Szkolny Dzień Talentów w Szkole Podstawowej w Żarnowie

Dodano: wtorek, 29 kwietnia 2014

Z pewnością nie ma w Polsce szkoły, w której pominięto by obchody pierwszego dnia wiosny. Również w Szkole Podstawowej w Żarnowie uczczono ten dzień w wyjątkowy sposób, między innymi dlatego, że był to Szkolny Dzień Talentów, czas wolny od zajęć dydaktycznych.

I choć od dawien dawna, dzień 21 marca kojarzył się wszystkim uczniom z wagarami, to w SP Żarnów jest inaczej. Nikt nie myśli o wagarowaniu, gdyż tam jest bardzo wesoło, kolorowo i radośnie. Tegoroczny dzień przebiegał pod znakiem humoru i dobrej zabawy a przyświecała mu myśl, iż zdrowy humor to umiejętność śmiania się z siebie razem z innymi, a nie śmianie się z innych (Jep Hostetler).

Cała społeczność szkolna spotkała się w sali gimnastycznej, aby podziwiać koleżanki i kolegów, którzy wzięli udział w Gali. Na scenie kilkudziesięciu młodych artystów, począwszy od przedszkolaków z oddziałów zerowych, a kończąc na młodzieży z klas szóstych, prezentowało swoje niezwykłe umiejętności. Byli wśród nich muzycy, tancerze, piosenkarze, plastycy, recytatorzy i aktorzy, słowem: ci, którzy w sztuce odnajdują swoją pasję. Tradycja ta kontynuowana jest od 2011 roku, który to został ustanowiony Rokiem Odkrywania Talentów. Każda klasa zabawiała wszystkich krótkimi popisami kabaretowymi. Zainteresowanie występami oraz liczba uczniów prezentujących swoje umiejętności szerszej publiczności przerosły oczekiwania organizatorów. Przepięknie zaprezentował się m.in. duet taneczny z kl. V a – Ada Stańczyk i Ilona Mijas, niemniej jednak wszystkie występy wzbudzały gorący aplauz widowni, która dzielnie wspierała swoich idoli.

Prezentacje i występy wzbogacił barwny pokaz samodzielnie zaprojektowanych ubiorów wiosennych. Prace plastyczne uczniów można było obejrzeć na wystawie, zorganizowanej w sali gimnastycznej. Własną twórczość plastyczną (prace wykonane różnymi technikami i rysunki) pokazali szkolni artyści: Aleksandra Rek z kl. IVa oraz Dawid Twardowski z kl. Vb. Uczniowie udostępnili swoje prywatne zbiory hobbystyczne: kolekcję piesków przedstawiła Aleksandra Pisiałek z kl. IIIa, Jordan Derda z kl. IVb użyczył zbioru muszli i różnych ciekawych kamieni. Każdy z uczestników tej niecodziennej wystawy otrzymał dyplom. Aby tradycji powitania Wiosny`2014 stało się zadość, uczniowie klas młodszych podczas pierwszego wiosennego spaceru spalili kukłę Marzanny – symbol uprzykrzonej zimy. Szkolne, ekologiczne Marzanny zrobione były przez dzieci ze słomy, siana, papieru i osadzone na długich patykach. Spopielone szczątki zimowej zmory posłużyły do użyźnienia trawnika. Obrzędowi towarzyszyła popularna rymowanka

 „MarzannoMarzannoty zimowa panno, ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy!”.

Atrakcją dnia był konkurs na Miss Wiosny’2014, którą została uczennica klasy VI b Dominika Karpińska. Organizatorami całego „zamieszania” w dniu 21 marca był Samorząd Uczniowski. Przedsięwzięcie to koordynowała Izabela Jakubowska we współpracy z wychowawcami klas, a przepiękne dekoracje były zasługą nauczycieli świetlicy – Barbary Gołąb, Beaty Chrzanowskiej oraz Anety Jałosińskiej – Madej, Emilii Zelgi i Barbary Kalinowskiej. W czuwanie nad bezpieczeństwem uczniów włączyli się wszyscy nauczyciele. Obchody Dnia Wiosny oraz Galę Talentów w SP Żarnów należy uznać za bardzo udane. Wszystkim młodym artystom i pasjonatom życzymy dalszych sukcesów. Mamy nadzieję, że kolejne Szkolne Dni Talentów będą okazją do odkrycia i prezentacji nowych uzdolnień oraz pasji.

Źródło: SP Żarnów