Wspomnienie ze zjazdu absolwentów SP Żarnów (z roku szkolnego 1950/1951)

Dodano: sobota, 06 kwietnia 2013

Absolwenci różnych roczników żarnowskiej szkoły spotykają się dość często. Najczęściej są to jednak spotkania kameralne, w wąskim gronie, Są to wówczas spotkania towarzyskie, a uczestnikami ich są byli uczniowie wybranych klas (często zamieszkali w różnych częściach kraju) oraz ich nauczyciele. W 2012 roku zorganizowano kolejny zjazd, jednak z niespotykanym wcześniej rozmachem. Jego inicjatorką była dr Bożena Bernacka, emerytowana lekarz – stomatolog pracująca przez wiele lat w żarnowskim Ośrodku Zdrowia. Na uroczysty Zjazd Absolwentów klasy VII „B” Szkoły Podstawowej w Żarnowie, przybyli nie tylko Ci, którzy do tej klasy uczęszczali, ale również przedstawiciele innych klas. Wszystkim uczestnikom zjazdu towarzyszyli były dyrektor SP Żarnów Waldemar Pasula, a także wójt i pracownicy Urzędu Gminy w Żarnowie. W spotkaniach uczestniczyły też dyrektorki miejscowych szkół i nauczyciele.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele św. Mikołaja w Żarnowie w intencji zmarłych i żyjących uczniów SP Żarnów. Celebrował ją proboszcz – senior ks. kan. Jan Kruk. Potem nastąpił wyjazd na cmentarz parafialny w miejscowości Petrykozy (gm. Białaczów) na grób ś.p. wychowawcy klasy Tadeusza Karczmarskiego. Tam nastąpiło wzruszające spotkanie z żoną i córką ulubionego przez ówczesnych uczniów nauczyciela. Po powrocie do Żarnowa wszyscy udali się na cmentarz, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach nauczycieli Szkoły Podstawowej w Żarnowie.

Później nastąpiło zwiedzanie Szkoły Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza w Żarnowie oraz Gimnazjum im. 25 pułku piechoty AK (w tym Izby Historii i Tradycji Ziemi Żarnowskiej im. Kazimierza „Bończy” Załęskiego). Intensywny dzień zakończył uroczysty i bardzo wystawny obiad, zorganizowany w Domu Kultury w Żarnowie. Warto odkreślić, iż na jego początku odbyło się tradycyjne odczytywanie listy obecności z zachowanego dziennika lekcyjnego. Potem odbyły się prezentacja multimedialna Żarnów i Ziemia Żarnowska na starej fotografii i integracyjne spotkanie towarzyskie. Wszyscy byli bardzo wzruszeni i zadowoleni ze wspólnie spędzonego dnia. Składali również deklaracje uczestnictwa w kolejnych spotkaniach absolwentów. Niektórzy z uczestników zjazdu wzięli udział w uroczystościach patriotycznych, które następnego dnia odbywały się na Diablej Górze. Mimo zaawansowanego wieku uczestników, imponowali oni młodzieńczą werwą i cieszyli się obecnością koleżanek i kolegów ze szkolnej klasy. Gratulujemy wspaniałego pomysłu, życzymy dalszych, długich lat życia w zdrowiu i radości. Wierzymy, iż kolejne spotkania absolwentów będą organizowane, zarówno w 2013 roku, jak i następnych latach.