Uroczyste obchody 70 – tej rocznicy bitwy pod Diablą Górą i rekonstrukcja historyczna

Dodano: niedziela, 10 sierpnia 2014

Zapraszamy wszystkich miłośników historii na uroczyste obchody 70-tej rocznicy bitwy pod Diablą Górą. Jest to sztandarowe przedsięwzięcie patriotyczne, organizowane corocznie przez Gminę Żarnów, przy aktywnym udziale władz powiatu opoczyńskiego. W bieżącym roku uroczystości mają bardzo atrakcyjny charakter i odbywają się w sobotę – 16 sierpnia oraz w niedzielę – 17 sierpnia 2014 roku. W sobotę odbędzie się sesja popularno – naukowa (z udziałem dr Marcina Łuczkowskiego, dr hab. prof. UJK Jerzego Gapysa, mjr dr inż. Mirosława Kopy „Mirona” i ppłk dr n. med. Haliny Kepińskiej – Bazylewicz „Kory”), a także rekonstrukcja historyczna tej słynnej bitwy, zorganizowana w rejonie stadionu sportowego „Kasztelana” Żarnów w Myśliborzu (ok. 2 km od centrum Żarnowa). W niedzielę tradycyjnie odbywać się będą uroczystości patriotyczne na szczycie Diablej Góry, których najważniejszym elementem będzie Msza Święta polowa w intencji partyzantów 25 pułku piechoty Armii Krajowej, z udziałem żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na uroczystości w dniach 16 i 17 sierpnia 2014 roku.

W sobotę – przed rekonstrukcją bitwy pod Diablą Górą, dwaj legendarni generałowie – Aleksander Arkuszyński „Maj” (ur. w 1918 roku) i Stanisław Burza – Karliński (ur. w 1921 roku), otrzymają tytuły Honorowych Obywateli Żarnowa, w dowód uznania za walkę o niepodległość narodu, pielęgnowanie wartości patriotycznych oraz zasługi dla promocji i rozwoju Gminy Żarnów, przyznane uchwałami Rady Gminy w Żarnowie nr XXXI/265/2014 z dnia 4 marca 2014 roku.

Uroczystości odbywają się w ramach realizacji projektu „Organizacja wydarzeń turystycznych przy „Piekielnym szlaku” – sesja popularno – naukowa, dotycząca walk Armii Krajowej na terenie Gminy Żarnów i rekonstrukcja bitwy pod Diablą Górą”. Zadanie jest realizowane w ramach tzw. małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.

Szczegóły na załączonym plakacie…

orzel