W dniach 14 – 15 maja 2011 roku w Miejskim Domu Kultury w Przedborzu po raz XXXII odbyły się Ogólnopolskie Spotkania z Poezją Marii Konopnickiej. Podobnie jak w poprzednich latach w konkursie wzięło udział stu uczestników, którzy prezentowali utwory poetki w dwóch turniejach: recytatorskim i poezji śpiewanej. Nasi reprezentanci od wielu lat odnoszą w tych artystycznych zmaganiach spektakularne sukcesy. Podobnie było i w tym roku…
W kategorii klas I – III pierwszą nagrodę otrzymała Agnieszka Stawska z Radomska za interpretację utworów „Jak to ze lnem było” i „Gdybym miał piórka”. W tej kategorii wiekowej najczęściej recytowany był jak zwykle „Stefek Burczymucha”.
W kategorii klas IV – VI jury przyznało dwie pierwsze nagrody. Otrzymały je: uczennica kl. V SP we Wrocławiu Marta Horyza za utwory „Na jagody” i „W obronie Jaśka” oraz Karolina Kania ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza w Żarnowie za utwory „Pan Franciszek” i „W piwnicznej izbie”. Karolina jest uczennicą kl. VI SP w Żarnowie i mieszkanką Wierzchowiska w gminie Żarnów.
W grupie szkół gimnazjalnych I miejsce zajęła Maria Ciupińska z MDK w Radomsku za prezentację utworów „Na obczyźnie” i „Czym jesteś”.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych jury nie przyznało I nagrody. Najlepsza w recytacji okazała się Dorota Stanisz z ZSP nr 1 w Radomsku , która za „Preludium” i „Kubek” otrzymała II nagrodę.
W turnieju poezji śpiewanej w zmaganiach konkursowych uczestniczyło 8 wykonawców. Zdaniem komisji jury wszyscy zasłużyli na wyróżnienie. Najlepsza okazała się Paulina Marcinkiewicz, reprezentująca Gminną Bibliotekę Publiczną w Żarnowie. Paulina jest uczennicą technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr w Opocznie, a na stałe mieszka w Zdyszewicach. Laureatka zaśpiewała „Pieśń o domu” oraz „Demon do poety”. Po ogłoszeniu wyników konkursu przez przewodniczącego jury Bogusława Nowaka, wręczone zostały nagrody i wyróżnienia. Warto podkreślić, iż w składzie jury pracowała Marzena Michałowska – Kowalik, właścicielka Stajni Artystycznej Marcinków (w gminie Żarnów). Dyplomy oraz nagrody wręczali przedstawiciele jury, burmistrz miasta i gminy Przedbórz – Miłosz Naczyński oraz sekretarz miasta Wojciech Karbownik. Na zakończenie odbył się koncert laureatów oraz krótki pokaz tańca ludowego w wykonaniu zespołu tanecznego z przedborskiego gimnazjum.