Mistrzostwa Ministrantów Diecezji Radomskiej

Dodano: poniedziałek, 02 maja 2011

W marcu 2011 roku zakończyły się Mistrzostwa Ministrantów w Piłce Nożnej Halowej. W XI edycji tych prestiżowych zawodów wystąpiły drużyny z kilkudziesięciu parafii naszej diecezji. Rozgrywki podzielono na trzy kategorie wiekowe: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna, a finały przeprowadzono w halach sportowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opocznie i Gimnazjum im. 25 pułku piechoty AK w Żarnowie. We wszystkich kategoriach po raz pierwszy brali udział nasi reprezentanci, których z powodzeniem zorganizował ks. Damian Drabikowski, wikary parafii św. Mikołaja w Żarnowie. Wielki sukces odnieśli nasi najstarsi ministranci, którzy zdobyli wicemistrzostwo Diecezji Radomskiej. Bardzo serdecznie im gratulujemy. Udanie w swoim debiucie zaprezentowali się również młodzi chłopcy w kategorii szkół podstawowych (IX miejsce) i gimnazjum (V miejsce). To znakomita zaliczka przed przyszłorocznymi zawodami, w których – jak zapewniają ks. Damian i młodzi piłkarze – reprezentacje Żarnowa znów wystartują we wszystkich kategoriach wiekowych. Dodać należy, iż turniej zorganizowano w pełni profesjonalnie, co nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc finansowa m.in. gmin Opoczno i Żarnów oraz powiatu opoczyńskiego. Oto pełna lista tegorocznych finalistów (sklasyfikowano 12 drużyn):

Mistrzostwa szkół ponadgimnazjalnych (Opoczno): 1. Groszowice; 2. Żarnów; 3. Sucha; 4. Radom (parafia Matki Bożej Królowej Świata); 5-8. Radom (parafia św. Piotra); Sławno; Odrzywół; Radom (parafia Opatrzności Bożej); 9-12. Opoczno (parafia św. Bartłomieja): Makowiec, Małęczyn, Kozienice (parafia św. Krzyża).

Najlepszym piłkarzem został Bartłomiej Kogut (par. Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu), najlepszym bramkarzem – Tomasz Chmal (par. Św. Bartłomieja w Opocznie), a Królem Strzelców – Dawid Duda (Sucha).

Mistrzostwa szkół podstawowych (Żarnów): 1. Gowarczów; 2. Radom (św. Stefana); 3. Odrzywół; 4. Radom (parafia Opatrzności Bożej); 5-8. Opoczno (parafia św. Bartłomieja); Odechów, Jastrzębia, Starachowice (parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy); 9-12. Żarnów; Głowaczów, Radom (parafia bł. Annuarity).

Najlepszym piłkarzem został Emil Gołyski (par. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach), najlepszym bramkarzem – Artur Mordak (par. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach), a Królem Strzelców – Maciej Machnio (par. Św. Stefana w Radomiu).

Mistrzostwa szkół gimnazjalnych (Opoczno): 1. Odrzywół; 2. Odechów; 3. Małęczyn; 4. Bedlno; 5-8. Żarnów; Opoczno (parafia św. Bartłomieja); Radom (parafia Matki Odkupiciela); Głowaczów; 9-11. Radom (parafia Matki Bożej Królowej Świata), Jasieniec Iłżecki, Makowiec.

Najlepszym piłkarzem został Paweł Sękowski (Bedlno), najlepszym bramkarzem – Rafał Matuszczak (Odrzywół), aKrólem Strzelców–Mateusz Bator (Małęczyn).

