Wspólne świętowanie w Szkole Podstawowej im. J. Bartoszewicza w Żarnowie

Dodano: niedziela, 25 stycznia 2015

22 stycznia 2015 roku uczniowie klas pierwszych uroczyście obchodzili Dzień Babci i Dziadka. W tym dniu odbyło się również pasowanie pierwszoklasistów SP Żarnów na czytelników biblioteki szkolnej. Celem tej uroczystości była integracja społeczności szkolnej i lokalnej oraz kultywowanie tradycji.

Na tę niecodzienną uroczystość wpisaną już na stałe do kalendarza tradycji szkolnych, obchodzoną od wielu lat, przybyli licznie Dziadkowie, Rodzice oraz zaproszeni goście: przewodniczący Rady Gminy – Wojciech Baran, zastępca przewodniczącego Krzysztof Smak, kierownik referatu organizacyjno – społecznego UG w Żarnowie – Elżbieta Przybył, Elżbieta Dziuba – pracownik UG, Honorowy Przyjaciel Szkoły – Grażyna Bucewka. Przybyłych powitała dyrektor Maria Grzybowska. Złożyła Babciom i Dziadkom najserdeczniejsze życzenia, a pierwszakom pogratulowała możliwości samodzielnego korzystania z biblioteki i jej zbiorów. Niezwykłych przeżyć podczas lektury książek życzyła również pierwszakom pani Elżbieta Przybył, wręczając każdej z trzech klas symboliczne książeczki.           

W tajemniczy i niezwykły świat książek wprowadzili wszystkich uczniowie klasy IV a (Julia Kuleta, Julia Jabłońska, Izabela Mastalerz, Aleksandra Opatowicz, Krzysztof Głuszek), którzy przygotowali inscenizację „Witamy w świecie baśni”. Na scenie pojawiły się warzywa z wiersza Jana Brzechwy pt. „Pomidor”, Kubuś Puchatek oraz Książka, która poprosiła dzieci o to, aby o nią dbały i ją szanowały. Następnie odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor Maria Grzybowska, która wraz z przewodniczącą Rady Rodziców, Jolantą Ogłozą, wręczyła nowym czytelnikom pamiątkowe książeczki. Dumne i szczęśliwe pierwszaki( Karolina Nowak i Wojciech Kresa) poprowadziły dalszą część uroczystości. Widzowie obejrzeli inscenizację wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”. Na zakończenie ze sceny zabrzmiało głośne „Sto lat”, dedykowane Babciom i Dziadkom.

Tematyka przedstawień nie była przypadkowa. Szkoła korzysta z dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej w ramach europejskiego programu „Owoce i warzywa w szkole”. Mali aktorzy chcieli udowodnić, że realizujemy ten program i wiemy, że warto zdrowo się odżywiać. Zachęcały nas do tego tablice i plakaty, na których widniały hasła: Żyj zdrowo, będzie kolorowo, Chcesz być zdrowy jak ryba, jedz owoce i warzywa.

Uroczystość  zakończyła się wspólnym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Na stołach pojawiło się mnóstwo słodkich smakołyków, owoce oraz zdrowe różnokolorowe kanapki. Wszyscy wiemy, że słodkie ciasta nie należą do najzdrowszych. Rodzice udowodnili jednak, że może być inaczej i przygotowali smakołyk ze szpinakiem. Ciasto wyglądało „bajecznie” i było wyśmienite.

Za przygotowanie tej wspaniałej uroczystości odpowiedzialne były panie wychowawczynie klas pierwszych: Elżbieta Szczepocka – Ia, Iwona Szwed – Ib, Beata Chrzanowska – Ic, pedagog Anna Stańczyk oraz nauczycielki świetlicy – Barbara Gołąb i Edyta Słodkowska.

Źródło: SP Żarnów