Trwa Narodowy Spis Powszechny – jak poprawnie się spisać i uchronić przed oszustwem

Dodano: wtorek, 20 kwietnia 2021

Spisy Powszechne, jak i inne powszechne akcje publiczne, zwłaszcza te, realizowane w okresie pandemii, zawsze były i będą pokusą dla oszustów.

Pamiętać należy jednak, że spisy ludności, zgodnie z szeregiem dokumentów międzynarodowych, realizowane są równolegle w bieżącym roku w całej Europie, a i również w wielu krajach na świecie.

Dlatego tak ważne jest PEŁNE informowanie respondentów o warunkach w jakich przeprowadzany jest spis, aktualnych postanowieniach oraz aktualnym etapie realizacji spisu.

Aby być pewnym, że nie padniemy ofiarą oszusta – sugerujemy samospis internetowy – z poziomu strony https://spis.gov.pl. Na ww. stronie możemy także przejrzeć listę pytań oraz zapoznać się z aplikacją spisową w wersji demonstracyjnej przed dokonaniem spisu.

Osobom starszym, bądź nieposiadającym Internetu mogą pomóc osoby z rodziny.

Jeżeli seniorzy mieszkają z rodziną, warto pamiętać, że odpowiedzi za całe gospodarstwo domowe może udzielić jeden reprezentant – nie ma wtedy konieczności spisywania się indywidualnie.

Aby samemu dokonać samospisu można także skorzystać ze „spisu na żądanie” pod numerem 22 279 99 99, gdzie należy wybrać opcję „spisz się przez telefon”. Wtedy respondent ma pewność, że  po drugiej stronie słuchawki odezwie się rachmistrz spisowy.

Samospisu można także dokonać w każdym urzędzie miasta/gminy oraz w każdym urzędzie statystycznym.

Gmina Żarnów przygotowała dla mieszkańców nieposiadających komputera lub nie mających dostępu do internetu stanowisko do samospisu internetowego.

Respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy lub telefoniczne na infolinii spisowej, zostaną spisani przez rachmistrzów telefonicznie.

Z uwagi na epidemię wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania.

Rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od 4 maja br. o czym będziemy szczegółowo informować. Rachmistrzowie będą dzwonić z numeru: 22 828 88 88.

Rachmistrz spisowy posługuje się unikatowym numerem tzw. identyfikatorem, na podstawie którego można dokonać jego weryfikacji na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99, a od maja na stronie https://spis.gov.pl w specjalnej aplikacji służącej weryfikacji rachmistrza.