Patronat honorowy nad mistrzostwami objęli Ordynariusz Diecezji Radomskiej – ks. Biskup Henryk Tomasik, Dziekan Dekanatu Opoczyńskiego – ks. Jan Serszyński, Proboszcz Parafii Żarnów – ks. Jan Dereń, Starosta Opoczyński – Jan Wieruszewski, Burmistrz Opoczna – Jan Wieruszewski i Wójt Gminy Żarnów – Krzysztof Nawrocki. A medialnie całe bardzo udane przedsięwzięcie wspierali: „Gość Niedzielny”, Radio PLUS Radom i TVP Łódź, która na antenie telewizji regionalnej zamieściła relację z mistrzostw.Poniżej przedruk tekstu, który został zamieszczony w tygodniku „Gość Niedzielny”:Turniej ministrancki

Starają się jak najlepiej służyć do Mszy św. A gdy komże zamieniają na piłkarskie koszulki, trenują na maksa, bo przecież puchar Diecezjalnych Mistrzostw w Halowej Piłce Nożnej to trofeum, które chciałaby mieć każda z drużyn.
tekst
Marta Deka
ks. Zbigniew Niemirski
radom@goscniedzielny.plChoć to turniej amatorski, jego poziom z roku na rok wzrasta. Wystarczy tu wspomnieć, że rozgrywki podglądali fachowcy z klubów piłkarskich, szukając młodych talentów. A chłopcy, choć dawali z siebie wszystko, starali się grać fair – w końcu bycie ministrantem zobowiązuje.Logistyka godna podziwu
Finały XI Diecezjalnych Mistrzostw Ministrantów w Halowej Piłce Nożnej odbyły się w Opocznie w hali LO im. S. Żeromskiego i w Żarnowie w hali miejscowego gimnazjum. Wcześniej w kilku ośrodkach miały miejsce rozgrywki eliminacyjne, do których stanęło 107 drużyn w trzech kategoriach wiekowych: podstawówki, gimnazja i szkoły średnie. Tak duży turniej to wielkie wyzwanie logistyczne. Po raz trzeci nad całością czuwał ks. Ireneusz Szustak, wikariusz parafii św. Bartłomieja w Opocznie. – Od początku wspierał mnie ks. Damian Drabikowski, wikariusz z Żarnowa, który u siebie czuwał nad finałami, a te nie odbyłyby się, gdyby nie zaangażowanie księży Krzysztofa Andasia, Macieja Jakubowskiego, Sebastiana Kijaka, Sebastiana Paula i Radosława Zaborskiego – mówi ks. Ireneusz. W pófinałowych rozmowach z duszpasterzami wraca też wdzięczność dla szkół, które chętnie udostępniały swe hale sportowe – Nie mogło być inaczej, przecież ks. Damian Drabikowski jest naszym kolegą z pracy. Poza tym finały Diecezjalnych Mistrzostw Ministrantów w Halowej Piłce Nożnej to ważne wydarzenie w życiu szkoły – mówi Izabela Wesołowska, dyrektor PG w Żarnowie. – Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania dzieci i młodzieży, którzy nie grali na boisku, ale za to mocno włączyli się w przygotowania i przebieg zawodów. Recepcja, szatnia, porządek, posiłek i wszystko inne wzięli na siebie – podkreślają księża Szustak i Drabikowski. Trzeba też dodać, że mecze sędziowali kwalifikowani arbitrzy Jarosław Dąbrowski i Sylwester Jędryka.Trud nagrodzony
