Turniej ku czci bohatera

Dodano: środa, 07 kwietnia 2010

Jan Sapelecki był policjantem, pochodzącym z miejscowości Soczówki (obecnie w gminie Żarnów). Żył bardzo krótko, bo zaledwie 27 lat. Urodził się w 1895 roku w Soczówkach w ówczesnym powiecie koneckim i został ochrzczony w parafii Bedlno. Po założeniu rodziny, zamieszkał jednak w Końskich i został przyjęty do pracy w miejscowej jednostce policji. Cieszył się dużym szacunkiem przełożonych, bo powierzano mu do wykonania liczne odpowiedzialne zadania. Niestety, pełniąc funkcję posterunkowego Policji Państwowej w Końskich, zginął tragicznie w walce z bandytami w dniu 29 marca 1922 roku. Przebieg tych tragicznych wydarzeń nie jest znany. Jedynie napis na pomniku nagrobnym na koneckim cmentarzu potwierdza tę tragedię.

Z inicjatywy Wiesława Mietlińskiego z Ruchu Młodzieży Samorządowej „Ziemi Kłodzkiej”, powiązanego rodzinnie z okolicami Końskich i Żarnowa, podjęto w domu ludowym w Soczówkach trud upamiętnienia postaci Jana Sapeleckiego. Zorganizowano turniej tenisa stołowego, poświęcony pamięci pochodzącego z Soczówek policjanta. Organizacji zawodów podjęło się Gimnazjum w Żarnowie, a patronat nad turniejem przyjęli wójt gminy Żarnów Maria Morawska i Komenda Powiatowa Policji w Końskich. Przed rozpoczęciem zawodów przybliżono uczestnikom postać Jana Sapeleckiego, nieznanego bohatera rodem z Soczówek. We wnętrzu miejscowego domu ludowego umieszczono pamiątkową tablicę, przypominającą życiorys policjanta.

W zawodach uczestniczyło kilkudziesięciu chłopców z gmin Żarnów i Końskie. W kategorii uczniów szkół podstawowych I miejsce zdobył Bartosz Lorek, II miejsce Dawid Wańtuch, a III miejsce Przemysław Lichota. W kategorii uczniów gimnazjum I miejsce uzyskał Konrad Szmelter, II miejsce Mateusz Słodkowski, a III miejsce Kamil Lorek. Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych najlepszym okazał się Dominik Lorek, a II miejsce zajął Maciej Wańtuch. Najlepszych zawodników turnieju uhonorowano pucharami, ufundowanymi przez Wiesława Mietlińskiego i dyrektora gimnazjum Krzysztofa Nawrockiego, a wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy. Puchar wręczono również najmłodszemu uczestnikowi turnieju, którym był Damian Lichota. Sędzią głównym zawodów był Zdzisław Przybył, a opiekunką dzieci i młodzieży – Teresa Lorek, prowadząca dom ludowy w Soczówkach. W zawodach uczestniczyli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Końskich – mł. asp. Marzena Czapelska z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii i st. sierż. Mariusz Świeca – rzecznik prasowy KPP w Końskich.