Żałobne wspomnienie o śp. Dawidzie Jakubowskim

Dodano: wtorek, 12 marca 2019

Społeczeństwo gminy Żarnów jest wstrząśnięte tragiczną śmiercią młodego mieszkańca Żarnowa Dawida Jakubowskiego (2000 – 2019), powszechnie znanego i bardzo lubianego młodego człowieka, wyjątkowo utalentowanego sportowca, reprezentanta Polski, tegorocznego maturzysty I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. Jego niespodziewana śmierć, do której doszło w dniu 3 marca 2019 roku w Jacentowie (gm. Radoszyce), stała się dla nas wszystkich ogromną traumą i niewyobrażalnym bólem.

źródło: konecki24.pl

Ks. prof. Marek Dziewiecki powiedział: „Kochać to pragnąć, by kochana przez nas osoba żyła zawsze i by zawsze była z nami. Największym cierpieniem dla kogoś, kto kocha, jest rozstanie z ukochaną osobą. Gdy rozstanie to jest jedynie chwilowe, wtedy przeżywamy bolesną tęsknotę. Gdy rozstanie to jest ostateczne w perspektywie doczesności, wtedy przeżywamy żałobę, która jest czymś o wiele bardziej bolesnym niż najboleśniejsza nawet tęsknota”.

W tych bardzo tragicznych dniach, łączymy się w bólu i żałobie z Rodzicami Dawida Jakubowskiego. Zawsze będzie nam Go bardzo brakować. W dniu 7 marca 2019 roku w kościele św. Mikołaja w Żarnowie z udziałem kilkunastu księży, odbył się Jego pogrzeb, w którym uczestniczyły tysiące ludzi, pragnących towarzyszyć Mu w ostatniej drodze. Ceremonii pogrzebowej przewodniczył proboszcz żarnowskiej parafii – ks. kan. Grzegorz Zbroszczyk.

 

źródło: echodnia.eu

Podczas pogrzebu Dawida, Wójt Gminy Żarnów Krzysztof Nawrocki wygłosił pożegnalne przemówienie, które poniżej cytujemy:

 

Drogi Dawidzie! Nasz serdeczny Młody Przyjacielu!

 

 

Dziś w naszym kościele parafialnym z wielkim i głębokim żalem przychodzi nam Cię pożegnać! Nie tylko jako znanego i bardzo lubianego absolwenta Szkoły Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza i Gimnazjum im. 25 pułku piechoty Armii Krajowej w Żarnowie, głęboko wierzącego i zaangażowanego ministranta w kościele św. Mikołaja, ale także jako wspaniałego i wszechstronnie utalentowanego młodego sportowca, reprezentanta Polski juniorów w piłce ręcznej.

W swych żarnowskich szkołach byłeś powszechnie znanym i lubianym uczniem, zawsze pogodnym i wiecznie uśmiechniętym chorążym sztandaru, młodym chłopcem pełnym wielu pasji i zainteresowań, angażującym się we wszystkie dziedziny szkolnego życia. Aktywnie działałeś w naszym rodzimym Klubie Sportowym Kasztelan Żarnów, wielokrotnie reprezentowałeś szkołę i gminę. Jako miejsce dalszej nauki wybrałeś miasto Końskie. Byłeś wychowankiem Koneckiego Stowarzyszenia Sportowego Piłki Ręcznej. W 2017 roku zostałeś uznany za największy sportowy talent powiatu koneckiego w plebiscycie „Echa Dnia”.

My żarnowianie, śledziliśmy Twoje sportowe losy i obserwowaliśmy błyskotliwy rozwój Twojej kariery. Potrafiłeś godzić intensywną naukę w klasie maturalnej z ciężką pracą nad doskonaleniem swoich wyjątkowych umiejętności piłkarskich. Gdy w minionym roku, dostałeś powołanie do reprezentacji Polski i grałeś jako obrotowy w Mistrzostwach Europy w Chorwacji, spełniły się zarówno Twoje, jak i nasze marzenia. Grałeś przeciwko Islandczykom, Słoweńcom, Szwedom, Rosjanom, Węgrom, reprezentantom Izraela i Rumunii. W tym prestiżowym turnieju byłeś najjaśniejszym punktem zespołu, strzelając aż 19 bramek, grałeś skutecznie w ataku i bardzo mądrze w obronie.

Gdy przed bieżącym sezonem przeszedłeś do Piotrkowianina Piotrków Trybunalski, występującego w Superlidze, byliśmy pewni, że Twoja kariera jako szczypiornisty nabierze dynamicznego rozpędu. I tak się stało. Strzelałeś efektowne bramki i grałeś z najlepszymi zawodnikami w kraju, a swój ostatni mecz z mistrzem Polski PGE Vive Kielce. Byłeś nadzieją polskiej piłki ręcznej.

Sport stał się Twoją miłością i prawdziwym powołaniem. Działając aktywnie w piłkarskim zespole, mogłeś dawać siebie innym. Dziś wszyscy jesteśmy wstrząśnięci Twym nagłym odejściem, mieszkańcy Gminy Żarnów, a także Twoi fani i pasjonaci sportu z całego regionu są pogrążeni w głębokiej żałobie.

Drogi Dawidzie! Nasz Młody Przyjacielu! Zapewniamy Cię, iż nie zapomnimy o Tobie. Zawsze w pamięci będziemy mieć Ciebie, stojącego w prezbiterium naszego prastarego żarnowskiego kościoła i służącego do Mszy Świętej. Pamięć o Tobie będzie w Żarnowie trwać wiecznie, będziemy Cię bardzo serdecznie wspominać. Dla młodych ludzi swego pokolenia byłeś autorytetem i wzorem do naśladowania, osobą wielu pasji, zainteresowań.

Żegna Cię dziś nie tylko pogrążona w żałobie rodzina, ale też Twoi przyjaciele, koledzy, nauczyciele, trenerzy, uczniowie i całe nasze miejscowe społeczeństwo. Obecność tak wielu pocztów sztandarowych dobitnie dowodzi o ogromnym szacunku, jakim wszyscy Cię obdarzali. Spoczywaj w pokoju z Panem Bogiem, wierzymy, iż będziesz mu tam w niebie gorliwie i z wielkim poświęceniem służył, tak, jak to od najmłodszych lat czyniłeś w żarnowskiej świątyni. Niech Ci ziemia lekką będzie…

Aby przejść do obszernego artykułu z pogrzebu Dawida Jakubowskiego, kliknij TUTAJ