VI Powiatowy Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

Dodano: środa, 11 maja 2011

W Domu Kultury w Żarnowie odbył się VI Powiatowy Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu opoczyńskiego. Celem przeprowadzonego konkursu było sprawdzenie wiedzy, dotyczącej zakresu samorządu terytorialnego w Polsce oraz w naszym regionie.

Po teście wszyscy uczestnicy współzawodnictwa wzięli udział w VI Młodzieżowym Forum Samorządności. Uczniowie zadawali interesujące pytania przedstawicielom władz Powiatu Opoczyńskiego, które w Żarnowie reprezentowane były przez starostę Jana Wieruszewskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Marka Ksytę, skarbnika Annę Słoniewską i wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Marcina Baranowskiego. Na pytania odpowiadali również przedstawiciele Gminy Żarnów z wójtem Krzysztofem Nawrockim, przewodniczącym Rady Gminy Żarnów Wiktorem Macierzyńskim i sekretarzem (choć również członkiem Zarządu Powiatu) Bogdanem Kubiszewskim. Posła na Sejm Roberta Telusa reprezentował dyrektor biura w Opocznie Krzysztof Jednac. Pytania uczniów dotyczyły funkcjonowania oświaty, spraw związanych z bezrobociem, drogownictwem oraz redystrybucji środków powiatowych i gminnych, a szczególnie pozyskiwania środków unijnych. Po podsumowaniu dyskusji nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród laureatom.

       W kategorii indywidualnej w szkołach gimnazjalnych nagrody wręczyli Marek Ksyta z Marcinem Baranowskim. I tak, I miejsce zajął Kamil Pacan (ZSP w Opocznie), II miejsce – Karolina Kupis (Gimnazjum w Żarnowie), III miejsce – Szymon Chmal z Zespołu Szkół Prywatnych w Opocznie, IV miejsce – Joanna Smak, a V miejsce – Iwona Mularczyk. Wszyscy otrzymali certyfikaty wiedzy o samorządzie terytorialnym, które wręczyli im wójt Krzysztof Nawrocki i skarbnik powiatu Anna Słoniewska.W kategorii drużynowej szkół gimnazjalnych – I miejsce, dyplom i puchar przewodniczącego otrzymała drużyna Zespołu Szkół Prywatnych w Opocznie, II miejsce – Gimnazjum w Żarnowie, a III miejsce – Gimnazjum w Paradyżu.W kategorii szkół ponadgimnazjalnych indywidualne nagrody otrzymali: I miejsce – Aleksandra Jaroszyńska (z wynikiem 50 punktów na 70 możliwych), II miejsce – Katarzyna Bielas, III miejsce – Tomasz Gambka, IV miejsce – Agnieszka Kopacz, a V miejsce – Monika Kopacz. Certyfikaty wiedzy o samorządzie terytorialnym wręczyli Bogdan Kubiszewski oraz Wiktor Macierzyński.W klasyfikacji drużynowej szkół ponadgimnazjalnych – I miejsce zdobył Zespół Szkół Ogólnokształcących w Opocznie, II miejsce zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie, a III miejsce otrzymał Zespół Szkół Prywatnych w Opocznie.
        Za organizację, pracę w komisji konkursowej, przebieg spotkania i przygotowanie uczestników do testu sprawdzającego wiadomości odpowiedzialni byli opiekunowie Aneta Łazarz, Hanna Zielińska, Antoni Morawski, Katarzyna Pogorzała, Agnieszka Borończyk, Andrzej Kwiecień, Sabina Kowalczyk, Alicja Morawska oraz Jacek Pluciński. Uroczystość znakomicie poprowadzili Paweł Mamrot i Edyta Kazimierczyk.Dziękujemy dyrekcji i nauczycielom Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie, a także pracownikom Urzędu Gminy i Gminnej Biblioteki Publicznej w Żarnowie za wzorowe przygotowanie konkursu…