Kończy się mecz finałowy. Rozlega się upragniony gwizdek. Ministranci z Groszowic zostali mistrzami. Wygrali w kategorii szkół średnich. Rok temu zagrali jeszcze jako gimnazjaliści i wtedy też zwyciężyli. A potem w drodze na ogólnopolskie finały w tragicznym wypadku samochodowym zginęło dwóch ich kolegów. – Było bardzo ciężko, bo byliśmy najmłodsi, ale bardzo chcieliśmy zagrać dla naszych zmarłych kolegów – mówi Grzegorz Lipka, kapitan drużyny. Piłkarzami z Groszowic opiekuje się ks. Adrian Jakubiak, wikariusz z tamtejszej parafii. – Przez cały rok systematycznie trenowaliśmy. Graliśmy sparingi z różnymi parafiami i to przyniosło efekt. Puchar i zwycięstwo zadedykowaliśmy tym, którzy zginęli w maju ubiegłego roku, Mateuszowi Szafrańskiemu i Kamilowi Przyrowskiemu – mówi. Na wysoki poziom rozgrywek wskazuje gimnazjalista Bartłomiej Kopytowski, kapitan zwycięskiej drużyny z Odrzywołu. Wygrali m.in. dlatego, że ciężko pracowali przed turniejem. – Od trzech lat, a więc od chwili, gdy przyszedłem na wikariat do Odrzywołu, systematycznie co tydzień jesteśmy na hali. Choć sam nie jestem zapalonym miłośnikiem piłki nożnej, to widząc, czym dla chłopaków jest futbol, wiem, że powinienem z nimi być jako wychowawca i opiekun. Uczniowie podstawówek, choć najmłodsi, wcale nie ustępowali starszym kolegom umiejętnościami i walecznością. Fachowa rozgrzewka i rozciąganie przed meczami to dowód, że turniejowe zmagania traktowali bardzo serio. – To moje pierwsze trofeum sportowe jako ministranta. Wygraliśmy, bo jesteśmy dobrymi kolegami także poza boiskiem. Chodzimy do tej samej szkoły i służymy do Mszy św. przy tym samym ołtarzu – mówi Adam Pluciński, kapitan drużyny z Gowarczowa. Radość ze zwycięstwa okazuje też ich opiekun ks. Rafał Kamiński. – Bardzo się cieszę, bo to jest mój największy sukces trenersko-wikariuszowski, a przed nami przygotowania, bo przecież jedziemy na turniej ogólnopolski.Pomagać zamiast narzekać
By odnieść zwycięstwo, potrzeba sporo trudu. Niejeden raz trzeba dużo wymagać, zwracać uwagę, korygować postawy, i to nie tylko na boisku. O tym mówią opiekunowie drużyn. A kiedy przychodzą sukcesy, radość jest tym większa. – My, duszpasterze i wychowawcy, widzimy, jak duży walor formacyjny posiada sport w okresie dorastania. Widzimy, jak nasi podopieczni dojrzewają i dorośleją, stają się odpowiedzialni – podkreśla ks. Szustak. Szefa turnieju cieszy to, że w jego organizację, podzielając walor wychowawczy imprezy, włączyło się tak liczne grono osób. – Bardzo serdecznie dziękuję tym, którzy przyjęli patronat honorowy: bp. Henrykowi Tomasikowi, ks. kan. Janowi Serszyńskiemu, dziekanowi opoczyńskiemu, ks. kan. Janowi Dereniowi, proboszczowi parafii Żarnów, Janowi Wieruszewskiemu, staroście opoczyńskiemu, Janowi Wieruszewskiemu, burmistrzowi Opoczna, i Krzysztofowi Nawrockiemu, wójtowi gminy Żarnów – mówi i dodaje, że finały nie mogłyby zaistnieć, gdyby nie pomoc sponsorów. – Bardzo im dziękuję. A byli nimi Powiat i Gmina Opoczno, Gmina Żarnów, Ceramika Paradyż, Seat – „Yorgo” Jerzy Piotrowski – Radom, Grafix – druk cyfrowy i poligrafia – Żarnów i Firma Handlowo-Usługowa „Czabo Sport” – Opoczno – wylicza. Turniej ma to do siebie, że wyłania zwycięzców. Ale sukcesem jest już sam udział w finałach. A patrząc na sportową postawę, można powiedzieć, że wygrali wszyscy, bo każdy z piłkarzy był g(ł)odny zwycięstwa.Mistrzowie Diecezji Radomskiej
Szkoła średnia (ponadgimnazjalna)
1. Groszowice
2. Żarnów
3. SuchaGimnazjum
1. Odrzywół
2. Odechów
3. MałęczynSzkoła podstawowa
1. Gowarczów
2. Radom, parafia pw. św. Stefana
3. Odrzywół