Tradycyjnie, tak jak od wielu już lat, w rocznicę legendarnej bitwy pod Diablą Górą (16 VIII `1944), Gmina Żarnów wraz ze Starostwem Powiatowym w Opocznie zorganizowała bardzo podniosłe uroczystości patriotyczne. W bieżącym roku miały one bardzo atrakcyjny charakter i odbyły się w sobotę – 16 sierpnia oraz w niedzielę – 17 sierpnia 2014 roku. W zaplanowanych i zrealizowanych przedsięwzięciach wzięło udział kilka tysięcy ludzi.
botnią uroczystość zapoczątkowało złożenie wieńców i zapalenie zniczy przez przedstawicieli gminy, placówek oświatowych i kombatantów na Górkach Niemojowskich, w miejscu związanym z historią 25 pp AK. Następnie delegacja wraz z zaproszonymi gośćmi udała się do Domu Kultury w Żarnowie, gdzie odbyła się sesja popularno – naukowa z udziałem zasłużonych dla historii regionu żołnierzy, zorganizowana w ramach „Żarnowskich spotkań z historią”. Prelegentami podczas owej sesji byli: dr Marcin Łuczkowski z wystąpieniem „Walki w rejonie Diablej Góry w okresie I wojny światowej” , dr hab. prof. UJK Jerzy Gapys, który przedstawił „Etos Armii Krajowej 1939-45”, mjr dr inż. Mirosław Kopa „Miron”, który podjął temat „Geneza boju batalionu 25 pp AK. pod Diablą Górą w dniu 16 sierpnia 1944” oraz ppłk dr n. med. Halina Kępińska – Bazylewicz „Kora” z wystąpieniem o nazwie „Szlak bojowy 25 pp AK, współdziałanie z mieszkańcami Ziemi Opoczyńskiej”.
Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w rejonie stadionu sportowego „Kasztelan” Żarnów w Myśliborzu. Było to historyczne widowisko plenerowe z udziałem kilkunastu grup rekonstrukcyjnych, czyli „żywa” lekcja historii. Głównym realizatorem była Jednostka Strzelecka im. OP. AK „Błysk” w Paradyżu. Ponadto w realizację inscenizacji zaangażowali się: Klub Seniora w Żarnowie, Teatr Młodego Aktora w Paradyżu, GRH Batalion Tomaszów, SRH 51 Pułk Strzelców Kresowych, ks. Donat Neska, ks. Maciej Woszczyk, JS 1031 im. Obrońców Lwowa z Piotrkowa Tryb., Stowarzyszenie Tradycji i Historii Oręża Polskiego i Unii Europejskiej „Rudy”, dzieci z rodzin strzeleckich oraz Firma MSERWIS Krzysztof Połacik. Przed widowiskiem miało miejsce bardzo ważne i uroczyste wydarzenie – nastąpił akt nadania Honorowego Obywatelstwa Żarnowa legendarnym dowódcom partyzanckim – gen. Stanisławowi Burzy – Karlińskiemu (ur. w 1921 roku) i gen. Aleksandrowi Arkuszyńskiemu „Majowi” (ur. w 1918 roku).
Następnie rozpoczęła się inscenizacja – rekonstrukcja historyczna bitwy pod Diablą Górą, która przyciągnęła ogromną widownię. Profesjonalnie wykonana scenografia, kostiumy i broń sprawiły, że wszyscy poczuli się niczym podczas prawdziwej bitwy. Było to niezwykłe przedsięwzięcie, które zapewne na długo zostanie w pamięci obserwatorów. Narratorem widowiska był wójt Krzysztof Nawrocki.
Kolejny dzień obchodów (niedziela, 17 sierpnia) rozpoczęła Msza Święta u stóp pomnika Diablej Góry (285 m n.p.m.) w intencji żołnierzy z 25 pułku piechoty Armii Krajowej i mieszkańców Ziemi Żarnowskiej. Przewodniczył jej ks. kanonik Jan Kruk, proboszcz senior parafii św. Mikołaja w Żarnowie, w towarzystwie proboszcza parafii św. Łukasza w Skórkowicach – ks. Józefa Dujko. Obchody ponownie uświetnili swą obecnością kombatanci na czele z gen. Aleksandrem Arkuszyńskim „Majem”, gen. Stanisławem „Burzą” Karlińskim, Mirosławem Kopą ps. „Miron” oraz łączniczką 25 pp AK Haliną Bazylewicz – Kępińską, ps. Kora. Wśród przedstawicieli społeczności powiatu opoczyńskiego obecni byli starosta Marek Ksyta, wicestarosta Józef Róg oraz przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kopania. Nie zabrakło również posła na Sejm RP Roberta Telusa, dyrektora IPN w Łodzi Marka Drużki oraz przedstawicieli lokalnych władz. Udział w obchodach wzięli także żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.
Zebrani goście mogli podziwiać wzruszający występ artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Klewie. Kolejnym elementem uroczystości było złożenie przez zebranych gości wieńców i wiązanek pod pomnikiem 25 pułku piechoty Armii Krajowej. Wyniosły charakter uroczystości patriotycznych podkreśliła obecność pocztów sztandarowych i kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego, wraz z oddaną przez nich salwą honorową. Na koniec zebrani goście mogli posilić się pyszną wojskową grochówką.
Uroczystości odbyły się w ramach realizacji projektu „Organizacja wydarzeń turystycznych przy „Piekielnym szlaku”- sesja popularno – naukowa, dotycząca walk Armii Krajowej na terenie Gminy Żarnów i rekonstrukcja bitwy pod Diablą Górą”. Zadanie jest realizowane w ramach tzw. małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013”.
Kliknij, aby powiększyć…