Jubileusz 100-lecia urodzin Janiny Nowackiej ze wsi Skumros. Niestety, po dwóch tygodniach Jubilatka zmarła

Dodano: czwartek, 08 września 2022

W dniu 25 sierpnia 2022 roku we wsi Skumros (w sołectwie Skórkowice) odbyła się niecodzienna uroczystość. Tego dnia 100-lecie urodzin obchodziła Janina Nowacka (z domu Dzitkowska), urodzona 25 sierpnia 1922 roku we wsi Justynów (obecnie Gmina Aleksandrów), jako córka Sylwestra i Marianny Dzitkowskich z domu Urbańczyk.

W uroczystości – oprócz najbliższej rodziny – wzięli udział również goście, reprezentujący Gminę Żarnów i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wśród nich byli: wójt Krzysztof Nawrocki, pracownicy Urzędu Gminy – kierownik Gabriel Jasion i Anna Ściubeł, a także kierownik placówki KRUS w Opocznie – Rafał Wereszczak. Na spotkanie przybyła również była wieloletnia wójt Maria Morawska, obecnie radna Rady Powiatu Opoczyńskiego. Obecni byli również mieszkańcy sołectwa Skórkowice z sołtysem Grzegorzem Nowackim i Krystyną Szulc na czele.

Solenizantka cale swoje długie życie pracowała na roli. Wyszła za mąż w 1947 roku za Józefa Nowackiego, ich ślub odbył się w Skórkowicach, a cywilny związek małżeński został zawarty w Marcinkowie (który był siedzibą ówczesnej gminy Machory, do której należała wieś Skumros). Szacowna Jubilatka urodziła troje dzieci, z których dwoje już nie żyje, niestety. Byli nimi: Mieczysław Nowacki (1947 – 2013), Stanisław Nowacki (1948 – 1998) i Czesława Kacprzyk z domu Nowacka (ur. w 1950 roku). Jubilatkę bardzo ciężko doświadczył los, bowiem w stosunkowo młodym wieku została wdową. Jej mąż przedwcześnie zmarł 16 sierpnia 1967 roku, w wieku zaledwie 44 lat. Pani Janina Nowacka doczekała się 11 wnuków, 15 prawnuków i 2 praprawnuków.

Podczas uroczystości, Wójt Gminy Żarnów przekazał na ręce Jubilatki okolicznościowy list gratulacyjny z serdecznymi życzeniami, kwiaty oraz prezent. Pani Janina otrzymała również list gratulacyjny od prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz decyzję przyznającą dodatkowe świadczenie emerytalne, które wręczył kierownik opoczyńskiej placówki KRUS – Rafał Wereszczak. Przekazał on również życzenia od posła Roberta Telusa. Jubilatka listownie otrzymała również życzenia od samego premiera Mateusza Morawieckiego. Przybyli na uroczystość goście, po wręczeniu kwiatów i upominków, wznieśli toast za zdrowie solenizantki i odśpiewali gromkie 200 lat, a Jubilatka tradycyjnie zdmuchnęła świeczki na torcie.

Z okazji tych wyjątkowych urodzin, po dwóch dniach – w sobotę, 27 sierpnia 2022 roku, odbyła się uroczysta dziękczynna Msza Święta w kościele pod wezwaniem św. Łukasza w Skórkowicach z udziałem Jubilatki, jej licznie zgromadzonej rodziny, a także wójta, radnej Marii Morawskiej i wiceprezesa ZG OSP w Żarnowie – dh Leszka Karasińskiego. Mszę Świętą odprawił ks. proboszcz Mirosław Woźniak.

Niestety, po kilkunastu dniach, do naszego urzędu dotarła tragiczna wiadomość. W środę, 7 września 2022 roku Jubilatka zmarła, niestety. Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w „ostatniej ziemskiej drodze” i uroczystym pożegnaniu naszej 100-latki, informujemy, iż Jej pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 12 września 2022 roku o godz. 11.00 w kościele św. Łukasza Ewangelisty i cmentarzu parafialnym w Skórkowicach.

Rodzinie zmarłej 100-letniej mieszkanki Gminy Żarnów Janiny Nowackiej składamy kondolencje i głębokie wyrazy współczucia.

Kliknij, aby powiększyć…

100-lecie urodzin Janiny Nowackiej

100-lecie urodzin Janiny Nowackiej

100-lecie urodzin Janiny NowackiejList gratulacyjny Wójta Gminy ŻarnówList gratulacyjny Premiera Mateusza MorawieckiegoJanina Nowacka