Wspomnienie o VII Dniach Żarnowa `2011 i Dożynkach Gminno – Powiatowych w Żarnowie (27-28 sierpnia 2011 r.)

Dodano: środa, 02 stycznia 2013

Wszyscy zapewne pamiętamy, że w dniach 27-28 sierpnia 2011 roku odbyły się VII DNI ŻARNOWA, które połączono z Dożynkami Gminno – Powiatowymi, organizowanymi u nas po raz pierwszy. Byliśmy wówczas zaszczyceni obecnością Ordynariusza Diecezji Radomskiej Bp Henryka Tomasika, który w niedzielę, 28 sierpnia 2011 roku o godz. 13.00 zainaugurował Święto Plonów i przewodniczył Mszy Świętej Dziękczynnej w kościele św. Mikołaja w Żarnowie.

Kataklizm, który nawiedził gminę Żarnów i powiat opoczyński w dniu 14 lipca 2011 roku, sprawił, iż władze samorządowe gminy wraz z redakcjami TVP3 Łódź i Radio Plus podjęły się organizacji koncertu charytatywnego „Ofiarom nawałnicy w gminie Żarnów”. Główną gwiazdą tego koncertu, była znana i lubiana grupa „LOMBARD” z Grzegorzem Stróżniakiem i Martą Cugier na czele. Ten legendarny zespół do Żarnowa udało się zaprosić dzięki współpracy władz gminy z Agencją Artystyczną MUSIC LIVE z Łodzi, której szefem jest Jarosław Szwarc. Serdecznie za ten piękny, szlachetny i bezinteresowny gest dziękujemy…

Uroczystości w sobotę rozpoczęły się wystąpieniem wójta gminy, który oficjalnie otworzył lokalne święto i powitał gości. Następnie odbył się występ najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej w Żarnowie, którzy zaprezentowali swe talenty aktorskie w spektaklu „Jarzynki babci Babulinki”. Później nieco starsi uczniowie SP Żarnów, uczęszczający do szkół muzycznych, dali popis swoich umiejętności, grając na różnych instrumentach. Tuż po nich wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Klewie, które przedstawiły sztukę „O Majce, która przez czary swoją matkę zagubiła” oraz ciekawy pokaz tańców współczesnych. Następnie odbył się występ wokalno – instrumentalny V Żarnowskiej Drużyny Harcerzy Starszych „Wichry” z Gimnazjum im. 25 pp AK w Żarnowie. Popisy naszych rodzimych artystów nagradzano gromkimi brawami. W sobotę, swój talent poetycki zaprezentował mieszkaniec Żarnowa Henryk Antosik, który kilkukrotnie deklamował swoje utwory na scenie.

Po południu i wieczorem na żarnowskim placu targowym królowały już inne rytmy – początkowo była to muzyka popularna, rozrywkowa, a na końcu rockowa. Na początku wystąpił zespół „RED GUITARS cover CZERWONE GITARY” z Tomaszowa Mazowieckiego, a potem zespół „CLIPART” z Końskich. O godz. 20.00 odbył się koncert gwiazdy wieczoru, którą był zespół „AMBULANS” z Kielc, znany z występów w ogólnopolskich festiwalach oraz programach telewizyjnych. Istniejącą od 2001 roku grupę tworzą trzej muzycy – Pawel Oszywa, Karol Serek i Paweł Szcześniak. Potem zaprezentował się znany już z w Żarnowie zespół „SEBII” Sebastiana Zysa z Tomaszowa Mazowieckiego, w trakcie którego odbył się interesujący popis taneczny członkiń zespołu. Później – aż do godz. 2.00 trwało Nocne Party Dance, którego prowadzącym był Dj ORII KRISS. Pierwszy dzień Dni Żarnowa – tak jak każdego roku – zgromadził ogromne tłumy młodzieży, która przybyła tu z całego regionu.

