XVI Przegląd Poezji „Krajobrazy polskie”

Dodano: poniedziałek, 19 marca 2012

14 marca 2012 roku w Domu Kultury w Żarnowie odbył się XVI Przegląd PoezjiKrajobrazy polskie”, zorganizowany przez Oddział PTTK, Urząd Gminy oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Żarnowie. Wzięło w nim udział 21 osób, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu działania oddziału PTTK w Żarnowie, którzy mieli za zadanie przygotować po dwa utwory poetyckie, sławiące piękno krajobrazu ojczystego. Przegląd prowadzony był w trzech kategoriach wiekowych: klas I-III, IV-VI szkół podstawowych oraz gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Komisja konkursowa w składzie: Marzena Michałowska-Kowalik (przewodnicząca), Ewa Borończyk, Grażyna Doniec i Monika Kurzyk, oceniała wykonawców pod względem doboru repertuaru, interpretacji tekstu, kultury słowa oraz ogólnego wyrazu artystycznego. Przybyłych na przegląd gości powitał prezes żarnowskiego oddziału PTTK, Włodzimierz Szafiński, który wyraził nadzieję, że XVI Przegląd Poezji „Krajobrazy polskie” przyniesie wszystkim wiele niezapomnianych wrażeń. Konkurs poprowadziła Grażyna Szafińska, która zapoznała uczestników z regulaminem oraz udzieliła kilku rad dotyczących wystąpień publicznych. Zgodnie z wytycznymi prowadzącej, występy przebiegły bez żadnych wpadek. Dzieci przeniosły obecnych na sali w świat ojczystych krajobrazów, widziany ich oczami. Nie sposób było oderwać od nich oczu, gdy pełne emocji recytowały i na swój sposób interpretowały utwory naszych rodzimych pisarzy i poetów. Wśród uczestników dominowały wiersze Marii Konopnickiej, Juliana Tuwima, Leopolda Staffa, fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Nie zabrakło także utworu naszej opoczyńskiej poetki, Ireny Plucińskiej.

O tym, jak wysoki i wyrównany był poziom tegorocznego przeglądu świadczyło burzliwe obradowanie jury. Po długiej naradzie, komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody: wśród uczniów klas I-III szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Kamil Salamaga z SP w Żarnowie, na drugim uplasowała się Aleksandra Pisiałek – również z SP w Żarnowie, natomiast na trzecim Maja Maj z SP w Białaczowie. Wyróżniono występy Mai Jęcek z SP w Klewie oraz Martyny Brzeskiej z SP w Petrykozach.

Wśród uczniów klas IV-VI szkół podstawowych bezkonkurencyjna okazała się Dominika Karpińska z SP w Żarnowie, drugie miejsce przyznano Mateuszowi Felińskiemu z SP w Miedznej Drewnianej, na trzeciej pozycji znalazła się Aleksandra Woźniak z SP w Żarnowie, a wyróżnienie przyznano Karolinie Szulc z SP w Petrykozach.

Wśród gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła Karolina Kania z Gimnazjum w Żarnowie, na drugie miejsce według jury zasłużyła Weronika Paduszyńska z Gimnazjum w Białaczowie, a trzecie miejsce zajęła Karolina Ruszkiewicz z Gimnazjum w Żarnowie. Komisja postanowiła także przyznać wyróżnienie specjalne, ufundowane przez Irenę Czernienko z PTTK we Lwowie Weronice Gunerce z Gimnazjum w Białaczowie. Najlepsi wykonawcy, po trzy osoby z każdej grupy wiekowej, otrzymali nagrody książkowe. Nikt jednak nie opuścił Domu Kultury z pustymi rękoma. Dla wszystkich uczestników przewidziano nagrody pocieszenia, a dla nagrodzonych i wyróżnionych także dyplomy uczestnictwa.
XVI Przegląd Poezji „Krajobrazy polskie” zwieńczyło wspólne pamiątkowe zdjęcie oraz poczęstunek.

Źródło: Tygodnik Opoczyński TOP