Święto Konstytucji 3 Maja w Żarnowie

Dodano: sobota, 05 maja 2012

Bardzo uroczyście obchodzono w Żarnowie Święto Konstytucji 3 Maja. Tak, jak każdego roku, w kościele św. Mikołaja w Żarnowie, odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem kilku żarnowskich pocztów sztandarowych – OSP Żarnów, Gimnazjum im. 25 pułku piechoty AK, Szkoły Podstawowej im. J. Bartoszewicza oraz koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Żarnowie. Przed Mszą świętą odbyła się akademia w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Żarnowie, przygotowana m.in. przez Jolantę Kantor i Małgorzatę Kubiszewską. Akademia była tematycznie związana z historią XVIII-wiecznej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem czasów ustanowienia Konstytucji w dniu 3 maja 1791 roku.

Głównym punktem uroczystości była oczywiście Msza święta, którą celebrował ją ks. kan. Jan Dereń – proboszcz parafii, a w Mszy uczestniczyli ks. kan. Jak Kruk i ks. Damian Drabikowski. Wzięło w niej udział wielu mieszkańców z przedstawicielami samorządu lokalnego oraz kombatantami na czele. Później głos zabrał wójt Krzysztof Nawrocki, który przybliżył mało znaną postać senatora Szymona Kazimierza Szydłowskiego (1725-1809), ostatniego kasztelana żarnowskiego (od 1772 roku), który był jednym z czternastu sygnatariuszy podpisania Konstytucji 3 Maja. W końcu XVIII wieku był jednym z najbardziej wpływowych ludzi w Polsce – stronnikiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, piastującym ważne funkcje publiczne. W okresie Insurekcji Kościuszkowskiej był radcą Rady Zastępczej Tymczasowej i bliskim współpracownikiem Naczelnika Powstania Tadeusza Kościuszki. Szymon (Symeon) Kazimierz Szydłowski – tak jak wszyscy żarnowscy kasztelanowie – był senatorem, deputowanym z prowincji małopolskiej. Był kawalerem Orderu Orła Białego i Orderu św. Stanisława. Jego aktywność publiczna warta jest szerszego rozpowszechnienia.

Potem odbył się przemarsz delegacji i pocztów sztandarowych na cmentarz parafialny w Żarnowie, gdzie pod Kwaterą 25 pułku piechoty Armii Krajowej i grobem gen. Kazimierza „Bończy” Załęskiego odbyła się dalsza część uroczystości. Tam głos ponownie zabrał wójt gminy, który w swym wystąpieniu przybliżył idee świąt narodowych oraz symbolikę tego wyjątkowego miejsca na żarnowskim cmentarzu, jednoczącego wszystkich żarnowian. Wartę przy partyzanckiej kwaterze pełnili harcerze 5 Żarnowskiej Drużyny Harcerzy „Wichry”, pod kierownictwem dh Małgorzaty Aleksandrowicz. Potem nastąpiło składnie wieńców i zapalenie zniczy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości zostali uwiecznieni na pamiątkowych fotografiach.