Następny dzień Dni Żarnowa `2011 miał zupełnie inny przebieg. Dożynki to największe w roku święto rolników, będące ukoronowaniem całorocznego trudu pracy, obchodzone po zakończeniu najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów zbóż. Dożynki Powiatowo – Gminne jak co roku odbywają się na terenie innej gminy powiatu opoczyńskiego. Tym razem zorganizowane je w Żarnowie. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się uroczystą Mszą św., w kościele św. Mikołaja w Żarnowie, której przewodniczył i wygłosił Słowo Boże Ordynariusz Diecezji Radomskiej Biskup Henryk Tomasik. Podczas mszy świętej poświęcony został chleb, a także wieńce dożynkowe, przygotowane przez gminy powiatu opoczyńskiego oraz sołectwa z Naszej Gminy: Bronów, Budków, Chełsty, Dłużniewice, Malków, Marcinków, Miedzna Murowana, Myślibórz, Niemojowice, Pilichowice, Sielec, Soczówki, Straszowa Wola, Topolice, Trojanowice, Zdyszewice i Żarnów. Wieniec został wykonany również przez Gimnazjum im 25 pp AK w Żarnowie.

Po zakończonej mszy uczestnicy dożynek przeszli w barwnym korowodzie ulicami Żarnowa na plac „Targowica”, gdzie odbyła się część obrzędowa uroczystości. Wspaniałą paradę poprowadzili ułani ze Stowarzyszenia Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego im. Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, pod przewodnictwem Leszka Zaparta. Zaraz po nich prezentowała się młodzieżowa orkiestra dęta z gminy Mniszków. W barwnym korowodzie szli również parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz strażacy i kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich w regionalnych strojach, niosący przepiękne wieńce dożynkowe uwite z tegorocznych zbóż. Starostowie Dożynek  Powiatowo – Gminnych w Żarnowie Dariusz Natkański ze wsi Nadole i Małgorzata Kowalik z miejscowości Klew przekazali chleb upieczony ze zbiorów z tegorocznych zbóż na ręce Starosty Opoczyńskiego Jana Wieruszewskiego i wójta Gminy Żarnów Krzysztofa Nawrockiego. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z kilku gmin powiatu przekazały i ośpiewały własnoręcznie wykonane wieńce dożynkowe obecnym duchownym, ale także parlamentarzystom i przedstawicielom władz samorządowych.

Podczas uroczystości Jan Tarczyński, dyrektor Gabinetu Ministra Jana Ciechanowskiego – kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie oraz płk Mirosław Demediuk, zastępca dyrektora Departamentu Wojskowego tego resortu wręczyli Medale Pro Memoria za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II Wojny Światowej i po jej zakończeniu. Medale otrzymali: prezes Ceramiki Paradyż Stanisław Tępiński, prezes firmy Atlas Grzegorz Grzelak, wicestarosta opoczyński Józef Róg oraz prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich Zbigniew Gretka. Szczególne podziękowania i okolicznościowe statuetki otrzymali z rąk Wojewody Łódzkiego Krystyny Ozgi, Starosty Opoczyńskiego Jana Wieruszewskiego oraz Wójta Gminy Żarnów Krzysztofa Nawrockiego strażacy ochotnicy, którzy pomagali mieszkańcom gmin w usuwaniu skutków nawałnicy jaka nawiedziła gminę i powiat w dniu 14 lipca 2011 roku. W imieniu wszystkich swoich podkomendnych otrzymali je prezesi jednostek OSP z Gminy Żarnów – Ryszard Jakubowski (Żarnów), Bogdan Szymczyk (Skórkowice), Andrzej Świąder (Chełsty), Jacek Świątek (Topolice), Bolesław Gierczyna (Paszkowice), Jerzy Murawski (Straszowa Wola) i Janusz Śpiewak (Zdyszewice). Warto podkreślić, iż zorganizowano również loterię fantową oraz kwestę na rzecz ofiar nawałnicy w gminie Żarnów, z której dochód został przeznaczony na rzecz potrzebujących.

