Kolejne ciekawe wydarzenie artystyczne w Szkole Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza w Żarnowie

Dodano: niedziela, 16 marca 2014

Po raz kolejny w SP Żarnów pojawili się artyści z Impresariatu Artystycznego „Inspiracja”. Aktorzy wystawili spektakl „Pętla zdarzeń”, który poruszał problematykę agresji i przemocy rówieśniczej.

Temat szczególnie aktualny we współczesnym świecie. Młodzi ludzie, często nie zdają sobie sprawy, że stosowanie obelg, poniżanie, wyśmiewanie, groźby czy plotki są formą przemocy. Przemoc psychiczna, trudniejsza do wychwycenia i często dotkliwiej godząca w ofiarę przemocy niż przemoc fizyczna, może powodować tragiczne skutki. W przedstawionej historii kilkunastoletni chłopak nie mogąc poradzić sobie ze stosowaną wobec niego przemocą podjął próbę samobójczą. Dziennikarz prowadzący reporterskie śledztwo dowiaduje się, że społeczność szkolna jest wstrząśnięta zdarzeniem, bo nikt nie zauważył sygnałów świadczących o tym, że z chłopcem może dziać się coś złego, a on sam nie był na tyle silny, aby stawić czoła oprawcom i poprosić o pomoc kogoś dorosłego.

Podczas krótkiej prelekcji przeprowadzonej po spektaklu wśród uczniów klas IV-VI aktorzy zwrócili uwagę, że uczniowie nie mogą być biernymi świadkami przemocy, gdyż brak reakcji jest milczącym przyzwoleniem na nią. Powinni rozwijać w sobie poczucie empatii umożliwiające wczucie się w sytuację ofiary, która może odczuwać niemoc, a „własna niemoc jest tak samo niebezpieczna jak czyjaś przemoc”.