Wycieczka ekologiczna do Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie

Dodano: wtorek, 08 maja 2012

W ramach realizacji projektów ekologicznych refundowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Opocznie nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie w dniu 18 kwietnia 2012 r. zorganizowali wycieczkę ekologiczną do Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie.

W wycieczce tej uczestniczyli gimnazjaliści z Żarnowa z klas pierwszych i drugich oraz przedstawiciele Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie – uczniowie klasy drugiej Technikum Obsługi Turystycznej oraz klasy pierwszej i drugiej Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Program wycieczki obejmował projekcję filmu na temat funkcjonowania kopalni oraz jej wpływu na środowisko przyrodnicze, pogadankę o kopalni oraz pozyskaniu węgla brunatnego a także zjazd na wyrobisko. Druga część imprezy na długo zapadnie w pamięci uczestników – zjazd na wyrobisko, samochodami dostosowanymi do warunków panujących w kopalni, wyboiste i kręte drogi na sam dół oraz niesamowita atmosfera podgrzewana przez uczestników wyprawy, podczas której dopisywał świetny humor i super nastrój.

Podczas wycieczki młodzież dowiedziała się wielu ciekawych informacji o kopalni, maszynach i urządzeniach, o pracy w kopalni, zatrudnieniu i stanowiskach. Przewodnik wyjaśnił młodzieży wydawałoby się, że banalne sprawy, a mianowicie – kolory pióropuszy na czapkach górniczych, elementy stroju górniczego, awanse górnicze. Wycieczkę wszyscy uważali za udaną i bardzo ciekawą.Wszyscy mają nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym uda się zorganizować podobną wyprawę we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Opocznie.

Tatiana Kosylak