Tradycyjnie Dożynkom Powiatowo – Gminnym  towarzyszyły zabawy i występy artystyczne zespołów ludowych z powiatu opoczyńskiego. Zaprezentował się m. in. Zespół Pieśni i Tańca „Drzewiczanie”, Zespół Ludowy „Żarnowianie” (pod przewodnictwem Emilii Zelgi), Zespół Folklorystyczny „Kozenianka” oraz Zespół Dziecięcy „Koniczynki” z Sokolowa. Podczas tegorocznego Święta Plonów można było skosztować tradycyjnych opoczyńskich potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich ze wszystkich gmin naszego powiatu oraz stowarzyszenia działające na terenie Gminy Żarnów. W namiotach dożynkowych można było podziwiać prace twórców ludowych, m.in. rzeźbiarzy Wojciecha Grzędowskiego i Andrzeja Oliwy. Dla najmłodszych zorganizowano wesołe miasteczko. Warto przypomnieć, iż prowadzącymi nasze gminne święto byli Jerzy Misiurki i Rafał Bielecki, a częścią dożynkową kierowali Anna Wawrzeńczak i Marcin Baranowski.

Laureatem Konkursu na „Sołtysa Roku 2011 Powiatu Opoczyńskiego”, którego organizatorem było Biuro Poselskie Roberta Telusa Posła na Sejm RP oraz Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Opoczyńskiej został sołtys wsi Topolice Henryk Twardowski. Zwycięzca w nagrodę otrzymał rower i dwuosobowe zaproszenie do Brukseli od posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Wojciechowskiego.

Od wielu lat w czasie dożynek prowadzony jest Konkurs Wiedzy o Żarnowie z atrakcyjnymi nagrodami. Organizatorem jest Zespół Szkół Zawodowych w Żarnowie. Prowadziły go nauczycielki Tatiana Kosylak i Monika Polak. Po bardzo zaciętych zmaganiach zwyciężył Rafał Bielecki, który w nagrodę otrzymał rower ufundowany przez sponsora Firmę Opoczno I. Nagrodę wręczył przedstawiciel firmy Pan Zbigniew Koćmiel. Drugie miejsce w konkursie zajął Hubert Zelga, a trzecie – Kamila Brzeska.

Wieczorem odbył się charytatywny koncert poświęcony „Ofiarom nawałnicy w gminie Żarnów” zorganizowany pod patronatem TVP Łódź i Radia Plus. Wystąpił m.in. istniejący od 1983 roku zespół „PANACEUM” z Końskich, prowadzony przez Marka Werensa i Piotra Zaborowskiego. Bezpośrednio po nim odbył się koncert gwiazdy Dni Żarnowa `2011 – zespołu „LOMBARD”, który zgromadził kilka tysięcy osób z całego regionu. Publiczność żywiołowo reagowała na każdy prezentowany przez artystów utwór, śpiewając wraz z wykonawcami znane hity, takie jak „Taniec pingwina na szkle”, „Nasz ostatni taniec”, „Gwiazdy rock and rolla”, „Dwa słowa, dwa światy”, „Szklana pogoda”, „Mam dość” czy też „Przeżyj to sam”. Warto podkreślić, iż koncert grupy „LOMBARD” w Żarnowie był ostatnim w kraju przed wyjazdem na tournee do USA. Po tym wyjątkowym wydarzeniu na scenie zaprezentował się znakomity opoczyński zespół „GWARDIA”, założony w 2007 roku przez braci Witka i Adama Nowaków, mieszkających w Naszej Gminie. Ciężkie hard-rockowe brzmienie bardzo spodobało się licznie zgromadzonej młodzieży. Potem wystąpił Paweł Supernat z Opoczna, który wykonał utwory Piotra Kupichy z popowego zespołu „Feel”. Niestety, wszystkie koncerty bardzo się przeciągnęły w czasie i nie był już możliwy występ żarnowskiego zespołu „Gamma” (za co po raz kolejny przepraszamy). Ostatnim akordem Dni Żarnowa, realizowanym już …w poniedziałek, 29 sierpnia 2011 roku (po północy) była „Dyskoteka pod gwiazdami”, czyli występ naszego „eksportowego” zespołu „KASARABA”, który jak zawsze wszystkim się bardzo podobał i zachęcał do tańca przed sceną. Na zakończenie zorganizowano efektowny pokaz sztucznych ogni.

I tak kolejne Dni Żarnowa `2011 przeszły do historii. Miejmy nadzieję, że pozostały po nich tylko pozytywne i radosne wspomnienia…