Uroczyste otwarcie Przedszkola „Radosna Dolinka” w Żarnowie

Dodano: niedziela, 11 grudnia 2011

Z wielką radością informujemy, iż od 1 września 2011 roku funkcjonuje nowe przedszkole w Żarnowie. Jest to niepubliczna placówka o nazwie „Radosna Dolinka”. Pracujący rodzice mogą odetchnąć z ulgą i cieszą się z nowego przedszkola. W budynku Szkoły Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza w Żarnowie powstała niepubliczna placówka (dotowana przez gminę) dla trzy- i czterolatków. Co najważniejsze, oferuje całodzienną, nawet 9-godzinną opiekę nad dzieckiem. Profesjonalna kadra zapewnia nie tylko kształcenie na poziomie przedszkolnym, ale i całkowite bezpieczeństwo. W przedszkolu realizowany jest urozmaicony i atrakcyjny program nauczania, m.in. z nauką języka angielskiego, zajęciami korekcyjno-kompensacyjnymi i umuzykalniającymi. Organizowane są także cieszące się dużym zainteresowaniem maluchów zajęcia manualno-plastyczne. Dla dzieci zapewnione są trzy pełnowartościowe posiłki, dostarczane w ramach cateringu. Przedszkolaki przebywają w znakomicie przygotowanej części szkolnego gmachu, całkowicie oddzielonej od uczniów szkoły podstawowej. Do placówki prowadzą dwa wejścia – z zewnątrz budynku oraz ze szkolnego korytarza.

Dawne przedszkole w Żarnowie zlikwidowano na początku lat dziewięćdziesiątych, mimo protestów nielicznej grupy rodziców i nauczycieli. Zdecydowały względy ekonomiczne, w wyniku transformacji ustrojowej nagle wszystko przestało się opłacać. Mawiano wówczas, że przedszkole jest niepotrzebne, bo istnieją oddziały przedszkole, czyli popularne „zerówki”, do których uczęszczały przecież tylko sześciolatki i niewielka ilość pięciolatków. Placówki dla najmłodszych dzieci władze gminy nie chciały zorganizować, choć deklaracji (zwłaszcza wyborczych) padało zawsze sporo. Co jakiś czas powracał temat reaktywowania przedszkola w Żarnowie. Był to dyżurny temat interpelacji żarnowskich radnych. Mijały kolejne kadencje gminnego samorządu i nic się nie działo. Wreszcie na początku 2011 roku nowe władze samorządowe gminy postanowiły działać. Wykorzystując fakt, iż w naszych szkołach jest coraz mniej dzieci (niż demograficzny), a przez to placówki nie są tak zagęszczone jak dawniej, zdecydowano o oddaniu i zaadaptowaniu na przedszkole części pomieszczeń w Szkole Podstawowej w Żarnowie. Znajdują się one na tzw. wysokim parterze szkoły, w lewej części gmachu – w dawnych pomieszczeniach sekretariatu gimnazjum oraz trzech dodatkowych salach, przekazanych placówce przez dyrekcję szkoły.

Władze gminy zleciły sporządzenie projektu technicznego i uzyskały wszelkie niezbędne pozwolenia, wymagane prawem oświatowym na założenie przedszkola. W wyniku intensywnych prac budowlanych, realizowanych przez pracowników gminy w okresie wakacyjnym, zorganizowano wspaniały ponad 200-metrowy obiekt, w którym przebywać może nawet 40-50 dzieci. Wszystko lśni tam nowością i świeżością. Trzy duże sale rekreacyjne (w tym jadalnia), piękny ponad 50-metrowy korytarz, pokój dla nauczycieli, szatnia, odrębne i znakomicie wyposażone toalety dla dzieci oraz personelu oraz inne pomieszczenia – zachwyciły rodziców, którzy zdecydowali się skierować swe pociechy do nowego przedszkola.

 

 

Podjęto decyzję o zorganizowaniu niepublicznej placówki, dotowanej przez gminę. W wyniku przeprowadzonej kwalifikacji wybrano ofertę nowego podmiotu edukacyjnego pod nazwą Niepubliczny Punkt Przedszkolny „Radosna Dolinka” s.c., który stworzyły nauczycielki Anna Krawczyk i Sylwia Biegała. W placówce pracuje również nauczycielka Małgorzata Kowalska. Z początkiem września 2011 roku rozpoczęła się rekrutacja, którą poprzedziło szereg spotkań informacyjnych dla rodziców z udziałem wójta Krzysztofa Nawrockiego i pracowników gminy. Większość rodziców zaakceptowała stworzone przez gminę warunki i skierowała swe pociechy do „Radosnej Dolinki” w Żarnowie.

 

 

10 listopada 2011 roku w przedszkolu miała miejsce wielka uroczystość – oficjalne otwarcie placówki połączone z Dniem Przedszkolaka. Przybyli na nią przedstawiciele władz gminy Żarnów. Święto zaszczycili swą obecnością również zaproszeni goście z zewnątrz oraz rodzice. Podczas uroczystości odbyło się pasowanie na przedszkolaka i odbył się pierwszy publiczny pokaz artystycznych umiejętności dzieci. Mimo, iż były one nieco zestresowane dużą ilością obcych osób, to jednak dały prawdziwy popis recytatorsko-wokalny i taneczny. Brawom nie było końca. Każdy przedszkolak od swoich nauczycielek otrzymał pamiątkowy dyplom, a wszyscy, którzy przyczynili się do powstania tej placówki, dostali podziękowania. Niestety, do przedszkola uczęszcza obecnie tylko 25 dzieci, jest dużo wolnych miejsc. Każde zgłoszone dziecko będzie natychmiast przyjęte. Miejsc w naszym przedszkolu nie brakuje, w przeciwieństwie do innych miejscowości. Zachęcamy rodziców do zapisywania swoich pociech do tej nowej placówki oświatowej w gminie Żarnow. Naprawdę warto…