Zapraszamy na spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską w Gimnazjum w Żarnowie

Dodano: piątek, 20 lutego 2015

W czwartek, 26 lutego 2015 roku odbędzie się w Gimnazjum im. 25 pp AK w Żarnowie spotkanie z p. Anną Marią Wesołowską. Początek spotkania o godz. 12.00. Pani sędzia spotka się najpierw z młodzieżą, a następnie o godz. 15.00 z rodzicami i zaproszonymi gośćmi.

Anna Maria Wesołowska to sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi w IV Wydziale Karnym. Występowała w programie Sędzia Anna Maria Wesołowska, emitowanym na antenie telewizji TVN. Jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego (1978), otrzymała nominację w 1982. Anna Maria Wesołowska jest współautorką ustawy o świadku koronnym, ekspertem od przestępczości zorganizowanej. Była członkiem składów orzekających w procesach łódzkiej „Ośmiornicy” i Gangu Popeliny. Brała udział w wydaniu orzeczenia o nałożeniu na siedemnastoletniego handlarza narkotyków obowiązku ostrzegania młodzieży na lekcjach wychowawczych przed handlem i używaniem narkotyków. 1 października 2009 przeszła w stan spoczynku.

Napisała do „Dziennika Łódzkiego” cykl felietonów skierowanych do młodzieży na temat prawa, których część była przedmiotem zajęć szkolnych w Łodzi na temat korupcji. Zainicjowała program uczestniczenia w rozprawach sądowych uczniów w wieku 15–18 lat jako formę edukacji prawnej. Prowadziła w początkowym etapie jeden z pierwszych w Polsce program pokoju przesłuchań dla dzieci – świadków i ofiar przestępstw (Pokój Przyjazny Dziecku – tzw. błękitny pokój, niebieski pokój).

Członkini Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Współtwórczyni projektu „Dziennikarz w sądzie”, organizowanego przez „Iustitia”, Fundację im. Stefana Batorego i Helsińską Fundację Praw Człowieka, mającego na celu poznanie przez dziennikarzy uwarunkowań pracy sędziów i na odwrót. W 1972 zagrała w wyreżyserowanym przez Anette Olsen filmie Agnieszka. Występowała w serialu z gatunku court show Sędzia Anna Maria Wesołowska, emitowanym od 2006 do 2011 przez telewizję TVN, grając samą siebie.

  • 2003–2010: Na Wspólnej – samą siebie
  • 2006–2011: Sędzia Anna Maria Wesołowska – samą siebie

Wybrane publikacje

  • Anna Wesołowska, Bezpieczeństwo młodzieży. Poradnik prawny; Wydawnictwo Poltext; Warszawa 2008, ISBN 978-83-7561-008-6
  • Anna Wesołowska, Bezpieczna młodzież: program prewencyjno-wychowawczy dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego; Regionalne Centrum Polityki Społecznej przy Urzędzie Marszałkowskim, Łódź 2003, ISBN 83-919501-1-5
  • Anna Wesołowska, Zmiany kodyfikacji karnych w zakresie przepisów dotyczących ochrony prawnej małoletnich; w: Kwartalnik Dziecko krzywdzone nr 6/2004 – Dziecko jako świadek w procedurach prawnych; Fundacja Dzieci Niczyje, ISSN 1644-6526 (ekspertyza na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka)
  • Anna Wesołowska, Korupcja w wymiarze sprawiedliwości – symptomy i kulisy; w: Przestępczość zorganizowana. Świadek koronny, terroryzm w ujęciu praktycznym pod red. Emila W. Pływaczewskiego; Wydawnictwo „Kantor Wydawniczy Zakamycze”, Kraków 2005, ISBN 83-7444-128-3

W załączeniu plakat…

plakatamw