Święto Wiosny

Dodano: czwartek, 25 marca 2010

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. J. Bartoszewicza w Żarnowie postanowili rozprawić się ze zbyt długo trwającą zimą i zaprosić do siebie wiosnę. 19 marca br. zorganizowali imprezę pod hasłem: Dzień Wiosny w Europie, włączając się w ten sposób w ogólnoeuropejskie obchody Dnia Wiosny.

Nad sprawnym przebiegiem uroczystości czuwali organizatorzy: Barbara Kania ( nauczycielka języka niemieckiego), Izabela Jakubowska i Aneta Jałosińska- Madej (nauczycielki języka angielskiego) oraz Barbara Gołąb (nauczycielka języka polskiego).

Europejski powiew wiosny czuło się już od samego rana. Po szkolnych korytarzach maszerowali uczniowie w przepięknych kolorowych strojach, prezentując wiosenną modę. Nie zabrakło również Marzanny oraz Pani Wiosny, którą dzieci powitały radosnymi okrzykami w różnych językach: ojczystym, angielskim i niemieckim, jak przystało na prawdziwych Europejczyków. Po odśpiewaniu hymnu Unii Europejskiej, na scenie pojawili się młodzi artyści. Nawiązując do tradycji ludowej, przedstawili scenkę pt. „ Wiosna nadchodzi’’, obrazującą zwyczaj topienia Marzanny.
Kolejni uczniowie wcielili się w role angielskich dzieci, pokazali, jak można spędzać czas na świeżym powietrzu w gronie rówieśników, kiedy na dworze zaczyna robić się ciepło. Uwagę widzów przyciągała przepiękna wiosenna dekoracja( kwitnące drzewa, kwiaty, fruwające motyle, ptaki, kolorowe balony). Obchodom Dnia Wiosny towarzyszyły liczne konkursy( plastyczny, muzyczny, wiedzy o Europie) oraz prezentacje multimedialne. Prace plastyczne wykonywane techniką dowolną musiały zawierać symbole wiosny oraz elementy nawiązujące do wybranych państw Unii Europejskiej.

Wiosenny test o Europie wymagał wykazania się wiedzą o Wielkiej Brytanii oraz krajach niemieckojęzycznych. Wśród dziewięciu klas, biorących udział w konkursie, największą wiedzą popisali się reprezentanci klasy IV c, pokonując drużyny z klas IV-tych , V- tych i VI-tych. Uczestnicy wszystkich konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Dzięki prezentacjom multimedialnym dotyczącym Londynu, Unii Europejskiej i krajów niemieckojęzycznych młodzież szkolna miała ciekawą lekcję dotyczącą różnych dziedzin życia Europejczyków, mogła poznać ich kraje i kulturę.

Aby wiosna na dobre zagościła zarówno w Żarnowie jak i w całej Europie, należało tylko,, rozprawić’’ się z Marzanną symbolizującą zimę. To zaszczytne zadanie powierzono do wykonania najmłodszym uczniom. Wraz z wychowawcami przemaszerowali oni w barwnym korowodzie nad pobliski staw, gdzie pożegnali wykonaną z ekologicznych materiałów kukłę.Teraz wszyscy mamy już pewność, że nadchodzi wiosna, cieplejszy wieje wiatr.