Dwukrotny mistrz Polski w podnoszeniu ciężarów z Żarnowa

Dodano: piątek, 01 czerwca 2012

Bardzo nas cieszy każdy sportowy sukces utalentowanej żarnowskiej młodzieży. Staramy się o tym mówić i pisać – po to, by promować wszystkie osiągnięcia. Najczęściej dotyczą one dyscyplin zespołowych, rzadziej sukcesów indywidualnych. Z wielką radością zatem informujemy o spektakularnych sukcesach młodego mieszkańca naszej gminy, który od kilku lat uprawia podnoszenie ciężarów.

RAFAŁ LEŚNIEWSKI – bo to o nim mowa – to utytułowany sztangista, na stałe mieszkający w Myśliborzu (gmina Żarnów). Urodził się 26 maja 1989 roku w Opocznie. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żarnowie, podjął naukę w Technikum Leśnym wchodzącym w skład Zespołu Szkół Rolniczych w Bujnach k. Piotrkowa Trybunalskiego. W 2009 roku szkołę tę ukończył, uzyskując dyplom technika leśnika. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Łódzkiego (Filia w Tomaszowie Mazowieckim) i studiuje leśnictwo. Jest młodym, utalentowanym, bardzo skromnym i ciężko pracującym studentem, który już teraz może poszczycić się znaczącymi sukcesami na arenie ogólnopolskiej. Od początku swej sportowej kariery jest zawodnikiem LUKS „Gryf” Bujny.

Rafał Leśniewski to dwukrotny złoty medalista Mistrzostw Polski LZS do lat 20 z 2008 i 2009 roku. Był wielokrotnym uczestnikiem Mistrzostw Polski do lat 17, 20 i 23 w latach 2006-2011. Brał udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży do lat 18 w latach 2006 i 2007 oraz Mistrzostwach Polski Seniorów w 2011 roku.

Jest zawodnikiem uczestniczącym w startach klubu w rzutach l Ligi Państwowej Drużynowych Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów. Jego aktualne rekordy życiowe z zawodów to:135 kg w rwaniu, 160 kg w podrzucie oraz 295 kg w dwuboju.

Rafał Leśniewski interesuje się sportem, pasjonują go obserwacje przyrody, wycieczki krajoznawcze i nauki leśne. Dźwiganie ciężarów interesowało go już od najmłodszych lat. Chodząc do szkoły podstawowej i gimnazjum w Żarnowie, nie miał możliwości, aby realizować swe marzenia. Był zbyt młodym uczniem, by wyczynowo uprawiać sport. Odkąd rozpoczął naukę w Technikum Leśnym w ZSR CKP w Bujnach, zaczął regularne treningi w przyszkolnym klubie LUKS „Gryf” Bujny pod okiem doświadczonego trenera Henryka Furmaniuka. Pierwszy raz wystartował jako zawodnik na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Okręgu Łódzkiego w 2005 roku w Konstantynowie Łódzkim. Na pierwszych ogólnopolskich zawodach wystartował w 2006 roku. Uczestniczył wówczas w Xll Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Srokowie (województwo warmińsko-mazurskie).

Swój pierwszy medal w zawodach ogólnopolskich zdobył w 2007 roku na Xll Ogólnopolskich Igrzyskach LZS w Hrubieszowie, zajmując wówczas ll miejsce. W 2008 na Mistrzostwach Polski LZS do lat 20 wywalczył złoty medal w kategorii do 105 kg. W 2009 roku ponownie stanął na najwyższym stopniu podium i zdobył złoty medal na Mistrzostwach Polski LZS do lat 20. W tym samy roku uzyskał IV miejsce w Mistrzostwach Polski do lat 20 w Mroczy (woj. kujawsko-pomorskie) oraz wywalczył z innymi zawodnikami z klubu awans do l Ligi Państwowej – ekstraklasy ciężarowców. W 2010 roku zdobył srebrny medal na Xlll Ogólnopolskich Igrzyskach LZS w Kielcach. W 2011 roku brał udział w Mistrzostwach Polski. Mimo krótkotrwałej kontuzji (która wyeliminowała go z części zawodów), nadal intensywnie trenuje i osiąga znaczące sukcesy.

Jego plany na przyszłość to zdobycie medalu na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski do lat 23, ukończenie studiów i obrona pracy inżynierskiej.

Serdecznie gratulujemy Rafałowi Leśniewskiemu sukcesów, życzymy realizacji wszystkich sportowych marzeń i dziękujemy za wspaniałe promowanie gminy Żarnów na sportowych arenach ogólnopolskich.