Warsztaty z języka niemieckiego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej w Żarnowie

Dodano: czwartek, 29 stycznia 2015

„Deutsch Wagen Tour” – w Gimnazjum im. 25 pułku piechoty Armii Krajowej w Żarnowie. Na zaproszenie nauczycielki języka niemieckiego – Edyty Kazimierczyk zawitał do szkoły w dniu 22 stycznia 2015 roku od dawna wyczekiwany przedstawiciel projektu „Deutsch Wagen Tour” – Katarzyna Żurawska. Głównym sponsorem projektu jest Volkswagen Poznań Sp. z o.o., który na cele projektu udostępnił nowe samochody VW Caddy oznakowane logo „Deutsch-Wagen-Tour”. Partnerami projektu są Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, Ambasada Niemiec w Warszawie i Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD). Patronat honorowy nad projektem objęła Minister Edukacji Narodowej.

Celem projektu jest promocja nauki języka niemieckiego wśród dzieci i młodzieży. Warsztaty przeprowadzone przez Katarzynę Żurawską oparte były na niekonwencjonalnych metodach nauczania, a zostały one entuzjastycznie przyjęte zarówno przez prymusów, jak i tych uczniów, którzy potrzebują zachęty do nauki. Od wczesnych godzin porannych można było zaobserwować w Gimnazjum w Żarnowie wiele plakatów o tematyce związanej z Niemcami, przygotowanych przez uczniów szkoły. Na głównych drzwiach wejściowych do placówki umieszczono plakat z napisem: „HERZLICH WILLKOMMEN DEUTSCH WAGEN TOUR”. Każdy z zainteresowanych mógł trafić do sali, w której odbywały się warsztaty, ponieważ kierunek (szlak) był odpowiednio oznakowany kierunkowskazami w kolorach czarnym, czerwonym i żółtym – odpowiednikami kolorów na fladze Niemiec. Uczestnicy projektu „Uwierz w siebie” przygotowali niezwykle ciekawy i barwny sposób zaprezentowania niemieckich kreatorów mody i słynnych modelek. Po wybiegu zorganizowanym w szkolnej świetlicy, miał możliwość przejścia sam Karl Lagerfeld czy też Claudia Schiffer i Heidi Klum. Nad prawidłowym przebiegiem pokazu mody czuwała nauczycielka Agnieszka Róg, przygotowująca uczniów w ramach zajęć z projektu „Uwierz w siebie”. Druga grupa zaprezentowała natomiast niemieckie i polskie potrawy kulinarne, których każdy mógł spróbować. Nie zabrakło oczywiście na stole słynnych kiełbasek: „Frankfurterek”, jak i „Kartoffelsalat”. Za część prezentacji kulinarnej odpowiedzialna była nauczycielka Edyta Kazimierczyk wraz ze swoją tzw. grupą projektową. Młodzież poprzez zabawę wiele się uczy, poznaje nie tylko smaki czy przyzwyczajenia kulinarne, ale przede wszystkim lepiej poznaje kulturę i zwyczaje danego państwa.

Po przywitaniu przedstawiciela projektu Edyta Kazimierczyk oddała uczniów gimnazjum pod opiekę Katarzynie Żurawskiej. Jako pierwsi w przedsięwzięciu brali udział uczniowie klasy Ia, którzy dopiero od tego roku szkolnego rozpoczęli swą przygodę z językiem niemieckim. Poprzez zabawę uczniowie poznawali tajniki języka niemieckiego. Pomysł nauki języka ma być nie tylko żmudnym wkuwaniem słówek i gramatyki, ale może też być wesołą, przyjemną i kreatywną inspiracją do poznania nowego słownictwa.

Drugą grupę stanowili uczestnicy projektu „Uwierz w Siebie”. Przewodnim tematem zajęć w spotkaniu z młodzieżą byłą woda. Uczniowie przeprowadzili w języku niemieckim eksperymenty z wykorzystaniem wody, atramentu i ciepła. Uwieńczeniem ich zajęć była gra niemieckojęzyczna „Ostsee” – Morze Bałtyckie. Gra ta odkrywała wszystkie tajemnice jakie spoczywają na dnie morza – oczywiście w formie zabawy. Uczniowie byli zachwyceni takim sposobem prowadzenia zajęć.

Ostatnią grupą – z którą w tym dniu były przeprowadzone zajęcia – to zespół uczniów klasy Ib. Uczniowie ci, podobnie jak ich rówieśnicy z klasy Ib, też od tego roku zaczęli się uczyć języka niemieckiego, jako drugiego języka obcego. Dla tej grupy uczniów zostały przygotowane zajęcia, mające na celu pobudzenie naszej pamięci. Uczniowie w określonym czasie mieli opanować jak największą liczbę słów, po czym zostali podzieleni na grupy, a przedstawiciel grupy, który zapamiętał więcej – wygrywał. Zajęcia takie niezwykle integrują grupę i uczą młodzież zdrowej rywalizacji, wykorzystując przy tym ćwiczenia językowe.

Podsumowaniem projektu był słodki i pyszny tort w kształcie i kolorach autka Volkswagen z logo projektu: „Deutsch Wagen Tour”, oraz podsumowanie i wręczenie nagród w konkursie: „Mistrz gramatyki niemieckiej”. Laureatami konkursu zostali:

  1. miejsce – Wiktoria Korecka IIIb
  2. miejsce – Weronika Fornal IIIb
  3. miejsce – Aleksandra Malkowska IIb

Deutsch-Wagen-Tour został nagrodzony certyfikatem „EUROPEAN LANGUAGE LABEL” – europejskim znakiem innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych. Działania Goethe-Institut Polen w ramach projektu Deutsch-Wagen-Tour, zostały uznane za oryginalne i nowatorskie w dziedzinie nauczania języków obcych, posiadające przy tym wymiar europejski. Jest nam tym bardziej miło, że udało nam się zorganizować wizytę Deutsch-Wagen-Tour również w Gimnazjum im. 25 pp AK w Żarnowie.