Związek Drużyn Harcerskich „Bratnie Słowo” w Żarnowie i na Diablej Górze

Dodano: wtorek, 08 listopada 2011

Tradycje harcerskie są kultywowane w Żarnowie od lat – mimo, iż w innych gminach harcerstwo całkowicie zamarło. Tam powód jest prozaiczny – brak społeczników, bezinteresownie działających ludzi, którzy chcą aktywnie działać na rzecz lokalnych społeczności. U nas jednak jest inaczej. Nasi instruktorzy stawiają nie na ilość (jak dawniej bywało), ale, na jakość harcerskiego kształcenia. Aktywność dh przewodnik Małgorzaty Aleksandrowicz, nauczycielki Gimnazjum w Żarnowie i grupy wspierających ja pedagogów jest godna podziwu. Wszystkim instruktorom należą się najserdeczniejsze podziękowania. W Żarnowie nikogo nie dziwią szare i zielone mundury harcerzy, często z dumą dzierżących sztandar żarnowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Tradycja tu wszystkich zobowiązuje do działania.

W dniach 28–30 października 2011 roku w Żarnowie odbył się biwak Związku Drużyn Harcerskich „Bratnie Słowo”. Udział w nim wzięło aż sześć drużyn harcerskich, najwięcej w historii związku. Warto odnotować ich nazwy. Były to 4 Opoczyńska Drużyna Harcerzy Starszych „Trolle”, 5 Żarnowska Drużyna Harcerska „Wichry”, 6 Próbna Bielowicka Drużyna Harcerska „Żywioły”, 15 Drzewicka Drużyna Harcerska „Świetliści”, 25 Drzewicka Drużyna Harcerska „Sokół” oraz 44 Opoczyńska Drużyna Wielopoziomowa „Sępy”. W gościnnym dla harcerzy Gimnazjum im. 25 pułku piechoty Armii Krajowej przebywało około 160 druhen i druhów wraz ze swoimi instruktorami.

Biwak był bardzo atrakcyjny, co uczestnicy potwierdzali licznymi wpisami na forach stron społecznościach. W jego programie, podzielonym na dwie grupy metodyczno-wiekowe,  znalazły się m. in. gry fabularne, które okazały się bardzo twórcze i absorbujące harcerzy w każdym wieku, biegi harcerskie oraz wiele stałych elementów harcerskiego życia, np. alarmy połączone z musztrą, całonocne śpiewanki, pląsy, uroczyste gawędy.

Niewątpliwie wszystkim bez wyjątku w pamięć zapadła piątkowa noc, kiedy to po krótkiej przejażdżce autobusami znaleźli się na szczycie Diablej Góry – miejscu owianym licznymi legendami, wynikającymi z tradycji walk partyzanckich. Tam przeprowadzono ceremoniał przyrzeczeń harcerskich członków poszczególnych drużyn, które odbyły się w niesamowitej scenerii, jaką nadała noc rozświetlona blaskiem pochodni. Po tych wzruszających chwilach nadeszła kolejna ważna – objęcie funkcji przybocznych przez harcerzy kilku drużyn. Na ich mundurach zawisł zielony sznur, oznaczający wielką odpowiedzialność za podkomendnych.

Posileni smacznym obiadem przygotowanym przez 5 Żarnowską Drużynę Harcerską „Wichry” oraz innymi tradycyjnymi harcerskimi posiłkami, wszyscy bawili się świetnie. Przez dwa dni w Żarnowie było gwarno i wesoło, a odbywającym się u nas grom terenowym, kibicowali liczni mieszkańcy – sympatycy ZHP. Nikomu nie spadł włos z głowy, gdyż nad rzeszą harcerzy – jak zwykle zresztą – wartę sprawowali odpowiedzialni instruktorzy.

Oby, więc więcej takich spotkań w takim gronie, które (mimo swej wielkiej liczebności) bawi się wspólnie w klimacie braterstwa pod czujnym okiem komendanta Związku Drużyn – podharcmistrza Macieja Białka, który postawą i zaangażowaniem zyskał sobie wielki szacunek. Dodać należy, iż zarówno żarnowska drużyna, jaki i cały Związek Drużyn Harcerskich „Bratnie Słowo” wchodzą w skład Hufca ZHP Opoczno, którego komendantem jest podharcmistrz Piotr Wasilewski. Prowadzony przez niego Hufiec ZHP w Opocznie bezinteresownie podjął współpracę z naszym samorządem, przy likwidacji skutków nawałnicy, która przeszła nad gminą w dniu 14 lipca 2011 roku. Harcerze przez kilka dni z wielkim zaangażowaniem pracowali w kilku gospodarstwach w Topolicach, za co im z całego serca dziękujemy…