Uroczystości patriotyczne w Gminie Żarnów

Dodano: piątek, 15 marca 2013

W Naszej Gminie przez lata ukształtował się zwyczaj godnego obchodzenia Świąt Narodowych i uroczystości patriotycznych. W każdym roku z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz Święta Niepodległości w kościele św. Mikołaja w Żarnowie organizowane są Msze Święte w intencji Ojczyzny, w których uczestniczą władze samorządowe, kombatanci, dzieci i młodzież szkolna oraz mieszkańcy gminy (relacje z uroczystości staramy się przedstawiać na Naszej stronie). Warto jednak wspomnieć o innych lokalnych przedsięwzięciach…

 

Wiosną 2012 roku w Klewie zorganizowano niecodzienne spotkanie „Ułani pod Diablą Górą”. 26 kwietnia na boisku Szkoły Podstawowej w Klewie odbył się piknik historyczny z udziałem Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego im. mjr Hubala. W programie zorganizowano prezentację kawalerii z okresu II Rzeczypospolitej, ognisko partyzanckie i spotkanie z honorowym hubalczykiem ppłk Marianem Zachem. W spotkaniu wzięli bardzo aktywny udział członkowie Klubu Aktywnego Seniora w Żarnowie. Prezes stowarzyszenia Leszek Zapart wraz z grupą ułanów zaprezentował licznie zgromadzonej publiczności nieprzeciętne umiejętności kawalerzystów. Ułani spędzili noc w Klewie, a następnego dnia w godzinach porannych zorganizowano niecodzienną lekcję historii dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Klewie. Tuż po niej konno udali się na szczyt Diablej Góry, gdzie oddali hołd partyzantom 25 pułku piechoty AK.

 

 

W maju 2012 roku zorganizowano patriotyczną uroczystość w Chełstach, gdzie uroczyście odsłonięto i poświęcono pomnik ku czci zamordowanych i prześladowanych mieszkańców wsi Chełsty, Kamieniec, Afryka, Tomaszów, Siedlów i Marcinków (o czym szczegółowo informowaliśmy na naszej stronie internetowej).

 

Sierpień to w Gminie Żarnów tradycyjny okres organizowania corocznych obchodów bitwy pod Diablą Górą. Zawsze uczestniczy w nich kilkaset osób. 19 sierpnia 2012 roku przy pomniku na Diablej Górze odbyły się uroczystości upamiętniające 68 rocznicę zwycięskiej bitwy z hitlerowcami, stoczonej 16 sierpnia 1944 roku w rejonie wsi Klew, Sulborowice i Brzezie. Bitwa pod Diablą Górą była chrztem bojowym formowanego 25 pułku piechoty AK. W 68. rocznicę tej bitwy przy ołtarzu polowym na szczycie Diablej Góry została odprawiona msza św. w intencji żołnierzy z 25 pp AK, której przewodniczył ksiądz kanonik Jan Kruk. Wśród zaproszonych gości byli oczywiście uczestnicy tej bitwy na czele z gen. Aleksandrem Arkuszyńskim ps. „Maj”, gen. Stanisławem Karlińskim ps. „Burza”, mjr Mirosławem Kopą ps. „Miron” i mjr dr Haliną Kepińską Bazylewicz ps. „Kora”. W uroczystości wzięła udział także 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, a także strzelcy, harcerze, policjanci, leśnicy, samorządowcy z ościennych gmin, dzieci i młodzież z terenu Naszej Gminy. Okolicznościowy występ artystyczny zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Klewie. Następnie złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Po skończonych obchodach wszyscy uczestnicy mogli posilić się żołnierską grochówką.

 

 

11 listopada 2012 roku w Żarnowie zorganizowano gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Po Mszy Świętej w kościele św. Mikołaja w Żarnowie, uczestnicy wraz pocztami sztandarowymi udali się na cmentarz parafialny, gdzie pod Kwaterą 25 pp AK złożono wieńce i zapalono znicze. Tam również zaproszono na dalszą część gminnych obchodów, którą zaplanowano na 26 listopada 2012 roku. To ważny dla żarnowian dzień – trzecia rocznica pogrzebu gen. Kazimierza „Bończy” Załęskiego.

 

 

I tak, w poniedziałek, 26 listopada 2012 roku odbył się Wieczór Pamięci poświęcony Honorowemu Obywatelowi Żarnowa – gen. Kazimierzowi Załęskiemu ps. „Bończa”. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością gen. Stanisław Karliński „Burza”, mjr dr Halina Kepińska Bazylewicz oraz Paweł Reising, redaktor naczelny miesięcznika „KurieR – Kultura i Rzeczywistość”. Podczas spotkania obecni byli prawie wszyscy członkowie żarnowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W programie odbył się montaż słowno – muzyczny w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej, projekcja filmu o gen. Kazimierzu „Bończy” Załęskim oraz spotkanie integracyjne. Później nastąpiły wzruszające wystąpienia zaproszonych gości, wspominających współpracę z generałem w czasie II wojny światowej oraz w okresie powojennym. Podczas spotkania była możliwość zakupu książki Pawła Reisinga „Opowieści Generała Bończy”.

 

 

W styczniu 2013 roku wyjątkowo uroczyście obchodzono 150 rocznicę Powstania Styczniowego. W Żarnowie odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, po której nastąpiło składanie wieńców i wiązanek w miejscu upamiętniającym powstańczą walkę 1863 roku. Po nabożeństwie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem bohaterów powstań narodowych, na szczycie Góry Szwedzkiej, przy ulicy Wolności w Żarnowie.

Przypominamy, iż na szczycie grodziska wczesnośredniowiecznego, na wzgórzu za kościołem w Żarnowie (przy drodze krajowej nr 74) w 1923 roku żarnowscy kamieniarze wznieśli kamienny pomnik, poświęcony bojownikom o niepodległość Polski. Pomnik przedstawia anioła pokoju z wieńcem laurowym, trzymającego w ręce zwój papirusu, na którym wykute są daty: 1831 / 1848 / 1863 / 1918. Według przekazów historycznych, znajdowała się tam również data 1920 (wojny polsko – bolszewickiej), ale została po II wojnie światowej wycięta przez zwolenników ówczesnego systemu. Po lewej stronie pomnika znajduje się napis: BOJOWNIKOM O WOLNOŚĆ OJCZYZNY W DNIU 3 MAJA 1923 R. MIASTO ŻARNÓW. W dolnej części okazałego postumentu, znajduje się wykuty wizerunek orła w koronie (wg wzoru będącego herbem Polski w latach 1919 – 1927).