Zaproszenie na inscenizację historyczną…

Dodano: poniedziałek, 14 marca 2011

Jednostka Strzelecka nr 2036 im. OP AK „Błysk” zaprasza na inscenizację historyczną składającą się z dwóch epizodów „Zrzutu Cichociemnych w Paradyżu w 1943 roku” oraz potyczki żołnierzy 25 pp Armii Krajowej z żandarmerią niemiecką.

Inscenizacja odbędzie się 26 marca (sobota) o godzinie 15.30 w lasku obok budynku Gimnazjum w Paradyżu.
W dniu inscenizacji już od godzi. 12.00 po Paradyżu poruszać będą się członkowie grup rekonstrukcyjnych w strojach historycznych z bronią rekonstrukcyjną. W trakcie trwania tej akcji będą poruszać się również pojazdy historyczne-motocykle i samochody, a rekonstruktorzy będą starali się odgrywać w godzinach od 12.00 do 15.00 realia z czasów II wojny światowej. O godz. 15.30 rozpocznie się właściwa inscenizacja.

Współorganizatorem wydarzenia będzie Jednostka Strzelecka 1001 Bełchatów.  Jest to znakomita okazja do tego aby młodzi ludzie w atrakcyjny sposób poznawali historię własnego kraju, promocji jednostek strzeleckich, naszej miejscowości, gminy, województwa łódzkiego, idei strzeleckiej i patriotyzmu.
Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do udziału w tym przedsięwzięciu…

Program:

  • 13:00 – Przybycie Grup Rekonstrukcji Historycznej
  • 15:30 – Rozpoczęcie inscenizacji zrzutu Cichociemnych
  • 16:00 – Rozpoczęcie inscenizacji walki 25-go pułku piechoty Armii Krajowej z Niemcami
  • 16:40 – Zakończenie inscenizacji, ekspozycja Grup Rekonstrukcji Historycznej i militariów
  • 17:00 – Obiad strzelecki

Gmina Żarnów – wraz z kilkoma innymi samorządami – jest współorganizatorem tej inscenizacji. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią…

W dniach 27 i 28 marca 2009 roku w Paradyżu odbyły się manewry strzeleckie o kryptonimie „Zrzut”. Licznie zebrana publiczność zobaczyła inscenizację historyczną zrzutu Cichociemnych oraz potyczkę oddziału partyzanckiego Armii Krajowej z Niemcami.

Osoby zainteresowane obejrzeniem relacji wideo z tych manewrów zapraszamy do Centrum multimedialnego na stronie Starostwa w Opocznie Zrzut – Paradyż 2009.