Uroczystość upamiętniająca 70 rocznicę powstania Armii Krajowej

Dodano: środa, 07 marca 2012

„Czas grozy i pogardy – ocalmy od zapomnienia”. W lutym tego roku obchodziliśmy 70. rocznicę powstania Armii Krajowej, która stała się największą podziemną armią w okupowanej Europie. Korzenie Armii Krajowej sięgają powstałej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej rok później w Związek Walki Zbrojnej, a potem 14 lutego 1942 roku (rozkazem Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego) w Armię Krajową. Z tej okazji, 28 lutego 2012 roku w Domu Kultury w Żarnowie, z inicjatywy władz samorządowych gminy – przy współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej i Gimnazjum im. 25 pułku piechoty Armii Krajowej w Żarnowie – odbyła się uroczystość upamiętniająca tę ważną rocznicę. Udział w niej wzięło ok. 100 osób, reprezentujących wszystkie środowiska gminne, w tym liczna grupa z Klubu Aktywnego Seniora. Wartym podkreślenia jest również i to, że w spotkaniu wzięli udział kombatanci, związani ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej – Jadwiga Aleksandrowicz, Maria Piekielnik, Jan Najman i Bronisław Stachurski.

 

 

Po odegraniu hymnu państwowego gości powitał wójt gminy, zapoznając jednocześnie zebranych z tematyką spotkania zatytułowanego „Czas grozy i pogardy – ocalmy od zapomnienia”. Po obejrzeniu krótkiego filmu animowanego Tomasza Bagińskiego „Animowana historia Polski” goście z zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną o dziejach 25 pułku piechoty Armii Krajowej, przygotowaną i przedstawioną przez Krzysztofa Nawrockiego, poświęconą nieznanym faktom historycznym, dotyczącym naszego regionu.

 

Następnie wystąpiła młodzież gimnazjalna pod kierunkiem nauczycielki historii Katarzyny Jakubczyk, z montażem słowno-muzycznym opisującym trudne czasy wojny oraz tragiczne losy żołnierzy Armii Krajowej. Znakomicie zaprezentował się zwłaszcza zespół wokalno-instrumentalny z żarnowskiego gimnazjum. W kolejnej części uroczystości  zagrała – reaktywowana niedawno – Gminna Orkiestra Dęta, skupiająca dzieci i młodzież ze szkół w Żarnowie i Klewie. Pod przewodnictwem kapelmistrza Jana Czerskiego zaprezentowała ona wiązankę pieśni patriotycznych, co wywołało wśród obecnych wzruszenie. Uczestnicy uroczystości wspólnie śpiewali m.in. Dziś do ciebie przyjść nie mogę, Rozszumiały się wierzby, Biały krzyż i inne patriotyczne utwory.

 

Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek ze zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w Żarnowie, nawiązująca do 70. rocznicy powstania AK oraz obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.