Intensywne opady deszczu i podtopienia na terenie Gminy Żarnów

Dodano: czwartek, 13 czerwca 2013

W ciągu kilkunastu ostatnich dni na terenie naszego powiatu podobnie jak w całym kraju miały miejsce intensywne opady deszczu, które spowodowały wiele szkód związanych z podtopieniami budynków mieszkalnych i gospodarczych jak również z uszkodzeniami infrastruktury drogowej. Największą liczbę interwencji opoczyńscy strażacy odnotowali po przejściu intensywnej ulewy jak miała miejsce w godzinach popołudniowych w dniu 4 czerwca 2013 roku, kiedy to przez dwa kolejne dni strażacy praktycznie na terenie całego powiatu brali udział w ponad 80 interwencjach związanych z wypompowywaniem wody z budynków mieszkalnych i gospodarczych, udrażnianiem przepustów pod drogami jak również zabezpieczaniem prywatnego mienia przed zalaniem poprzez układanie worków z piaskiem. Tego dnia zalane zostały ogromne obszary łąk w m.in. Niemojowicach i Nadolu i podtopionych zostało kilka domów i obiektów inwentarskich w różnych miejscowościach Gminy Żarnów.

Zwiększoną ilość interwencji opoczyńscy strażacy odnotowali również w dniu 9 czerwca 2013 roku, kiedy to podobnie jak wcześniej po przejściu intensywnych opadów deszczu nastąpiło zalanie kilkunastu posesji w miejscowościach Skórkowice i Widuch na terenie gminy Żarnów. Znaczące szkody wystąpiły również w samym Żarnowie (m.in. ul. Przedborska, Wesoła, Leśna, Wolności, Piotrkowka i Opoczyńska). W miejscowościach tych przez kilka godzin 17 zastępów straży pożarnej prowadziło działania związane z wypompowaniem wody z terenów zalanych posesji.

W tym dniu strażacy prowadzili również podobne działania na terenie innych gmin powiatu. Ogółem tylko od początku czerwca 2013 roku strażacy interweniowali już ponad 140 razy w zdarzeniach związanych z usuwaniem skutków gwałtownych i intensywnych opadów deszczu przechodzących przez teren naszego powiatu. Miejmy nadzieję, że tak dramatyczne chwile już się nie powtórzą…