Trwa jesienna akcja szczepienia lisów w regionie

Dodano: czwartek, 25 września 2014

Komunikat Łódzkiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w sprawie jesiennej akcji szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa łódzkiego w roku 2014.

Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii działając na podstawie § 10 i 11 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie ( Dz. U.2013 poz 1737) informuje, że na terenie województwa łódzkiego w okresie pomiędzy 23 i 26 września2014 r. zostanie przeprowadzona jesienna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepienie obejmuje cały teren województwa łódzkiego z wyłączeniem obszarów zabudowanych i akwenów wodnych. Szczepienie będzie wykonane metodą zrzutów z samolotów doustnej szczepionki. Szczepionka jest zatopiona we wnętrzu przynęty-mieszance pokarmowej w kształcie kostek, koloru zielono-brunatnego, o wymiarach 4 cm x 4 cm x 1,5 cm, o zapachu rybnym. Na terenie województwa łódzkiego wyłożonych zostanie 20 dawek szczepionki na 1 km².

Zwracam się do Państwa z prośbą o pozostawienie szczepionki w miejscu jej wyłożenia, jak również informuję, że szczepionka nie może być konsumowana przez ludzi. Wścieklizna jest śmiertelną chorobą zakaźną o ostrym przebiegu. Wywołuje ją wirus atakujący ośrodkowy układ nerwowy ssaków. Źródłem zakażenia są chore na wściekliznę zwierzęta dzikie oraz domowe. Przypominam o obowiązku corocznego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie oraz w miarę możliwości szczepienia również kotów. W okresie trzech tygodni od daty wyłożenia szczepionki należy zachować spokój i ograniczyć przebywanie w kompleksach leśnych województwa łódzkiego osób oraz zwierząt towarzyszących człowiekowi. Wszelkie dodatkowe informacje w w/w sprawie można uzyskać w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Łodzi pod numerami telefonów: (42) 635 14 00, (42) 635 14 01 lub (42) 635 14 09 lub w każdym powiatowym inspektoracie weterynarii na terenie woj. łódzkiego. Przedmiotowa informacja winna być przekazana dzieciom przez ich rodziców bądź opiekunów.

Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii
Roman Owecki