Zmarł płk Stanisław Toporowski, bohater bitwy pod Monte Cassino

Dodano: poniedziałek, 26 czerwca 2017

Z wielkim smutkiem i żalem informujemy, iż zmarł płk Stanisław Toporowski (1920-2017), weteran II wojny światowej, żołnierz 2 Korpusu gen. Andersa, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, kawaler Orderu Virtuti Militari (nr 11444).

Był wyróżniony wieloma odznaczeniami państwowymi i organizacyjnymi, m.in. złotym Krzyżem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie, złotą odznaką honorową Federacji Światowej SPK, 2 – krotnie srebrnym Krzyżem Zasługi, Kawalerskim Krzyżem Odrodzenia Polski (Polonia Restituta) oraz Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Płk Stanisław Toporowski przeżył łagry na dalekiej północy rosyjskiej nad Morzem Białym. Był oficerem słynnego II Korpusu Generała Andersa, bohaterem walk pod Monte Cassino i w Kampanii Włoskiej, długoletnim Prezesem i Honorowym Członkiem Koła nr 8 SPK w Ottawie, a poza tym reprezentantem Honorowym Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie. Był bez reszty oddany pracy dla dobra SPK i Niepodległej Polski. Po II wojnie światowej przebywał w Wielkiej Brytanii, a później zdecydował się osiedlić w Kanadzie. Ostatnie lata swego życia spędził w Polsce. Zmarł w Łodzi. Wspierał żarnowskie placówki oświatowe, był głównym fundatorem sztandaru dla Gimnazjum im. 25 pułku piechoty Armii Krajowej w Żarnowie. Pomagał materialnie druhom strażakom z OSP KSRG Żarnów.

Pogrzeb ś.p. płk Stanisława Toporowskiego odbędzie się w kościele św. Mikołaja w Żarnowie w czwartek, 29 czerwca 2017 roku o godz. 14.00.

Cześć Jego pamięci!