Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. W 2021 roku mija 20 lat od ustanowienia tego święta.
Od wielu, wielu lat – właśnie 1 marca – każdego roku w Żarnowie odbywała się uroczystość poświęcona pamięci żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy poddawani byli brutalnym represjom po 1945 roku. W naszych lokalnych uroczystościach eksponowało się zwłaszcza żołnierzy pochodzących z Żarnowa i Ziemi Żarnowskiej. W programie były zawsze występy żarnowskiej młodzieży, prezentacje multimedialne, projekcje filmów dokumentalnych, a także bogato ilustrowane wykłady, m.in. pracowników Muzeum Regionalnego w Opocznie, a także Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi i w Kielcach.
Takie inicjatywy nasiliły się po 2015 roku. Przypomnijmy, iż właśnie w tym roku odbyła się uroczystość poświęcenia i odsłonięcia dwóch pamiątkowych tablic, umieszczonych na murach kapliczki św. Rozalii na pl. 900-lecia w Żarnowie. Pierwsza z tablic upamiętnia wybitnych mieszkańców Żarnowa, poległych w Kampanii Wrześniowej 1939 roku – ks. prof. dr hab. Antoniego Roszkowskiego (1894 – 1939) i por. Ignacego Tyczyńskiego (1904-1939). Druga tablica poświęcona jest dowódcom placówki AK Żarnów, którymi byli por. Henryk Cieślik „Gryf” (1916 – 2006) i por. Franciszek Rolnik „Orwid” (1911 – 1990), a także dowódcy batalionu NSZ Obwodu Żarnów – kpt. Tadeuszowi Zajączkowi „Szaremu”
(1913 – 1995), jednemu z ostatnich więźniów politycznych PRL-u. Każdego roku pod tymi tablicami składane są wiązanki kwiatów i zapalane znicze pamięci (w załączeniu zdjęcia z poprzednich lat).
W 2021 roku – z powodu sytuacji epidemiologicznej – organizacja uroczystości poświęconej pamięci żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego stała się niemożliwa. Gminna Biblioteka Publiczna w Żarnowie podjęła jednak ciekawą inicjatywę dla swoich licznych czytelników. W holu biblioteki zorganizowano interesującą wystawę unikalnych pozycji wydawczych, dotyczących podziemia niepodległościowego w Polsce. Zachęcamy do zwiedzenia wystawy, zwłaszcza, że wszystkie publikacje na temat żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, można oczywiście wypożyczyć. Miłej lektury…
Kliknij, aby powiększyć…
Galeria zdjęć z 2020 roku: