W piątek, 29 lipca 2022 roku na stadionie Klubu Sportowego Kasztelan Żarnów, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Będzie nim spotkanie integracyjne regionalistów i pasjonatów historii – „Ognisko z Wizną”. Przypomnijmy, iż Wizna to niewielka miejscowość gminna w powiecie łomżyńskim (województwo podlaskie), znana z bohaterskiej obrony miasteczka przed hitlerowcami w 1939 roku. W okresie współczesnym Wizna została określona prestiżowym mianem „Polskie Termopile”. Przypomnijmy, iż bitwa pod Termopilami to starcie wojsk greckich z perskimi w 480 roku p.n.e. na wąskim przesmyku Termopile w czasie II wojny perskiej. Ten epizod wojenny, utrwalił się jako symbol poświęcenia życia na polu bitwy.
W miejscowości Wizna ma tam swoją siedzibę znane w całej Polsce stowarzyszenie „Wizna 1939”, których członkowie od lat poszukują miejsca pochówku mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.
W 1939 roku w okolicy Wizny znajdował się jeden z punktów polskiej linii obronnej opartej o rzekę Narew. Wizna, a raczej położona na wschód od niej przeprawa przez Narew, była niezwykle ważnym punktem strategicznym. Niedaleko rozegrała się bitwa znana jako obrona Wizny. Dowódcą odcinka był kapitan Władysław Raginis. Walki o Wiznę trwały od 7 do 10 września. Punkt oporu w okolicach Wizny jest nazywany Polskimi Termopilami. 720 Polaków odpierało atak liczącego 42 tys. żołnierzy XIX Korpusu Pancernego dowodzonego przez generała Heinza Guderiana. Niedostateczne wsparcie artyleryjskie i nasycenie pozycji własną piechotą i bronią przeciwpancerną pozwoliło Niemcom szturmować poszczególne obiekty i niszczyć je przy użyciu ładunków wybuchowych. Oddziały polskie broniły się z dużym bohaterstwem, opóźniając marsz niemieckiego korpusu. Symbolem oporu stał się dowódca odcinka, który po kapitulacji ostatniego schronu nie opuścił bronionej pozycji, wysadzając się granatem. Polscy żołnierze poddali się dopiero po tym, jak Guderian zagroził rozstrzelaniem jeńców wojennych.
Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych pasjonatów historii i miłośników odkrywania przeszłości naszego regionu. W załączeniu plakaty, promujące spotkanie.
Kliknij, aby powiększyć…