Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Żarnowie

Dodano: niedziela, 28 lutego 2021

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. W 2021 roku mija 20 lat od ustanowienia tego święta.

Od wielu, wielu lat – właśnie 1 marca – każdego roku w Żarnowie odbywała się uroczystość poświęcona pamięci żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy poddawani byli brutalnym represjom po 1945 roku. W naszych lokalnych uroczystościach eksponowało się zwłaszcza żołnierzy pochodzących z Żarnowa i Ziemi Żarnowskiej. W programie były zawsze występy żarnowskiej młodzieży, prezentacje multimedialne, projekcje filmów dokumentalnych, a także bogato ilustrowane wykłady, m.in. pracowników Muzeum Regionalnego w Opocznie, a także Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi i w Kielcach.

Takie inicjatywy nasiliły się po 2015 roku. Przypomnijmy, iż właśnie w tym roku odbyła się uroczystość poświęcenia i odsłonięcia dwóch pamiątkowych tablic, umieszczonych na murach kapliczki św. Rozalii na pl. 900-lecia w Żarnowie. Pierwsza z tablic upamiętnia wybitnych mieszkańców Żarnowa, poległych w Kampanii Wrześniowej 1939 roku – ks. prof. dr hab. Antoniego Roszkowskiego (1894 – 1939) i por. Ignacego Tyczyńskiego (1904-1939). Druga tablica poświęcona jest dowódcom placówki AK Żarnów, którymi byli por. Henryk Cieślik „Gryf” (1916 – 2006) i por. Franciszek Rolnik „Orwid” (1911 – 1990), a także dowódcy batalionu NSZ Obwodu Żarnów – kpt. Tadeuszowi Zajączkowi „Szaremu”

(1913 – 1995), jednemu z ostatnich więźniów politycznych PRL-u. Każdego roku pod tymi tablicami składane są wiązanki kwiatów i zapalane znicze pamięci (w załączeniu zdjęcia z poprzednich lat).

W 2021 roku – z powodu sytuacji epidemiologicznej – organizacja uroczystości poświęconej pamięci żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego stała się niemożliwa. Gminna Biblioteka Publiczna w Żarnowie podjęła jednak ciekawą inicjatywę dla swoich licznych czytelników. W holu biblioteki zorganizowano interesującą wystawę unikalnych pozycji wydawczych, dotyczących podziemia niepodległościowego w Polsce. Zachęcamy do zwiedzenia wystawy, zwłaszcza, że wszystkie publikacje na temat żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, można oczywiście wypożyczyć. Miłej lektury…

Kliknij, aby powiększyć…

Plakat IPN Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Galeria zdjęć z 2020 roku:

Kapliczka św. Rozalii


Półka z książkami o Żołnierzach Wyklętych

Okładka książki "Żołnierze Wyklęci"

Okładka kwartalnika "Wyklęci"

Półka z książkami o Żołnierzach Wyklętych 2

Półka z książkami o Żołnierzach Wyklętych 3

Półka z książkami o Żołnierzach Wyklętych 4