Sukcesy żarnowskich uczniów w Powiatowym Turnieju Wiedzy Pożarniczej

Dodano: piątek, 15 kwietnia 2011

W dniu 8 kwietnia 2011 roku odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Odbyły się one w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie. Oficjalnego przywitania uczestników i ich opiekunów dokonał dh Józef Róg – prezes Zarządu Powiatowego OSP w Opocznie (jednocześnie pełniący funkcję wicestarosty powiatu) oraz st. bryg. Stanisław Sagalara – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie.
Do eliminacji powiatowych zakwalifikowało się 15 uczestników, którzy zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe. Nad prawidłowym przebiegiem eliminacji czuwało jury w składzie: st. kpt. Mariusz Jędrasik – przewodniczący, st. kpt. Andrzej Urbańczyk – sekretarz, dh Stanisław Wiktorowicz – członek, dh Jan Wiktorowicz – członek.
W części pisemnej uczestnicy musieli wykazać się szczegółową wiedzą z zakresu ochrony przeciwpożarowej, rozwiązując test i odpowiadając na 30 pytań testowych. Na podstawie uzyskanych wyników w części pisemnej, do eliminacji ustnych zostało zakwalifikowanych 10 osób z poszczególnych grup wiekowych. W części ustnej zawodnicy losowali zestaw pięciu pytań, na które po krótkim przygotowaniu musieli jak najlepiej odpowiedzieć. W celu praktycznego sprawdzenia znajomości sprzętu i urządzeń wykorzystywanych w działaniach ratowniczo – gaśniczych, jedno z pytań każdego zestawu polegało na omówieniu wylosowanego sprzętu.
Niezmiernie cieszy fakt, iż uczniowie żarnowskich szkół stanęli na podium tego prestiżowego turnieju. W kategorii gimnazjalistów wicemistrzostwo powiatu zdobył uczeń klasy IIIc Gimnazjum im. 25 pułku piechoty AK – Rafał Bielecki. Rafał, który wyraźnie prowadził po części pisemnej, nie miał szczęścia w losowaniu pytań w części ustnej. Niestety, zaledwie o 0,5 punktu przegrał walkę o tytuł mistrza powiatu z Janem Białkiem z Drzewicy. Trzecie miejsce zajął Adam Snochowski z Paradyża.
Natomiast w kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajął uczeń klasy IV Technikum w Zespole Szkół Zawodowych w Żarnowie – Adam Wronkowski (bardzo aktywny członek OSP w Żarnowie),który będzie reprezentantem powiatu opoczyńskiego w turnieju na szczeblu wojewódzkim w Wolborzu.
Warto dodać, iż swój debiut w zawodach rangi powiatowej w kategorii szkół podstawowych odnotował również najlepszy uczeń z gminy Żarnów – Szymon Kubiszewski. Musiał jednak uznać wyższość innych uczestników turnieju. Wierzymy, iż za rok zapewne dołączy do najlepszych.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Opocznie.