Trwa budowa Domu Pomocy Społecznej w Niemojowicach

Dodano: poniedziałek, 12 grudnia 2011

Od dawna nie było takiego rozmachu inwestycyjnego na terenie gminy Żarnów. W Niemojowicach jest prowadzona największa inwestycja ostatnich lat, której wartość sięga 8,5 milionów złotych. Trwa tam budowa bardzo nowoczesnego Domu Pomocy Społecznej, którego inwestorem jest Powiat Opoczyński. Mimo tego, że jest to inwestycja powiatowa, to trudno się z niej nie cieszyć, wszak zlokalizowana jest na naszym terenie i z naszym znaczącym udziałem, bez którego nie można było niczego rozpocząć. W 2010 roku gmina Żarnów zakupiła atrakcyjną działkę na ten cel w Niemojowicach i przekazała ją władzom powiatu opoczyńskiego z nadzieją rychłego wybudowania Domu Pomocy Społecznej na naszym terenie. Gmina Żarnów zobowiązała się do doprowadzenia wszystkich mediów do nowego, imponującego wielkością obiektu. Przetarg na tę inwestycję został rozstrzygnięty w końcu 2010 roku, a budowę od początku realizuje Przedsiębiorstwo Remontowo- Budowlane „Zawisza” z Radomia, a także podwykonawcy z innych firm. Ustalono, iż od momentu przekazania placu pod budowę, nowy obiekt ma powstać w ciągu 20 miesięcy. Dom Pomocy Społecznej w Niemojowicach ma być oddany do użytku do końca sierpnia 2012 roku. Nowy budynek ma spełniać wszelkie wymagane standardy europejskie i ma być jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce.

 

 

 

Budynek ten jest obiektem jednokondygnacyjnym, niepodpiwniczonym. Będzie przeznaczony do zamieszkania dla 99 dorosłych pensjonariuszy zakwaterowanych w  pokojach 1- 2- i 3- osobowych wyposażonych w łazienki. Zatrudnienie w nim znajdzie nawet 60-70 osób. Obiekt zostanie w pełni przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Będzie mieścił w swej przestrzeni strefę ogólną administracyjną o powierzchni 272 m2, socjalną (110 m2), gospodarczą (210 m2), w której będzie m.in. pralnia, suszarnia, boksy garażowe, pomieszczenia magazynowe, a także mieszkalną – o powierzchni prawie1835 m2. Całość uzupełni tzw. zespół żywieniowy (355 m2), którego zadaniem będzie przygotowywanie oraz wydawanie 4 posiłków dziennie dla ok. 150 osób, jak również świadczenie usług gastronomicznych o charakterze okolicznościowym. W obiekcie powstaną trzy pokoje pobytu dziennego z aneksem kuchennym w różnych częściach domu, dwa pokoje gościnne dla rodzin odwiedzających pensjonariuszy, kaplica, gabinety lekarskie, a także pomieszczenia do terapii zajęciowej i rehabilitacji.

 

 

Na dzień dzisiejszy stan zaawansowania robót całej inwestycji jest zgodny z założonym harmonogramem realizacji robót, a umowny 20–miesięczny termin realizacji inwestycji zupełnie nie jest zagrożony. Obecnie najbardziej zaawansowane są roboty budowlane w głównym budynku. Zakończono prace fundamentowe, a roboty przy budowie ścian oraz stropów zrealizowano w 100%. Ponadto prowadzone były roboty dachowe, które wykonano prawie w całości. Dokonano montażu części okien i wykonano posadzki. Rozpoczęto roboty wodno–kanalizacyjne w obiekcie. W 2012 roku mają trwać intensywne prace przy instalacjach, m.in. centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej, przeciwpożarowej, antywłamianiowej i innych. Dodatkowo trwają roboty budowlane tzw. czerpni powietrza dla potrzeb instalacji wentylacji mechanicznej, którą zrealizowano w 90% oraz przyłącza wody, kanalizacji sanitarnej i deszczowej wraz z drenażem opaskowym, gdzie zaawansowanie robót również można określić również na 90%. Przed wykonawcami inwestycji pozostaje jeszcze szereg robót budowlanych i malarskich, a także montaż pozostałych otworów okiennych i drzwiowych. Ostatnią fazą inwestycji jest wyposażenie technologiczne budynku. Potem pozostanie do wykonania elewacja obiektu, ogrodzenie terenu, położenie chodników i kostki brukowej, budowa dróg komunikacji wewnętrznej wraz ze zjazdami i parkingami oraz urządzenie terenów zielonych.