Wizyta studyjna członków lokalnych stowarzyszeń

Dodano: środa, 08 czerwca 2011

Żarnowianie na KujawachNa zaproszenie Pomorskiego Ośrodka Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych „Tłok” w Toruniu i władz gminy Golub-Dobrzyń, grupa 23 mieszkańców gminy Żarnów wzięła udział w wizycie studyjnej w województwie kujawsko – pomorskim. Naszej delegacji przewodniczył wójt Krzysztof Nawrocki, a jej członkami byli pracownicy gminnych instytucji i lokalnych stowarzyszeń. Środki na wyjazd pochodziły z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie.

Organizatorami pobytu żarnowian na Kujawach byli wójt gminy Golub – Dobrzyń Marek Ryłowicz, przewodniczący Rady Gminy Sławomir Izajasz, skarbnik Ryszard Pawlikowski oraz Małgorzata Mierzejewska – pracownik ds. promocji (koordynator PPWOW w trakcie trwania programu). Podczas pierwszego spotkania przedstawiciele samorządów scharakteryzowali swoje gminy i przekazali upominki. Towarzyszyła temu ożywiona dyskusja na temat funkcjonowania stowarzyszeń oraz pomocy udzielanej im przez samorządy. Zaprezentowano również efekty realizacji programów integracji społecznej w macierzystych gminach.Po spotkaniu żarnowianie udali się z wizytą do przedszkola „Mały Książę” prowadzonego przez Spółdzielnię Socjalną „Signum”, gdzie zostali powitani przez wiceprezes Justynę Majewską. Aby nie dezorganizować zajęć maluchów, dyskretnie zwizytowano przedszkole, po czym obejrzano prezentację multimedialną, związaną z historią tworzenia placówki. W trakcie prezentacji zadawane były liczne pytania – problematyką utworzenia przedszkola w naszej gminie było zainteresowanych wiele osób. Wszyscy byli pełni podziwu dla miejscowych społeczników, którzy podjęli się realizacji tak trudnego zadania. Podstawą ich sukcesu był upór w dążeniu do osiągnięcia zamierzonego celu i współpraca z instytucjami i osobami, które wspierały realizację przedsięwzięcia. Dodać należy, iż żarnowską delegację zakwaterowano w hotelu, znajdujących na najwyższych kondygnacjach golubskiego zamku.

Kolejnym punktem pierwszego dnia wizyty było spotkanie z Kołem Gospodyń Wiejskich w miejscowości Podzamek Golubski. Kobiety z KGW powitały żarnowską delegację w swoich strojach, które kolorystyką i wyglądem nawiązują do tradycji dworskiej. Szczegółowo scharakteryzowały swoją działalność, zaprezentowały wyróżnienia zdobyte podczas różnych uroczystości. Miejscowe działaczki prowadzą tzw. wioskę tematyczną. Ich unikalną specjalnością jest prowadzenie „wioski orzechowej”, gdyż orzech włoski lub leszczyna, to drzewa, które rosną na każdej posesji we wsi. Kobiety zaprezentowały swoje umiejętności kulinarne – oczywiście wszystkie  potrawy i ciasta przygotowane były z udziałem orzechów. W trakcie tego spotkania odbyły się też warsztaty związane z wykorzystaniem orzechów w różnych dziedzinach życia. Po wymianie doświadczeń nastąpiło spotkanie integracyjne. KGW w Podzamku Golubskim nie jest stowarzyszeniem, jednak ma duże doświadczenie w organizowaniu różnego rodzaju imprez i szkoleń.Drugiego dnia żarnowianie zwiedzili ośrodek ekologiczny znajdujący się w podtoruńskiej Barbarce. Opiekę nad grupą przejęła Joanna Omalecka z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych „Tłok” w Toruniu. Szkoła Leśna w Barbarce prowadzona jest przez Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne „Tilia”, które aktywnie propaguje idee ochrony środowiska i ekologicznego podejścia do życia. W ośrodku wszystkich powitała Monika Krauze, dyrektor placówki. Przybliżyła zasady, na jakich swoją działalność swoją opiera szkoła. Wszystkim zapewniono możliwość zwiedzenia całego kompleksu. Kolejnym punktem wizyty w ośrodku były warsztaty ekologiczne, dla wszystkich zorganizowano zajęcia z wikliniarstwa. Każdy uczestnik podjął się niełatwego zadania wyplatania koszyczka świątecznego. Warsztaty wszystkim bardzo się spodobały, a niektórym trudno było zakończyć te fascynujące zajęcia.Następnym punktem drugiego dnia wizyty była wizyta w galerii „Przydasie”, usytuowanej w śródmieściu Torunia. Galeria prowadzona jest przez toruńską Fundację Feniks, która zatrudnia osoby niepełnosprawne, specjalizujące się w rękodziele artystycznym. Prace uzdolnionych artystycznie osób niepełnosprawnych są sprzedawane w galerii. Założycielką fundacji jest Katarzyna Śmigielska, która odpowiadała na liczne pytania. Wśród uczestników wyjazdu byli członkowie zarządu żarnowskiego Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Osób Niepełnosprawnych w Żarnowie – i to oni najbardziej interesowali się zasadami funkcjonowania tego typu placówki. Chcielibyśmy, by udało się takie idee przeszczepić na nasz rodzimy grunt.Podczas wyjazdu nie zabrakło akcentów historycznych i krajoznawczych. Zwiedzanie golubskiego zamku czy też przepięknej toruńskiej starówki, pozostanie wszystkim na długo w pamięci. Uczestnicy wizyty zgodnie stwierdzili, iż trzeba czynić wszystko, by możliwe było realizowanie przynajmniej niektórych działań w gminie Żarnów.