior młodszy” oraz „Górski”. Zawodnicy Kasztelana Żarnów nie zaliczyli rundy jesiennej do udanej. Pokonani z boiska schodzili aż 6 razy, remisując 2 mecze i odnieśli tylko 3 zwycięstwa. Jesienny fotel lidera zdobyli piłkarze Stali Niewiadów natomiast zespół Kasztelana zakończył rundę na 10 miejscu z jedenastoma punktami wyprzedzając tylko Syrenkę Zakościele i LKS Żelechlinek. W 2014 roku Kasztelan wystartował także z 45 tys. budżetem i 15 tysiącami na stypendia sportowe. Na inaugurację ekipa z Żarnowa rozgromiła rywala 6:1 wskakując z 10 na 8 pozycję w tabeli piotrkowskiej klasy „A”.

Ważnym wydarzeniem był historyczny wyczyn młodych piłkarzy KS Kasztelan Żarnów, którzy pokonując w swoim ostatnim meczu KS Grocholice Bełchatów 3:1 (0:0) tym samym wygrali piotrkowską ligę okręgową „Junior młodszy”. Już w przedostatniej kolejce zapewnili sobie mistrzostwo wygrywając w Szczercowie z tamtejszą Astorią 6:2 (0:0). Mistrzostwo przypieczętowali wygraną z KS Grocholice. Warto przypomnieć że Kasztelan zdobył w 20 meczach aż 49 punktów, piłkarze w rundzie rewanżowej nie odnotowali żadnej porażki, a zremisowali tylko jeden mecz. Podopieczni Wojciecha Antosa zdobyli aż 86 bramek, tracąc najmniej w lidze – 25. W dniu 25 maja 2014 roku przed meczem z Grocholicami na murawie stadionu Wójt Gminy Żarnów Krzysztof Nawrocki wraz z Wiceprezesem Kasztelana Żarnów Waldemarem Nowakowskim, skarbnikiem Konradem Zwierzyńskim i wieloletnim dyrektorem Szkoły Podstawowej w Żarnowie, a zarazem przyjacielem klubu – Waldemarem Pasulą, wręczyli pamiątkowe dyplomy oraz medale za wywalczenie mistrzostwa ligi okręgowej juniorów młodszych.

W kończących się rozgrywkach piotrkowskiej klasy „A” Kasztelan Żarnów uległ na wyjeździe Syrence Zakościele 3:1 (2:1). Z 25 punktami żarnowianie zajęli 10 miejsce w tabeli, tym samym utrzymując się w lidze. Najlepszym strzelcem został ponownie Krzysztof Wojdała z 11 bramkami na koncie. Sezon 2014/2015 rozpoczął się od porażki z Relaxem Czerniewice, w drużynie z Żarnowa występują praktycznie sami wychowankowie i młodzież z kadry „Junior młodszy”, który wygrał ligę okręgową. Runda jesienna przebiegała ze zmiennym szczęściem. W ostatniej kolejce rundy jesiennej piotrkowskiej klasy „A” Kasztelan Żarnów przegrał u siebie z liderem rozgrywek RKS Rzeczyca 2:6 i na półmetku sezonu zajmuje 7 lokatę z dorobkiem 5 zwycięstw i 6 porażek, gromadząc na swoim koncie 15 punktów. W klasyfikacji najlepszych strzelców przewodzi Mateusz Rek z 12 bramkami.

Kasztelan Żarnów przyczynił się także do organizacji turniejów piłkarskich, takich jak cykliczny Memoriał im. Krzysztofa Podlewskiego, Powiatowy Turniej Halowy w piłkę nożną, Powiatowy Turniej Halowy w piłkę nożną do lat 16, Gminny Turniej w pikę nożną halową o Puchar Wójta Gminy Żarnów, letni Puchar Gminy Żarnów, Puchar Lata w Skórkowicach, Gminny Turniej w tenisa stołowego i w piłkę siatkową. Imprezy te zawsze gromadzą setki kibiców i sympatyków piłki nożnej i integrują lokalną społeczność

Z całego serca życzymy piłkarzom i działaczom piłkarskim wiele satysfakcji i radości. Wierzymy, że w kolejnych latach zawodnicy nadal będą odnosić dużo sukcesów. Pragniemy, aby rozpoczynający się 2015 rok był znacznie lepszy od poprzednich…